23.1 C
Nitra
štvrtok, 23 mája, 2024

Blíži sa sviatok príchodu sv. Cyrila a Metoda na naše územie. Nezabudnime, čo to pre nás znamenalo

Slovensko si každoročne 5. júla pripomína sviatok svätého Cyrila a svätého Metoda, akési symbolické výročie príchodu slovanských vierozvestcov Cyrila a Metoda na Veľkú Moravu v roku 863. V tomto roku si teda pripomenieme už 1160. výročie ako títo dvaja učenci prišli na naše územie.

Poctu svätým Cyrilovi a Metodovi pravidelne vzdávajú aj v občianskom združení CYRILOMETODIADA, ktorej predsedníčkou je Daniela Suchá. OZ CYRILOMETODIADA si pripomenulo aj 1138 rokov od smrti sv. Metoda, ktoré uplynuli 6. apríla. Na programe mali však aj niekoľko ďalších akcií, ktorými vzdávajú hold týmto svätcom a učencom.

Blíži sa sviatok príchodu sv. Cyrila a Metoda na naše územie. Nezabudnime, čo to pre nás znamenalo
Solúnski bratia sv. Cyril a sv. Metod prišli na naše územie v roku 863 a tento rok teda uplynie od tejto udalosti 1160 rokov. Zdroj: Modlitba.sk

Slovensko by si malo uctievať svätých Cyrila a Metoda

OZ CYRILOMETODIADA vzdala poctu sv. Metodovi na jeho 1138. výročie smrti 6. apríla v Trnave položením venca k pamätníku svätých Cyrila a Metoda pred Univerzitou sv. Cyrila a Metoda v Trnave. Predseda Rady Konferencie biskupov Slovenska pre vedu, vzdelanie a kultúru Mons. František Rábek na spomienkovej slávnosti venovanej sv. Metodovi v Devíne v homílii zdôraznil potrebu zachovať dedičstvo otcov, ktoré svojím pôsobením zanechali nášmu národu svätí solúnski bratia. Vyzdvihol potrebu žiť dôsledne podľa evanjelia, ako žil svätý Metod, ktorý napriek väzneniu a nepriateľstvu vonkajšieho sveta zostal verný Kristovmu učeniu. Zostať verný Kristovi, žiť dôsledne evanjelium, nebáť sa pre Krista trpieť – to je aktuálny odkaz života svätého Metoda nášmu národu do súčasnosti.

Oslavy tohtoročného 1160 výročia príchodu sv. Cyrila a Metoda na Slovensko sa už pomaly začínajú

V slovanských krajinách si 24. mája pripomínajú Deň slovanského písomníctva a kultúry a vzdávajú poctu apoštolom rovných svätým Cyrilovi a Metodovi. Pri tejto príležitosti si predsedníčka občianskeho združenia CYRILOMETODIADA Daniela Suchá a Jozef Barcaj, bývalý riaditeľ Termálneho kúpaliska Podhájska, uctili svätých solúnskych bratov položením kvetov k pomníku sv. Cyrila a sv. Metoda v Branči, ktorý tu bol nainštalovaný v roku 1943 a jeho autorom je slovenský sochár František Gibala. Mons. Viliam Judák, nitriansky biskup, v roku 2019 pri príležitosti 1150. výročia úmrtia sv. Cyrila uviedol. že „Cyrilo-metodská úcta je hodnota, ku ktorej by sme sa mali v správnej podobe vrátiť ako k fundamentu. Na stavbe Európy je časť muriva aj naša – slovanská.“

Blíži sa sviatok príchodu sv. Cyrila a Metoda na naše územie. Nezabudnime, čo to pre nás znamenalo
Daniela Suchá a Jozef Barcaj položili veniec k soche sv. Cyrila a Metoda v Branči. Zdroj: archív Daniela Suchá

Úcta katolíckemu kňazovi a výnimočnému básnikovi

„Áno, pre takúto hlbšie zjednotenú Európu mala značný prínos aj Cirkev v slovanských krajinách. Zriecť sa toho znamená ľahkomyseľne sa obrátiť chrbtom k týmto vzácnym hodnotám i byť falšovateľom dejín. Naozaj, Slovania majú veľa spoločného aj dnes. Buďme za to Bohu vďační a zodpovední!“ dodal nitriansky biskup. OZ CYRILOMETODIADA si v piatok 14. apríla uctila pamiatku aj katolíckeho kňaza, výnimočného básnika, prekladateľa zo starogréčtiny a latinčiny, vzdelanca, veľkú osobnosť slovenského národa Jána Hollého.

Pri príležitosti 174. výročia jeho úmrtia položili vence na jeho hrob v Dobrej Vode Daniela Suchá aj dobrovodský rodák otec Irenej Ciutti, farár v Hrachovišti. „I napriek dvom storočiam, ktoré nás delia od jeho života, jeho pôsobenie a tvorba sú stále súčasťou nášho národného a kultúrneho jestvovania. Bol to on, kto Bernolákovou slovenčinou vyspieval dušu nášho ľudu i ospieval krásu našej vlasti,“ uviedla Daniela Suchá a dodala, že Ján Hollý vo svojich eposoch čerpal z bohatej histórie nášho národa, približoval jeho dávnu slávu i výnimočné osobnosti, ktoré stáli pri jeho duchovnom zrode. Eva Fordinálová venovala Jánovi Hollému venovala básnickú zbierku Hore srdcia!

Nitrianske biskupstvo zrekonštruovalo budovu Veľprepoštského paláca pod hradom

Pútnici na motorkách vyrazili cez Blatnohrad do Solúna

Slovenskí motorkári sa pravidelne každý rok zúčastňujú na púti motorkárov na Studničke v Pozbe vo farnosti Beša, kde je farárom otec Ioan Gondec. V tomto roku sa motorkári z nitrianskeho biskupstva pri príležitosti 1160. výročia príchodu sv. Cyrila a sv. Metoda rozhodli k naším predkom putovať na motorkách do Solúna, rodného mesta svätých bratov. V sobotu 22. apríla biskup Viliam Judák požehnal jazdcov a ich motorky, aby dosiahli svoj cieľ pred sochou sv. Jána Pavla II. na Nitrianskom hrade, v piatok 28. apríla sa účastníci púte stretli v Mojmírovciach, kde v Kostole sv. Ladislava otec Ján Gondec slávil pre zúčastnených sv. omšu, na ktorej sa zúčastnili i žiaci miestnej základnej školy spolu s riaditeľkou Gertrúdou Šrámovou.

Po sv. omši sa za zvukov fujary a spevu všetci spolu aj s miestnym farárom Jozefom Markom rozlúčili s pútnikmi na motorkách, ktorí sa vydali pod duchovným vedením Jána Gondeca na cestu do Blatnohradu, kde ich na prvej zastávke očakával otec Vincze Bengyák. Slovenské nitrianske knieža Pribina so svojím synom Koceľom dal v Blatnohrade okrem svojho paláca postaviť aj Baziliku sv. Hadriána a Panny Márie. Svätí solúnski bratia Konštantín a Metod sa na svojej púti do Večného mesta v roku 967 zastavili v Blatnohrade a pobudli u vladára Koceľa. Metod sa po smrti Konštantína – Cyrila rozhodol pokračovať v misijnej práci na Veľkej Morave. Pri návrate z Ríma sa spolu s vysvätenými kňazmi opäť zastavil u Koceľa. A práve v Blatnohrade vďaka svojej štátnickej múdrosti a prezieravosti Koceľ požiadal Metoda o návrat do Ríma, aby sa nechal vysvätiť za biskupa. V Ríme Metoda vysvätili za titulárneho arcibiskupa sriemskeho, stal sa pápežským legátom pre slovanské územia.

Dodo Púchovský

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x