12 C
Nitra
piatok, 12 apríla, 2024

Biochemik Zdeněk Hostomský: Dajte sa očkovať a omikronu sa vystavte, imunitný systém to zvládne

Infekčnejší variant koronavírusu, omikron, desí celý svet. Mnoho krajín sa už teraz stretáva so stovkami tisíc nakazených a podľa odborníkov môžeme obdobnú situáciu očakávať aj v Česku, píše portál CNN Prima News. V plnej sile by nás vlna omikronu mohla zasiahnuť v polovici januára. Českí experti premýšľajú nad opatreniami, ktoré by mohli rýchlemu šíreniu koronavírusu zabrániť.

Podľa imunológa Václava Hořejšího by sme sa mali poučiť  od Dánska a Británie, a prebrať od nich doteraz získané informácie. „Vírus je stále rovnaký, naša populácia je veľmi podobná severoamerickým a západoeurópskym spoločnostiam. Situácia preto aj u nás bude rovnaká ako u nich,“ podotýka.

Podľa doteraz vykonaných štúdií, ktoré boli predbežne zverejnené, to vyzerá, že omikron spôsobuje miernejší priebeh choroby, zato je však infekčnejší. „Zatiaľ sa zdá, že spôsobuje menej hospitalizácií a vážnych prípadov, zhruba o polovicu, ale je oveľa infekčnejší. Bohužiaľ na neho oveľa menej zaberajú protilátky, ktoré boli vyvolané očkovaním alebo prekonaním choroby,“ pokračuje Hornejší.

Práve skutočnosť, že omikron bude mať „k dispozícii“ väčšiu populáciu, z neho robí veľké riziko, ktoré nevyváža ani ľahší priebeh choroby. „Nebezpečenstvo je prakticky isté – za dva týždne sa zdvihnú čísla, nielen prípadov nakazených, ale aj hospitalizácií a úmrtí,“ myslí si imunológ.

Rovnaký názor má aj predseda Českej lekárskej komory Milan Kubek. „Určite sa omikronu nevyhneme. Prípady v Česku máme a je otázkou času, kedy variant omikron, ktorý je výrazne nákazlivejší, začne dominovať. Skôr či neskôr omikron prevládne,“ varuje.

Biochemik Zdeněk Hostomský: Dajte sa očkovať a omikronu sa vystavte, imunitný systém to zvládne
Svet vystrašila nová mutácia koronavírusu Omikrón. Ilustračné foto. Zdroj: archív nn

Je v hre drastický lockdown?

Českí odborníci zvažujú možnosti, ako omikronovej vlne zabrániť. Václav Horejší však skonštatoval, že v podstate nepomôže nič, až na jednu výnimku. „Ide sa o tak nákazlivý vírus, že bežné opatrenia proti nemu fungujú veľmi málo. Keď budú ľudia chodiť do práce, nakazia sa tam a donesú vírus domov. Ak by sme neurobili lockdown – skutočný, čínskeho typu, keď sa nesmie ani chodiť do práce okrem vybraných profesií – tak sa vlne nedá zabrániť,“ myslí si imunológ. Pomôcť by mali v noci zatvorené prevádzky, kde sa konzumuje alkohol, pretože ak ho ľudia konzumujú, strácajú zábrany a opatrenia nedodržiavajú.  „Mali by sme bojovať o to, aby zostali otvorené školy, ľudia mohli chodiť do práce, ale veci, ktoré sú potrebné, by sa mali obmedziť. Nemusíme nič vymýšľať, stačí opisovať od západoeurópskych krajín,“ uviedol Milan Kubek.

O tom, že sú súčasné pravidlá nedostatočné, je presvedčený aj evolučný biológ Jaroslav Flegr. „Je jasné, že tieto opatrenia by nezastavili ani rozbiehajúcu sa vlnu delty. Na omikron musí byť reštrikcia prísnejšia, a to podstatne, aby sme dokázali vlnu rozložiť tak, aby sa nezastavila nemocničná starostlivosť alebo napríklad zásobovanie,“ zdôrazňuje. Osobne by odporučil, aby sa prísne obmedzil počet ľudí, ktorí sa môžu stýkať. „Už viac ako desať ľudí je nadmerne rizikové. A je tentoraz jedno, či sú očkovaní, alebo nie,“ dodáva.

S tým súhlasí aj imunológ Hornejší. „Choroba sa najviac šíri pri zhromaždení v uzavretých priestoroch. Teraz to budú silvestrovské stretnutia, ktorým vláda nekladie príliš veľké prekážky,“ pripomína. Vláda by si tak mala vziať príklad z okolitých krajín, kde sa nesmie stretávať viac ako desať ľudí. „My sme svojho času mali povolené stretávanie sa len pre päť ľudí, pokiaľ to neboli členovia jednej rodiny. To by mohlo vlnu zabrzdiť, ale nie veľa,“ dodáva s tým, že ľudia naďalej budú chodiť do práce a do školy, kde sa choroba bude šíriť.

Akonáhle sa vlna rozbehne, nemá podľa neho žiadny zmysel populáciu testovať a následne ľudí trasovať. „To funguje, len keď je ohnísk málo a dajú sa dotrasovať kontakty. Keď je to komunitné šírenie lavínovité, tak to prakticky nemá cenu,“ dodáva.

Reštrikcie však podľa odborníkov nie sú tým jediné, čo môže omikronovú vlnu zmierniť.  Flégr zdôrazňuje, že dôležitá ten tretia dávka vakcíny a je to jediná zbraň, ktorú máme.  Doteraz používané monoklonálne látky na omikron nefungujú,  musel by sa priviesť preparát sotrovimab. A pokračuje v ďalšej desivej predpovedi.  „Situácia bude nebezpečná. Pokiaľ rizikové skupiny nebudú naočkované treťou dávkou, tak nech sa zatvoria a počas vrcholiacej omikronovej vlny nevychádzajú ani na nákup. Policajti, zdravotníci a ďalšie osoby nevyhnutné na chod štátu by však treťou dávkou mali byť naočkované,“ myslí si.

Naopak, podľa biochemika Zdeňka Hostomského nemá zmysel robiť symbolické opatrenia, ako je rušenie koncertov alebo v poslednom čase vianočných trhov. „Z epidemiologického hľadiska to je neobhájiteľné. Vianočné trhy sú vonku, tam sa vírus nešíri. Bolo to gesto, ale zbytočné, ktoré ľudí len irituje,“ uvádza.

Ste očkovaní? Vystavte sa vírusu

„Musíme sa zamerať na zraniteľné skupiny, ale nemôžeme zatvárať a obmedzovať celú spoločnosť. Budeme sa musieť vírusu postaviť a naučiť sa s ním žiť,“ zdôrazňuje Zdeněk Hostomský. Najlepšie je podľa neho nechať sa naočkovať a následne sa vírusu v podstate nebrániť. Vystavte sa mu, imunitný systém to u väčšiny ľudí dobre zvládne. Vírus bude stále nákazlivejší, ale menej škodlivý, čo je dlhodobá perspektíva,“ pokračuje.

Vláda by sa preto mala zamerať na pomoc rizikovým skupinám. „V tejto súvislosti je dobrá správa, že začiatkom roka tu budeme mať na covid lieky-tabletky. Monoklonálne protilátky dobre fungujú na delte, ale údajne nebudú príliš pôsobiť na omikron. Myslím, že v prvej polovici roku 2022 farmaceutický priemysel zaboduje. Prídu špecifické antivirotiká, ktoré najťažšie prípady znížia,“ oznámil.

Zdroj:CNN Prima News

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články