23.7 C
Nitra
pondelok, 15 apríla, 2024

Becík má návrhy ako znížiť ceny potravín, bude ho však niekto z vlády počúvať? (VIDEO)

Slovensko patrí medzi lídrov v Európskej únii z hľadiska zdražovania potravín. Ich ceny sú už také vysoké, že ľudí viac zaujímajú akcie a lacné potraviny, ako ich nutričná hodnota či pôsobenie na zdravie človeka. Je to smutné konštatovanie, ale realita toho, kam nás až doviedla naša súčasná vládna garnitúra.

Ceny potravín, ktoré potrebuje človek prakticky denne, rástli hore zásluhou rozličných iných faktorov, akými sú ceny energií či pohonných látok, vláda sa však zaoberá  rozličnými inými „problémami“ našej spoločnosti a na tých najzraniteľnejších, ktorých je na Slovensku stále viac a viac, takmer nemyslí. Táto skutočnosť poriadne hnevá aj dlhodobého kritika krokov našej vlády, nitrianskeho župana Branislava Becíka. Syn exministra pôdohospodárstva Stanislava Becíka, ktorý je členom strany Hlas-SD, ponúka vo videu aj krátkom statuse riešenia, ktoré by mali zastaviť zdražovanie potravín.

Becík má návrhy ako znížiť ceny potravín, bude ho však niekto z vlády počúvať? (VIDEO)
Branislav Becík sa nahnevane pýta: „Dokedy sa budeme nečinne prizerať ako prezidentka a kompetentní vládni politici nič nerobia s enormným zdražovaním potravín? Stačilo! Dosť bolo!“ odkazuje nitriansky župan vláde aj hlave štátu. Zdroj: screenshot video FB / Branislav Becík

Rast cien základných potravín je neúnosný

Strana Hlas-SD a s ňou aj nitriansky župan Branislav Becík na zastavenie zdražovania potravín navrhujú takýto balík opatrení.

– Obmedziť obchodnú prirážku reťazcov

– Povinnosť zverejniť skutočné nákupné ceny potravín

– Dotácie pre poľnohospodárov a producentov potravín

– 0% DPH na predaj potravín z dvora

– 5% DPH na základné potraviny

HLAS ponúka riešenia na zastavenie rastu potravín a vyzýva prezidentku, aby konala

Rast cien základných potravín je skutočne tak neúnosný, že ľudia v našich regiónoch na Slovensku už volajú o pomoc. Za posledné tri roky som niekoľkokrát vyzýval ministrov, ktorí tu boli, či už to bol pán Mičovský, alebo Vlčan, aby konečne začali riešiť problematiku extrémneho zdražovania, alebo hlavne obchodných marží, ktoré si tieto obchodné reťazce na našom území dávajú, a doslova si spravili z našej krajiny Klondike,“ hovorí v úvode Becík, ktorému je vraj veľmi ľúto, že prezidentka Čaputová nerobí pre problematiku s potravinami pre našich obyvateľov absolútne nič.

Jednoducho už stačilo! Dosť bolo!

Becík verí, že on a jeho strana Hlas-SD predložili také riešenia, ktoré si nielen hlava štátu, ale aj minister a celá vláda osvoja. Becík a Hlas-SD chcú zadefinovať základný potravinový kôš, pretože obchodníci si dali do potravinového koša až 400 potravín, ktoré ale množstvu ľudí nepriniesli rapídnu úsporu v ich peňaženkách, ba práve naopak. Podľa nitrianskeho župana si je potrebné vytipovať iba niekoľko základných potravín, a najmä tie najzákladnejšie. „To je Alfa a Omega keď chceme ľuďom pomôcť,“ prízvukuje Branislav Becík.

Becík sľubuje pomoc seniorom: Naši starí otcovia, staré mamy, rodičia ľudia, ktorí budovali Slovensko, si to zaslúžia

Na tieto komodity je potom podľa Becíka uplatniť maximálnu možnú obchodnú prirážku, ktorú on navrhuje vo výške 5 percent. Toto by sa však malo týkať iba veľkých obchodných reťazcov, ktoré majú ročný obrat nad 10 miliónov eur. Malé obchodíky po obciach by v prvom kole vôbec neriešil. Treba si podľa neho ale uvedomiť, že keď si vytipujú napríklad maslo, tak by sa to malo týkať všetkých jeho druhov, ktoré majú obchodníci na svojich pultoch, a nie iba pár vybraných. A to isté aj pri múke, pretože reťazce si na tieto produkty prihadzujú 200 až 300 percent.

„Ja sa pýtam, dokedy sa budeme nečinne prizerať? Dokedy budeme vyzývať ministrov pôdohospodárstva, ktorí sú nominantami OĽaNO, a ktorých drží či už Matovič alebo Heger? Dokedy sa budeme správať takto macošsky k našim obyvateľom?“ pýta sa v samom závere Becík, podľa ktorého je už päť minút po dvanástej a nastal čas, aby sa tento problém začal riešiť. „Stačilo! Dosť bolo!“ uzatvára zostrih svojho videa nitriansky župan Branislav Becík, ktorý sa vyjadril k neriešeniu problémov s drahými potravinami.

Dodo Púchovský

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x