23.1 C
Nitra
štvrtok, 20 júna, 2024

Advokát vyvracia mýty: Majú chodci na priechode skutočne prednosť?

Kolízie chodcov s motorovými vozidlami sú najmä v zimných mesiacoch častou príčinou dopravných nehôd. Okrem zníženej viditeľnosti, mokrej alebo zľadovatenej vozovky, tomu neraz prispieva aj všeobecne rozšírený mýtus, že chodci majú na priechode pre chodcov automaticky prednosť a prichádzajúci vodiči sú povinní im zastaviť. Kto má prednosť a čo hovorí zákon vysvetľuje advokát JUDr. Juraj Gajdoš.

Advokát vyvracia mýty: Majú chodci na priechode skutočne prednosť?
Judr. Juraj Gajdoš

Zákon o cestnej premávke v § 4 ods. 1 písm. f) síce uvádza, že „vodič je povinný dať prednosť chodcovi, ktorý vstúpil na vozovku a prechádza cez priechod pre chodcov“, no v § 53 ods. 2 prednosť chodca obmedzuje tým, že „chodci, ktorí prechádzajú cez priechod pre chodcov, musia brať ohľad na vodičov prichádzajúcich vozidiel najmä tým, že neprechádzajú jednotlivo, ale v skupinách. To platí aj voči vodičom odbočujúcim na cestu, cez ktorú chodci prechádzajú. Chodec nesmie vstupovať na vozovku, a to ani pri použití priechodu pre chodcov, ak vzhľadom na rýchlosť a vzdialenosť prichádzajúcich vozidiel nemôže cez vozovku bezpečne prejsť.“

Prečítajte si aj: Aj DOHODA O SKONČENÍ PRACOVNÉHO POMERU môže byť podpísaná pod nátlakom. Ako sa brániť?

Chodec teda nemá absolútnu prednosť. Je povinný brať ohľad na prichádzajúcich vodičov a na priechod pre chodcov môže vstupovať len keď je presvedčený, že vozidlo stojí alebo mu prichádzajúci vodič jednoznačne dáva najavo, že má v úmysle zastaviť a zastavenie je vzhľadom na rýchlosť vozidla možné a bezpečné. Ak by chodec nevyhodnotil situáciu správne a vstúpil by na priechod pre chodcov aj napriek tomu, že vozidlo nestálo a došlo by ku kolízii, konanie chodca môže byť vyhodnotené ako vytvorenie náhlej prekážky a chodec môže byť vinníkom alebo spoluvinníkom dopravnej nehody.

Slovenskí vodiči sú často kritizovaní a považovaní za tých menej ohľaduplných voči chodcom. Ako príklad sa uvádzajú vodiči zo zahraničia, najmä rakúski. Prečo je to tak?

Advokát vyvracia mýty: Majú chodci na priechode skutočne prednosť?
Ako je to s chodcami prechádzajúcimi cez cestu? (foto: ilustračné, Image by Freepik)

Správanie zahraničných vodičov voči chodcom je do istej miery skutočne iné, no nemyslím si, že kritika slovenských vodičov je v tomto prípade namieste. Na Slovensku máme právnu úpravu postavenú na obozretnosti chodca, ktorý smie vstupovať na priechod pre chodcov len v konkrétnych prípadoch a vodič je povinný zastaviť a dať prednosť chodcovi najskôr, keď chodec vstúpi na priechod pre chodcov.

V mnohých krajinách je však situácia iná a zákon, napríklad v Rakúsku, vodičom prikazuje dať prednosť chodcovi už pri prejavení úmyslu vstúpiť na vozovku. Ide o zásadný rozdiel, ktorý sa pochopiteľne prejavuje aj v správaní vodičov. Správanie rakúskych vodičov tak vyplýva zo zákonov, ktoré platia na ich území. Ak by sa vodiči v Rakúsku správali ako na Slovensku, porušovali by zákon.

Možno vás zaujme: ODŠKODNENIE po DOPRAVNEJ nehode? Advokát RADÍ ako na boj s poisťovňou

V minulosti boli v parlamente viackrát predkladané návrhy novely zákona o cestnej premávke, v zmysle ktorých by mal chodec právo prednosti ešte predtým ako vstúpi na priechod pre chodcov a stačilo by mu len prejaviť úmysel sem vstúpiť, napr. smerovaním chôdze smerom k priechodu pre chodcov, no neboli prijaté.

Len za rok 2022 bolo na Slovensku evidovaných až  265 dopravných nehôd spôsobených tým, že vodič nedal prednosť chodcovi, ktorý vstúpil na vozovku a prechádzal cez priechod pre chodcov. Platí teda, aby chodci, ako tí najzraniteľnejší účastníci premávky, vo vlastnom záujme predchádzali situáciám, kedy je právo prednosti ťažšie vyhodnotiteľné a na priechod pre chodcov vstupovali len keď to je bezpečné.

(nn)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x