12 C
Nitra
pondelok, 18 marca, 2024

Aj DOHODA O SKONČENÍ PRACOVNÉHO POMERU môže byť podpísaná pod nátlakom. Ako sa brániť? Radí nitriansky advokát JUDr. Juraj Gajdoš

Mnohí sa v živote dostanú do situácie, keď vám zamestnávateľ oznámi, že v práci končíte. Vtedy sa môže stať, že vám zamestnávateľ predloží na podpis dohodu o skončení pracovného pomeru a vy ju v strese podpíšete.

Aj DOHODA O SKONČENÍ PRACOVNÉHO POMERU môže byť podpísaná pod nátlakom. Ako sa brániť? Radí nitriansky advokát JUDr. Juraj Gajdoš
Výpoveď dohodou? Dobre si to premyslite a poraďte sa (foto : freepick)

V skutočnosti ste však pracovný pomer skončiť nechceli a vnútorne s dohodou nesúhlasíte. Čo s tým? Užitočné rady, ako sa s tým vysporiadať a ako tento problém riešiť, zverejnil na facebooku advokát z Nitry JUDr. Juraj Gajdoš.

„Aj dohodu o skončení pracovného pomeru je možné napadnúť a domáhať sa určenia jej neplatnosti. Sú tu však podstatne užšie možnosti obrany ako v prípade výpovede, či okamžitého skončenia pracovného pomeru,“ uvádza advokát Juraj Gajdoš. „Zákonník práce na rozdiel od výpovede, či okamžitého skončenia pracovného pomeru nestanovuje žiadne osobitné podmienky na uzatvorenie dohody a na jej platnosť postačuje splniť len formálne náležitosti. Pokiaľ nedošlo z vašej strany k neslobodnému rozhodnutiu a dohoda spĺňa formálne náležitosti, ide o platné skončenie pracovného pomeru.“

Je súčasná vláda neústavná? Malo by teoretické vyhlásenie mobilizácie oporu v Ústave? Tu je odpoveď

JUDr. Juraj Gajdoš poukazuje na nález  Ústavného súdu II. ÚS 3385/14, ktorý potvrdzuje, že „aj keď konanie o skončení pracovného pomeru môže byť pre zamestnanca stresujúce, pretože zamestnávateľ svoj záujem na uzatvorenie dohody o skončení pracovného pomeru môže presadzovať aj razantným spôsobom, to ešte neznamená, že by súhlas mal byť vykladaný ako neslobodný.“

Aj DOHODA O SKONČENÍ PRACOVNÉHO POMERU môže byť podpísaná pod nátlakom. Ako sa brániť? Radí nitriansky advokát JUDr. Juraj Gajdoš
JUDr. Juraj Gajdoš radí, aby sme boli pri výpovedi dohodou obozretní

Ak by ste však boli nútení k uzatvoreniu dohody nezákonnými vyhrážkami, či psychickým donucovaním resp. nátlakom, takáto dohoda by bola neplatná, upozorňuje advokát. „Vy, ako zamestnanec znášate dôkazné bremeno a v prípade súdneho sporu ste povinný tieto skutočnosti preukázať. Inak len ťažko možno očakávať úspech v súdnom spore.“

Podľa Juraja Gajdoša je najefektívnejšie problému predchádzať, než ho následne riešiť. Pripravil preto krátke zhrnutie faktov o význame dohody o skončení pracovného pomeru a o tom, prečo môže byť pre Vás dohoda nevýhodná a prečo je zamestnávateľmi tak často využívaná, resp. zneužívaná.

Dohoda o skončení pracovného pomeru podľa § 60 Zákonníka práce nie je ani výpoveď, ani okamžité skončenie pracovného pomeru zo strany zamestnávateľa a všetko sú to odlišné právne inštitúty skončenia pracovného pomeru, s ktorými zákon spája odlišné podmienky vzniku a odlišné následky.

Uzatvorenie dohody o skončení pracovného pomeru podľa § 60 Zákonníka práce je mnohokrát veľmi efektívne a vhodné riešenie pre zamestnanca, ktorý chce skončiť pracovný pomer v určitý dátum a bez dohody so zamestnávateľom by mu v tom bránila napr. zákonná výpovedná doba.

Zákonník práce však chráni zamestnanca a jeho pracovný pomer rôznymi spôsobmi a uzatvorením dohody o skončení pracovného pomeru o tieto výhody zamestnanec môže prísť. Ide najmä o nasledovné výhody:

– odstupné, ktoré môže byť vo výške niekoľkých mesačných zárobkov zamestnanca,

– výpovednú dobu, počas ktorej má zamestnanec nárok na mzdu a má čas pripraviť sa na obdobie po skočení pracovného pomeru, prípadne má priestor na hľadanie novej práce a plynulý prechod do nového zamestnania,

– sociálne a zdravotné odvody, ktoré za zamestnanca počas trvania pracovného pomeru a výpovednej doby hradí zamestnávateľ,

– rôzne práva, ako napríklad právo na súdnu ochranu v prípade neplatnej výpovede alebo okamžitého skončenia pracovného pomeru, pri ktorých zamestnávatelia často porušujú zákon a zamestnanec má nárok na náhradu mzdy max. po dobu 36 mesiacov,

– náhrada príjmu pri dočasnej práceneschopnosti, nemocenské,

– a zároveň samotný pracovný pomer.

Uvedené výhody uzatvorením dohody o skončení pracovného pomeru bez ďalšieho strácate a práve to motivuje zamestnávateľov tak často žiadať, aby bol pracovný pomer skončený dohodou. Zamestnávatelia neraz zamestnanca presviedčajú, že uzatvorenie dohody je pre neho výhodnejšie, ba dokonca ponúknu zamestnancovi za uzatvorenie dohody aj odstupné, no zväčša ide o odstupné v menšom rozsahu, ako by zamestnanec dostal napríklad pri výpovedi z dôvodu nadbytočnosti.

Zamestnávatelia vedia, že výpoveď a okamžité skončenie pracovného pomeru je možné zo strany zamestnávateľa uskutočniť len v zákonom stanovených prípadoch, inak sú neplatné a zamestnanec sa môže domáhať súdnej ochrany a náhrady mzdy až po dobu 36 mesiacov. Zamestnávatelia si to všetko uvedomujú a o to viac sú motivovaní skončiť pracovný pomer dohodou.

Juraj Gajdoš preto odporúča konať obozretne a dohodu o skončení pracovného pomeru nepodpisovať bez náležitej úvahy a porady s advokátom. V znení dohody bývajú spravidla uvedené len základné náležitosti dohody a zamestnávateľ v nej samozrejme neuvádza práva, o ktoré podpisom dohody prídete a neporovnáva jednotlivé situácie, ktoré prichádzajú do úvahy.

„Odporúčame vždy, keď vám zamestnávateľ navrhne / predloží dohodu o skončení pracovného pomeru, vziať si ju a v kľude, doma, premyslieť všetky okolnosti, resp. ju nechať posúdiť advokátom. Keďže vám zamestnávateľ predkladá dohodu, predkladá vám jej návrh a s týmto návrhom môžete disponovať a ako si ho môžete vziať do ruky, tak si ho môžete vziať aj domov,“ zdôraznil JUDr. Gajdoš.

„Máte právo na rozmyslenie, či dohodu o skončení pracovného pomeru podpíšete. Máte právo na kľudné a nerušené preštudovanie obsahu dohody o skončení pracovného pomeru. Máte právo odmietnuť podpísať dohodu o skončení pracovného pomeru, pokračuje a dodáva: „Nenechajte sa podvoliť tlaku zamestnávateľa, zachovajte rozvahu, trvajte na čase na rozmyslenie.“

V prípade záujmu o konzultáciu nás neváhajte kontaktovať: JUDr. Juraj Gajdoš, advokát

+421 902 288 706, gajdos@akgajdos.com

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x