16.1 C
Nitra
nedeľa, 14 apríla, 2024

Zvyšovanie dôchodkov: Až o 1,3 percenta! PRILEPŠÍTE si

Dnes som si s úžasom prečítala na jednom portáli správu s titulkom: Dôchodcovia si od 1. januára 2022 prilepšia! Sociálna poisťovňa zvyšuje dôchodky

No, priznám sa, že dôchodkyňa síce ešte nie som, ale zamyslela som sa nad tým nadšeným nadpisom a spýtala sa sama seba, či niektorí nevedia počítať. A ak nie, tak si stačilo otvoriť stánku sociálnej poisťovne a možno by ten nadšený výkrik od radosti zo zvýšenia dôchodkov až taký emotívny nebol.

Zvyšovanie dôchodkov: Až o 1,3 percenta! PRILEPŠÍTE si

Ako to teda naozaj je?

Sociálna poisťovňa od 1. januára 2022 zvýši dôchodky o 1,3%, dôchodcovia nemusia o nič žiadať, píše sa na stránke Sociálnej poisťovne.

Vulgárnosti a nadávky, toto sme naozaj volili? (video)

Ďalej sa tam uvádza:

Dôchodcovia dostanú v novom roku vyššie dôchodky. Sociálna poisťovňa im ich prepočíta a zvýši o 1,3 % automaticky, o zvýšenie teda nemusia osobitne žiadať. Dôchodok v novej výške dostanú v januárových výplatných termínoch. Sociálna poisťovňa im v januári 2022 zašle k zvýšeniu aj písomné rozhodnutie. Sumu zvýšenia dôchodku si môžu informatívne vypočítať aj prostredníctvom kalkulačky na webovej stránke Sociálnej poisťovne.

Milí dôchodcovia, budete spávať v kožuchu a baraniciach, aby ste ušetrili na kúrení, povedal dnes Matúš Šuhaj EŠTOK (video)

Dôchodky sa v roku 2022 zvýšia o percento medziročného rastu spotrebiteľských cien za domácnosti dôchodcov určeného Štatistickým úradom Slovenskej republiky za prvý polrok kalendárneho roka 2021, t. j. o 1,3 % mesačnej sumy dôchodku. O zvýšenie (valorizáciu) dôchodku pritom nie je potrebné Sociálnu poisťovňu žiadať. O zvýšení dostanú poberatelia dôchodkov písomné rozhodnutie a dôchodky vo vyššej sume im budú prvý raz vyplatené vo výplatnom termíne v januári 2022 aj s doplatkom zvýšenia od 1. januára 2022 do dňa predchádzajúceho výplatnému termínu v januári 2022. Sociálna poisťovňa v budúcom roku zvýši o 1,3% všetky dôchodkové dávky, pričom k 31. októbru 2021 ich vyplácala viac ako 1,7 milióna (1 741 618)a dostávalo ich viac ako 1 milión 400 tisíc dôchodcov (1 403 572).

Zvyšovanie dôchodkov: Až o 1,3 percenta! PRILEPŠÍTE si

Minimálne dôchodky a valorizácia

Pre tento druh dôchodku platí zo zákona osobitný mechanizmus. Valorizácia sa ich teda priamo netýka. Poberateľovi minimálneho dôchodku sa od 1. januára 2022 valorizuje (teda zvyšuje o 1,3%) jeho pôvodne vypočítaný dôchodok. Sociálna poisťovňa ho porovná s výškou poberaného minimálneho dôchodku. Ak je jeho pôvodný dôchodok aj po valorizácii nižší ako minimálny dôchodok, dôchodcovi sa naďalej vypláca minimálny dôchodok. Je to pre neho výhodnejšie. Zároveň platí, že suma minimálneho dôchodku sa od 1. januára 2022 nemení. Ak bude po zvýšení (valorizácii) dôchodku jeho suma vyššia ako výška minimálneho dôchodku platná od 1. januára 2022, nárok na minimálny dôchodok zaniká a Sociálna poisťovňa bude dôchodcovi vyplácať jeho valorizovaný dôchodok. Ten bude totiž vyšší než dovtedy poberaný minimálny dôchodok.

Hegero-matovičovské opatrenia na vlastnej koži. Ako to DOPADLO? (video)

Príklad, keď dôchodok po valorizácii zostáva na úrovni minimálneho dôchodku:

Dôchodca k 31. decembru 2021 poberal minimálny dôchodok v sume 334,30 eur, pričom suma jeho starobného dôchodku k tomuto dátumu bola 285,10 eur. Od 1. januára 2022 sa mu zvýšil – valorizoval – jeho starobný dôchodok o 3,80 eur na sumu 288,90 eur. Táto suma je nižšia ako suma minimálneho dôchodku. Preto tomuto dôchodcovi naďalej aj od 1. januára 2022 patrí minimálny dôchodok v sume 334,30 eur, ktorý je pre neho aj výhodnejší.

Sme svedkami prechodu demokratických spoločností na autoritárske až totalitné systémy, MUDr. Juraj MESÍK

Milí seniori, verím, že hoci sme sa stali spoločnosťou, kde už 65 roční ľudia patria do kúta, považujeme ich za staručké babičky, deduškov a najradšej by sme im zobrali aj volebné právo, počítať určite viete. A viete si preto vyrátať, koľko je 1,3 percenta z dôchodku, ktorý vám mesačne cinkne na účet.

Neviem, z čoho pramení tá radosť niektorých z toho, že dostanete o päť eur viac, ale podľa mňa by ste si zaslúžili oveľa, oveľa viac.

Ale možno vám postačí 500 eurová poukážka, teda v prípade očkovania sa, a budete spokojní.

Svet je naruby, ale to si myslím ja.

Hena Ďurovová

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články