3.9 C
Nitra
piatok, 28 januára, 2022

ZUZKIN STĹPČEK: Svet obchádza strašidlo novoreči

Newspeak či novoreč zapúšťa korene v našej spoločnosti.

Jednou z jeho hlavných úloh je vyvolávanie strachu. Aj bežné a pravidelne sa opakujúce javy sa oznamujú ako niečo mimoriadne a hlavne hororové. Strach treba prikrmovať denne niekoľkokrát. Veľkou lopatou.

ZUZKIN STĹPČEK: Svet obchádza strašidlo novoreči

A na tento účel je dobré napríklad aj sneženie. Obyčajné sneženie. Kedysi sa vedelo, že v zime v našich končinách mrzne a sneží. Niekde viac, inde menej. Na juhozápade Slovenska menej a v Bratislave úplne najmenej, takže cestári tu bývajú pravidelne zaskočení. Je to taký zimný kolorit. No snežné pluhy napokon vždy vyrazia a viac -menej úspešne odhrnú cesty tak, aby sme sa mohli presunúť z bodu A do bude B.

V dnešných časoch, keď človeka, ktorý sa cíti byť mačkou či psom, nesmiete považovať za psychiatrického pacienta, je normálne robiť z komára somára. Preto titulky novín hlásajú napríklad: Slovensko očakáva najväčšie sneženie za posledné roky a primátor Bratislavy Matúš Vallo sa snaží predísť KATASTROFE! Slovo trčí do priestoru ako kopija, na ktorú sa nabodne každý, kto neverí. No a čo, že v skutočnosti napadlo pätnásť centimetrov snehu, ktorý  sa na druhý deň roztopil? A tak je to so všetkým.

Napríklad či predovšetkým s covidom. Sabaka predpovedá ďalších desaťtisíc obetí koronavírusu, hlásajú titulky.  Ale za ten svet sa nedozviete, že v porovnaní s akým obdobím? A akými údajmi? Lebo aj tie oficiálne sa líšia.

Napríklad podľa údajov zverejnených na datacube.statistics.sk zomrelo v období od 1. 3. 2020 do 31. 10. 2021 na Covid-19 spolu 15 833 ľudí, no podľa NCZI (a portálu aktuality.sk) ich bolo o 40 dní neskôr (10. 12. 2021) už „iba“ 15 263

Kde sa stala chyba?

Žeby datacube.statistics.sk omylom zverejnili číslo, ktoré malo byť platné až 31. 12. 2021?  Tie čísla sú však diskutabilné aj v inom ohľade: zomreli na covid, alebo zomreli síce s pozitívnym testom na covid, ale na iné ochorenie, na ktoré nedostali adekvátnu liečbu „vďaka“ panike a tzv. proticovidovým opatreniam?

Mimochodom za to isté obdobie (od 1. 3. 2020 do 31. 10. 2021)  zomrelo na ochorenia obehovej sústavy 49 725 ľudí. V tom sú zrejme aj tí, ktorých jednoducho z tohto všetkého šľahlo.  

Pochopiť newspeak vyžaduje úsilie a pevné nervy. Navyše, v každej krajine má svoje špecifiká. Na Slovensku sú jeho súčasťou grobianstvo a vulgarizmy, ktoré, ak mieria na oponentov, sú povoľované aj na pôde ústavných orgánov, ale musíte byť členom NSPCH (čítaj newspeakovej chunty).  

Šéf chunty Igor Matovič (to, že je momentálne akože minister financií, nič na jeho postavení nemení) je majster newspeakovej rétoriky. Neprejde deň, aby neopľúval tých, čo ho nezbožňujú (čiže takmer všetkých), a nečastoval ich posmeškami a nadávkami ako dezoláti, hovädá, trojdňové teľce, opice, múdrosráči, bastardi, tĺci, idioti, hovná… Už asi neexistuje nikto, koho by neskropil horkou slinou, no v konečnom dôsledku to všetci znášajú, ako keby trpeli štokholmským syndrómom.

Dokonca aj médiá a celebrity, ktoré bojovali Za slušné Slovensko (alebo za slušné peniaze?), sa pridávajú a predháňajú v bezcitnom grobianstve.

Dorota Nvotová, ktorá sa preslávila najmä tým, že je dcérou Jara Filipa a napriek svojej neženskosti rozbíja manželstvá (svoje i cudzie), bez hanby povie na adresu neočkovaných: „Čakáme, kým sa umúdria alebo pokapú!“  

A Zuza z paláca mlčí. A to ju americký magazín Forbes zaradil medzi 100 najvplyvnejších žien sveta. Ako vravím, newspeak sa šíri naprieč zemeguľou…

Zuzana Huďová, autorka je novinárka a spisovateľka

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články