15.1 C
Nitra
streda, 22 mája, 2024

ZUZKIN STĹPČEK: Psíček s mačičkou varili guláš

Na mnohých miestach Slovenska pre horúčavy a zvýšené nebezpečenstvo vzniku požiaru platí zákaz kladenia ohňov v prírode, hlavný hygienik s ministrom zdravotníctva však navarili guláš pre všetkých.

A nasypali doň všetko, čo sa im zdalo byť úžasné, ako keď varili Čapkov psíček s mačičkou. Ochutnávka je povinná, hoci výsledok je nepožívateľný. Povedzme si pravdu, s každým novým (anti)covidovým opatrením, či už je to vyhláška z Mikasovej dielne, alebo vyhlásenie (bez)vládnych činiteľov, prichádza vždy nový chaos.

Výnimkou nie sú ani najnovšie opatrenia pre prevádzky ako reštaurácie, fitnescentrá či kostoly, ktoré majú platiť už od pondelka. Prevádzky majú otvoriť len pre zaočkovaných, alebo pre zaočkovaných a testovaných, alebo aj pre nezaočkovaných, no svoje rozhodnutie môžu meniť aj počas dňa, len treba niekde viditeľne vycapiť, že kto práve v tejto chvíli môže a kto nie. Šepká sa, že zaočkovaní proti covidu môžu so sebou priniesť akúkoľvek inú prenosnú chorobu, nezaočkovaní však iba prenosnú tašku a testovaní prenosné potvrdenie o teste.

A všetci vraj musia mať rúška, ale len tie, ktoré nosia už vyše roka ako Irenka Bihariová, ktorej na ňom už zaschla vyžuvaná žuvačka, no napriek tomu v ňom zvládla celú tlačovku.

V rôznych kútoch Slovenska sa začali objavovať bilbordy so zaujímavými otázkami: Ako je možné, že v krízovom štábe, konzíliu odborníkov sedia ľudia, ktorí poberali finančné dary či iné benefity od výrobcov vakcín? Za iniciatívou stojí občianske združenie Rodáci rodákom.

Za vyše jeden a pol miliardou jednorazových rúšok, ktoré skončili v oceáne, stoja nikde nezdružení výrobcovia, ktorí ich v roku 2020 vyprodukovali 52 milárd kusov. Vlastne ani oni nie. Kto teda? Rúško sa vraj rozkladá 450 rokov. Grétka, kde si? Čo ťa trápi dnes?

V Grécku sú také požiare, že hasí celý svet. Aj naši hasiči si vyslúžili uznanie (nielen) Grékov na ostrove Eubója.

S policajtmi je to u nás trochu horšie. Sú ako táto vláda – jeden čihí, druhý hota. Jedni chytia Tigra (to je ten kajúcnik Peter Petrov, čo rozdávala noty, kto má ako vypovedať), druhí z neho urobia chránené zviera (aby o tom všetkom čušal).

Minulú jeseň parlament schválil prvú novelu zákona č. 125/1996 Z. z. o nemorálnosti a protiprávnosti komunistického systému. A pozrite, čo sa v nej píše: „Režim upieral občanom možnosť slobodne vyjadriť politickú vôľu, nútil ich skrývať vlastné názory na dianie v štáte, nútil ich verejne vyhlasovať svoj súhlas aj s tým, čo považovali za klamstvo a zločin, a to prenasledovaním alebo hrozbou perzekúcie voči nim samotným, ich rodinám a blízkym.“

Podobnosť s dneškom je čisto náhodná.

Zuzana Huďová, novinárka a spisovateľka

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články