24.1 C
Nitra
sobota, 22 júna, 2024

Čo bude s komárňanskou nemocnicou?

Píše Eka Balašková, predsedníčka ZO Únie nevidiacich a slabozrakých v Komárne

Niekedy na sklonku jari a leta sa objavili prvé kusé informácie o novej kategorizácii slovenských nemocníc. Je to veľmi komplikované, tak použijem len informácie, ktoré sa týkajú tohto článku. Jednou z kategórií je aj kategória komunitná nemocnica. To v skratke znamená, že táto kategória je zameraná na jednodňovú a následnú starostlivosť. Do tejto kategórie má spadať väčšina nemocníc a medzi nimi aj Nemocnica v Komárne, ktorá je spádovou nemocnicou pre cca 110 tisícovú oblasť. Nejdem konšpirovať, čo by to znamenalo v praxi pre ľudí, napríklad, z Bátorových Kosíh či z Mužle.

Viem však, že STOPku by dostalo pracovisko so špičkovým CT simulátorom (sama som tam ako pacientka stretla pacientku, ktorú poslali do našej nemocnice z Levíc), či onkologické oddelenie, kde podľa riaditeľa nemocnice Mgr. Miroslava Jašku MPH, zainvestovali šesť miliónov eur. Nehovoriac o tom, že sa tu buduje špičkový centrálny urgentný príjem v cene cca 11 miliónov €, ktorý by sa mal otvoriť koncom tohto roka (zase len zo skúseností pacientky viem – s jeho budovaním s začalo na jar minulého roku, dnes už stojí budova, na ktorej sa neustále pracuje). Nemocnica naň z eurofondov získala 8,2 miliónov. Ak sa táto nemocnica stane komunitnou nemocnicou, zmienené peniaze bude nemocnica musieť vrátiť. Kto to zaplatí? – pýta sa právom Mgr. Miroslav Jaška MPH, riaditeľ nemocnice.

V našom regióne je výskyt onkologických ochorení o čosi vyššia a práve preto sa aj táto nemocnica zamerala na skvalitnenie liečby práve onkologických pacientov. Toto centrum má spád osemsto tisíc ľudí a nevzniklo, ako sa hovorí „na zelenej lúke“ – dlhodobo majú zazmluvnených lekárov – špecialistov.

Nie je to zatiaľ oficiálne, no ak sa zrealizuje práve táto možnosť, za veľmi nešťastnú ju považuje aj primárka neurologického oddelenia. Toto oddelenie si už niekoľko rokov drží veľmi dobré výsledky pri včasnej intervencii u pacientov s cievnou mozgovou príhodou. Ak týmto pacientom nie je poskytnutá včas (do 10 minút), hrozí aj ich invalidizácia. Do 10 minút sa z Komárna dostanete max tak do Iže, Kameničnej, či Zlatnej.

Čo bude s komárňanskou nemocnicou?
Vo výstavbe je centrálny urgentný príjem. Jeho cena je cca 11 miliónov eur, z čoho niečo vyše 8 miliónov získala nemocnica z eurofondov. Kto tieto peniaze vráti, ak sa stavba stane zbytočnou?

Podľa ministerstva zdravotníctva, sieť nemocníc ešte nie je sfinalizovaná. Pred pár mesiacmi našu nemocnicu navštívil minister zdravotníctva Lengvarský, tím, ktorý rozhoduje o tom, do ktorej kategórie bude ktorá nemocnica zaradená, však bude zrejme rozhodovať „pohľadom z okna Ministerstva zdravotníctva“.

Pravdou je, že „zlé jazyky“ tvrdia, že do komárňanskej nemocnice sa chodí umierať. Autorka tohto článku je však dôkazom toho, že sa tam chodí aj „utekať hrobárovi z lopaty“. Komárňania sa oprávnene pýtajú, čo bude s obrovskými investíciami, ktoré sa v ostatných rokoch do tejto nemocnice naliali. Keby ich aj netrápilo práve toto, tak určite ich zaujíma, kam budú musieť cestovať napríklad kvôli onkologickej liečbe, či aký osud ich čaká v prípade náhlej cievnej mozgovej príhody.

Čo bude s komárňanskou nemocnicou?
CT simulátor je súčasťou špičkového rádiologického pracoviska pôsobiaceho práve v komárňanskej nemocnici. Jeho spádová oblasť zahŕňa osemsto tisíc ľudí.

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články