20.1 C
Nitra
piatok, 24 mája, 2024

Aj pri epidémii respiračných ochorení majú rodičia stále nárok na pandemické OČR

Aj v súčasnosti, keď respiračné ochorenia zatvárajú brány škôl a materských škôl, vypláca Sociálna poisťovňa svojim poistencom dávku pandemické ošetrovné (OČR).

Dávku môžu zo Sociálnej poisťovne naďalej poberať rodičia detí do 11, resp. 18 rokov veku, ak ide o dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom. Nárok na ňu budú mať aj v prípade, ak sa deti budú učiť online z dôvodu uzatvorenia triedy alebo školy na základe rozhodnutia hygienika, riaditeľa školy, resp. zriaďovateľa školy. V prípade starších detí do 16 roku veku si rodičia môžu uplatniť nárok vtedy, ak je dieťa choré a lekár potvrdí potrebu jeho osobného a celodenného ošetrovania. V prípade, ak je dieťa nad 11 rokov veku zdravé a ostáva doma z dôvodu uzavretia triedy/školy, nárok na pandemické OČR nevznikne. Sociálna poisťovňa o tom informovala v tlačovej správe.

Podmienky nároku na pandemické ošetrovné sa nemenia, stále platia pravidlá, ktoré boli zavedené pri vzniku mimoriadnej situácie od 12. marca 2020. Táto mimoriadna situácia stále trvá. Dávka môže pomôcť rodičom, ktorí sa o deti starajú doma alebo ak sa deti budú učiť z domu online z dôvodu uzatvorenia školy, materskej školy či triedy. Ide napríklad o situáciu, ak hygienik buď z dôvodu tzv. chrípkovej epidémie alebo epidémie koronavírusu uzavrie triedu alebo školu, resp. o uzatvorení rozhodne iný príslušný orgán ako riaditeľ školy alebo zriaďovateľ.

Naďalej platí, že nárok na pandemické OČR má nemocensky poistená osoba, ktorá spĺňa všetky zákonné podmienky nároku a počas mimoriadnej situácie poskytuje osobnú a celodennú starostlivosť dieťaťu do 11 rokov veku, resp. do 18 rokov veku, ak ide o dieťa s dlhodobo nepriaznivým stavom alebo ošetruje choré dieťa do 16 rokov veku. Ide o žiakov materskej školy, základnej školy či detských jaslí, ktoré sú uzatvorené na základe rozhodnutia príslušného orgánu a deti tak nemôžu toto zariadenie navštevovať.

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články