23.1 C
Nitra
štvrtok, 20 júna, 2024

Zora Mintalová Zubercová: Ako sme kedysi žili

Chcete sa ponoriť do minulosti a predstaviť si život našich prarodičov, dozvedieť sa o ňom viacej? Tak potom vás isto osloví kniha Ako sme kedysi žili.

Zora Mintalová Zubercová: Ako sme kedysi žili

Autorka Zora Mintalová Zubercová – etnologička, historička, múzejníčka a neprofesionálna výtvarníčka vás v ôsmych kapitolách prenesie do dedín a mestečiek  Slovenska. Vstúpite do usadlostí, dvorov, a domov rôznych vrstiev obyvateľstva. Popis fotografií vám popri tom prezradí aj to, čo sa inak nedozviete. Priblíži vám konkrétnu tému, význam, vývoj a zásadné zmeny. Pokocháte sa nielen príbytkami, ale spoznáte tiež rôzne predmety v pitvore, kuchyni, komore, rôzne náradie a remeselnícke nástroje a dozviete sa tiež krátke charakteristiky predstaviteľov niektorých remesiel a to čomu sa venovali, čiže čo jeho remeslo v tej dobe znamenalo a  prinášalo.

Julien Dan: Mali by sme sa vrátiť ku knihám, odložiť mobily, tablety, opustiť sociálne siete

„Mlynári boli všestranní remeselníci, skúsení a rozhľadení ľudia. Vedeli určiť najvhodnejšie miesto na stavbu mlyna, vyrátať jeho technické parametre, upraviť tok rieky. Ako zruční tesári dokázali postaviť mlyn, opraviť jeho technické zariadenie.“

V knihe môžete tiež obdivovať sakrálne stavby a ich časti. Hodnovernú atmosféru života našich predkov dopĺňajú tiež čierno-biele fotografie z prác na poli, v hospodárstve, či domácnosti. V závere nájdete slovníček, objasňujúci slová ktoré možno nepoznáte ako napríklad stupa, šáfeľ, štál, trnož, petrík, bíreš, či armáles. V zdrojoch obrazového materiálu sú uvedené predovšetkým rôzne múzeá, medzi nimi i Slovenské poľnohospodárske múzeum v Nitre, či  Múzeum oravskej dediny, Zuberec. Veľký hold Vladmírovi Holinovi – grafikovi, fotografovi a ilustrátorovi, ktorý spracoval ilustrácie a fotografie v knihe na veľmi vysokej úrovni.

Lucia Balagová

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x