12 C
Nitra
štvrtok, 11 apríla, 2024

Zomrel nositeľ Nobelovej ceny za mier a bojovník proti apartheidu Desmond TUTU

Vo veku 90 rokov zomrel juhoafrický emeritný arcibiskup, bojovník proti rasistickému režimu apartheidu a držiteľ Nobelovej ceny za mier Desmond Tutu. S odkazom na juhoafrického prezidenta Cyrila Ramaphosu o tom dnes informovala agentúra Reuters, píše denik.cz.


Tutuovi bola koncom 90. rokov minulého storočia diagnostikovaná rakovina prostaty a v posledných rokoch bol niekoľkokrát hospitalizovaný kvôli infekciám súvisiacim s liečbou rakoviny, uviedla ďalej agentúra Reuters.

Zomrel nositeľ Nobelovej ceny za mier a bojovník proti apartheidu Desmond TUTU

O Tutuovom úmrtí v mene rodiny informovala úradujúca predsedníčka jeho nadácie a koordinátorka úradu arcibiskupa Ramphela Mampheleová. Zomrel podľa nej pokojne dnes ráno v dome pre seniorov v Kapskom Meste. Príčinu úmrtia Mampheleová neoznámila.

Tutu, ktorý 7. októbra oslávil svoje 90. narodeniny, sa preslávil predovšetkým ako bojovník proti apartheidu. Za svoju úlohu v kampani za vyriešenie tohto problému získal v roku 1984 Nobelovu cenu za mier. Angažoval sa aj v boji za ľudské práva, proti chudobe, AIDS či rasizmu. Svoje verejné aktivity ukončil nositeľ mnohých svetových vyznamenaní iba pred niekoľkými rokmi.

foto: Wikipedia, Benny Gool

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články