19.1 C
Nitra
nedeľa, 26 mája, 2024

Zlaté Moravce: Múzeum predstaví archeologické nálezy i obnovu hradu Gýmeš

Nálezy z piatich rokov menších archeologických výskumov na hrade Gýmeš a desiatich rokov jeho stavebnej obnovy prezentuje výstava v Múzeu v Zlatých Moravciach. Pre verejnosť bude sprístupnená od 10. mája do konca septembra tohto roka. Jej autori Mário Bielich a Martin Bóna na základe nájdených artefaktov osvetlia život na neskorostredovekom a novovekom hrade. Zamerajú sa na militárie, vybavenie koní a jazdca, stavebné konštrukcie, informovala Zuzana Vilčeková z Ponitrianskeho múzea v Nitre, ktoré je zriaďovateľom Múzea v Zlatých Moravciach.

Samostatnú skupinu nálezov tvorí renesančná keramika a gotické (heraldické) motívy, renesančné kachlice (motívy Ukrižovania, Vzkriesenia) či kamenné artefakty (balustrády kamenné schodiská a epitaf Ukrižovania z kaplnky sv. Ignáca). Výstava predstavuje najstaršiu hlinenú fajku zo 17. storočia s výzdobou fúzatého muža.

Návštevníci výstavy budú mať možnosť nazrieť do kuchyne obyvateľov hradu prostredníctvom kosti moriaka, ktorý prichádza na naše územie z Ameriky v 16. storočí. Z hradu pochádzajú aj nálezy moderného poľovníctva, ktoré boli v 19. storočí položené práve pod hradom Gýmeš, ako napríklad kosti daniela. Výstava prezentuje taktiež stopy turizmu a vandalizmu na hrade v 19. storočí.

Ďalšiu časť výstavy predstavuje stavebno-historický vývoj hradu a jeho obnova. Občianske združenie Castrum Ghymes, ktoré pôsobí na hrade od novembra 2011, začalo s konzerváciou a čiastočnou obnovou vybraných objektov hradnej zrúcaniny. V spolupráci s Archeologickým ústavom Slovenskej akadémie vied (SAV) v Nitre každoročne prebieha na hrade archeologický výskum, na ktorý následne nadväzuje architektonicko-historický, prípadne statický výskum.

Po výstavách Každodenný život na hrade Hrušov a Oponický hrad je výstava 10 rokov výskumov a obnovy hradu Gýmeš treťou časťou cyklu výstav Hrady v Nitrianskom regióne. Partnermi výstavy sú občianske združenie Castrum Ghymes, Archeologický ústav SAV a Nitriansky samosprávny kraj.

(tasr)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x