12 C
Nitra
sobota, 2 marca, 2024

Žiadosti o dotácie v programe Obnovme si svoj dom možno podať do konca roka

Ministerstvo kultúry (MK) SR podporí aj v roku 2022 obnovu kultúrnych pamiatok. V dotačnom programe Obnovme si svoj dom ráta predbežne so sumou 12 miliónov eur. Žiadosti možno posielať do konca roka. Podať ich možno kompletne elektronicky. Ministerka kultúry Natália Milanová (OĽANO) o tom informovala na utorkovej tlačovej konferencii.

Na podprogram obnovy kultúrnych pamiatok je určená suma 5 miliónov eur a na obnovu pamiatok v lokalitách UNESCO 1,6 milióna eur. Na aktivity kultúrnej politiky a edičnej činnosti v oblasti ochrany pamiatkového fondu vyčlenil rezort v podprograme 270.000 eur a obnovu architektonických parkov a architektonických areálov v kritickom stavebno-technickom stave podporí 1 miliónom eur.
      Ako priblížila riaditeľka odboru ochrany pamiatkového fondu Zuzana Kochánková, začiatkom budúceho roka má ministerstvo otvoriť aj podprogram zameraný na komplexnú obnovu pamiatok s prioritou ochrany a obnovy s alokáciou 4 milióny eur.

Prioritami ministerstva v aktuálnej výzve sú obnovy krovov, strešných prvkov a striech, podpora tradičných stavebných technológií a umelecko-remeselných prác, ale aj obnova kaštieľov, upozornila Kochánková. Ministerka doplnila, že na Slovensku evidujeme 10.000 nehnuteľných kultúrnych pamiatok a 16.000 hnuteľných. Celkový investičný dlh sa odhaduje na 5,5 miliardy eur.

Zdroj: TASR

Foto: Archív NN

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články