20.1 C
Nitra
nedeľa, 14 apríla, 2024

Zemplínska knižnica ponúka výstavu kníh a časopisov pre národnostné menšiny

Zemplínska knižnica v Trebišove ponúka pre návštevníkov a čitateľov vo svojich priestoroch výstavu kníh a časopisov pre deti a mládež národnostných menšín žijúcich na Slovensku. Knihovníčka Marianna Majcherová pre TASR uviedla, že výstavu im zapožičala Bibiana, medzinárodný dom umenia pre deti v Bratislave a v trebišovskej knižnici bude verejnosti prístupná do 28. februára.
        

„Výstava predstavuje a sprostredkúva širokej verejnosti tvorbu a literárne bohatstvo menšín, ktoré na našom území žijú a uchovávajú si svoj materinský jazyk, kultúru a národnú identitu. Je preto prirodzené, že národnostné menšiny, žijúce na Slovensku, si svoj materinský jazyk chránia ako vzácnu súčasť svojej identity. Ako dedičstvo predkov, ktoré odovzdávajú ďalšej generácii,“ upozornila Majcherová.
        

Materinským jazykom, iným ako slovenským, hovorí na Slovensku 13 oficiálne uznaných národnostných menšín – bulharská, česká, chorvátska, maďarská, moravská, nemecká, poľská, rómska, rusínska, ruská, srbská, ukrajinská a židovská. Autori výstavy k nim pridali aj vietnamskú národnostnú menšinu, ktorá sa o takéto oficiálne uznanie podľa Majcherovej už dlhší čas usiluje. „Na výstave nájdete obrázkové knižky, povesti, knihy pre mládež, rozprávky či leporelá. A hoci sú písané v rozličných jazykoch, majú veľa spoločného. Deti čakajú aj pexesá, puzzle i tajnička a výstava je obohatená aj o knižky z fondu knižnice Bibiany,“ uzatvára Majcherová.

(tasr)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x