12.6 C
Nitra
nedeľa, 25 februára, 2024

Zdravotníci a pacienti v nemocniciach si vychutnajú štedrú večeru

Aj zdravotní pracovníci či pacienti, ktorí museli počas vianočných sviatkov zostať hospitalizovaní v zdravotníckych zariadeniach, si v piatok vychutnajú tradičnú štedrú večeru. V prípade, že to pacientom zdravotný stav povolí, čaká na nich zemiakový šalát či vyprážané rybie filé. Niektorých potešia aj darčeky.
      

Pacienti v Nemocnici sv. Cyrila a Metoda majú na Štedrý deň tradičnú kapustovú polievku s hríbmi, vyprážané rybie filé, zemiakový šalát, mandarínky a džús. V Univerzitnej nemocnici Bratislava na Kramároch a v Ružinove sa podáva šošovicová polievka s chlebom a vyprážané rybie filé s majonézovým šalátom. Hospitalizovaným v nemocnici v bratislavskom Starom Meste podávajú hŕstkovú polievku, vyprážanú rybu, zemiakový šalát s cibuľou a džús.
      Hovorkyňa Národného ústavu detských chorôb (NÚDCH) Dana Kamenická pre TASR povedala, že pacienti aj personál si pochutnajú okrem tradičných chodov aj na oblátkach, mede, ovocí či džúse. Kapustnica bude súčasťou obedového menu. „Pri prísnejších diétach podávame pečené rybie filé, zemiakovú kašu s maslom. Špecifické diéty podávame podľa stanoveného rozpisu povolených druhov potravín a denne ich pripravujeme niekoľko desiatok pre pacientov, ktorí ich majú zo zdravotných dôvodov indikované.“  
      

Každé dieťa v nemocnici dostane darček. Sestry sa na večeru slávnostne oblečú, pripravia deťom darčeky a posedia si s nimi. „Nielen samotné Vianoce, ale aj predvianočné obdobie je tento rok iné, súčasná epidemiologická situácia nám neumožnila organizovať pre deti program, podujatia a iné aktivity, ktoré sme počas adventu zvykli organizovať. Napriek tomu sa vianočná atmosféra nedá prehliadnuť,“ doplnila Kamenická. Bohoslužby počas Vianoc v nemocnici nie sú, ale duchovné služby v prípade potreby vie NÚDCH zabezpečiť.
      Špecialistka pre styk s verejnosťou Národného onkologického ústavu (NOÚ) Patrícia Kubicová uviedla, že aj ich pacientov čaká sviatočné menu, teda kapustnica, vyprážaná ryba, zemiakový šalát a zákusok. „Pre tých, ktorých zdravotný stav si vyžaduje diétu, pripravíme kyslú zemiakovú polievku, pečenú rybu a zemiakové pyré. Všetci pacienti zároveň dostanú ovocie a oplátky s medom. Počas nasledujúcich sviatočných dní nebude na stole chýbať pečené kura, klasický rezeň či koláče.“
      Vďaka výnimočnému projektu v rámci celoslovenskej výzvy „Koľko lásky sa zmestí do krabice od topánok“ obdarujú v NOÚ najmä hospitalizovaných pacientov. Tento rok návštevy nie sú povolené vzhľadom na aktuálnu epidemiologickú situáciu.
      Štedrá večera v Národnom ústave srdcových chorôb (NÚSCH) bude podľa hovorkyne Sone Valášikovej pozostávať zo zemiakového šalátu, vyprážaného rybieho filé, oblátky, medu, čerstvého ovocia a vianočného pečiva. Pre pacientov s tráviacimi ťažkosťami je pripravená zemiaková kaša a pečené rybie filé, kompót a balíček. Vzhľadom na pandemickú situáciu v NÚSCH tento rok nechystajú špeciálny vianočný program pre pacientov a zamestnancov.
      V spolupráci s Nadáciou Detského kardiocentra malým pacientom zástupcovia NÚSCH odovzdali sladké darčeky a hračky. Ústavu sú nápomocní aj dobrovoľníci – slovenskí vojaci. Vzhľadom na pandemickú situáciu sa tento rok plánované bohoslužby v kaplnke ústavu konať nebudú.

zdroj: TASR

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články