16.1 C
Nitra
piatok, 24 mája, 2024

Zdravotné poisťovne začínajú posielať ročné zúčtovania poistného

Zdravotné poisťovne v týchto dňoch začínajú prvým poistencom posielať výsledky ročného zúčtovania za minulý rok. Štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) už tak robiť začala, súkromné Dôvera a Union ZP to plánujú začiatkom júla.

VšZP vykoná ročné zúčtovanie vyše 490.000 poistencom. „Prvých 100.000 výsledkov dostanú fyzické osoby v najbližších dňoch a prioritne sa doručia prostredníctvom Ústredného portálu verejnej správy do elektronických schránok aktivovaných na doručovanie,“ uviedla Ivana Štefúnová z oddelenia komunikácie zdravotnej poisťovne.

Súkromná zdravotná poisťovňa Dôvera začne odosielať prvé ročné zúčtovanie za vlaňajšok od 10. júla, pre TASR to potvrdil jej PR špecialista Matej Štepianský. „Ročné zúčtovanie za rok 2022 vykonáme približne 300.000 poistencom,“ povedal.

Aj súkromná Union zdravotná poisťovňa plánuje poslať prvé výsledky ročných zúčtovaní poistného začiatkom júla. „Ako prvým začne doručovať výsledky samostatne zárobkovo činným osobám,“ priblížila jej hovorkyňa Kristína Baluchová. Zdravotná poisťovňa vykoná ročné zúčtovanie približne rovnakej skupine osôb ako minulý rok. „Ide o približne 140.000 poistencov. Presný počet nie je možné v tejto chvíli potvrdiť, nakoľko dáta z finančnej správy sú doručované priebežne,“ dodala Baluchová.

Zdravotné poisťovne sú povinné vykonať ročné zúčtovanie poistného za minulý rok do konca septembra tohto roka, v prípade osôb s odkladom podania daňového priznania sa termín posúva o mesiac neskôr. Posielajú ich napríklad podnikateľom či samoplatiteľom. Ak výška preplatku alebo nedoplatku nedosiahne najmenej päť eur, povinnosť odviesť nedoplatok ani vrátiť preplatok nevzniká.

Poistenec alebo platiteľ môže v prípade nedoplatku podať námietky a v prípade preplatku nesúhlasné stanovisko, a to do 15 dní odo dňa doručenia. „Po uplynutí termínu začína plynúť 45-dňová lehota, v rámci ktorej je povinnosť zaplatiť nedoplatok a zdravotná poisťovňa po zúčtovaní vzájomných pohľadávok a záväzkov musí vrátiť preplatok,“ uzavrela Štefúnová.

(tasr)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x