10.1 C
Nitra
štvrtok, 23 mája, 2024

Zdravotné poisťovne boli koncom júna v strate 146,5 milióna eur

Zdravotné poisťovne vykázali ku koncu júna stratu 146,5 milióna eur. Štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) dosiahla stratu 109,8 milióna eur, súkromná zdravotná poisťovňa Dôvera 30,1 milióna eur a súkromná Union zdravotná poisťovňa vykázala stratu 6,5 milióna eur. TASR o tom informoval Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS).

Za alarmujúcu označil stratu a zápornú hodnotu vlastného imania (-68,7 milióna eur) vo VšZP. Podotkol, že v minulosti, pred zmenou legislatívy, by už pri poklese imania pod 16,6 milióna eur nariadil poisťovni ozdravný plán. Pripomenul, že pre problémové hospodárenie VšZP jej rezort zdravotníctva, ako jediný akcionár, v júli nariadil úsporné opatrenia v hodnote 51,7 milióna eur.

Poplatky na urgentoch a ambulantných pohotovostiach by sa mali ZVÝŠIŤ

ÚDZS deklaruje, že ich plnenie pozorne sleduje. „Manažment poisťovne momentálne vykonáva všetky potrebné kroky, aby dostal príjmy a výdavky do rovnováhy, avizuje však, že aj po implementácii všetkých schválených úsporných opatrení to bez ďalšieho dofinancovania nebude možné,“ ozrejmil úrad.

Poukázal na to, že aj napriek strate všetky tri zdravotné poisťovne plnia zákonné požiadavky na splnenie platobnej schopnosti a faktúry uhrádzajú poskytovateľom v súlade so zákonnými požiadavkami. „Úrad je pripravený v zmysle svojich zákonných kompetencií zasiahnuť v prípade, že bude ohrozená platobná schopnosť VšZP alebo riadny výkon verejného zdravotného poistenia,“ doplnil úrad.

Hodnota vlastného imania Dôvery bola koncom júna 175,2 milióna eur a Union ZP 31,1 milióna eur. „Vlastné imanie VšZP a ZP Dôvera sa v porovnaní ku koncu roka 2022 zmenilo o dosiahnutú stratu za šesť mesiacov roku 2023. V prípade ZP Union zmenu vlastného imania spôsobila dosiahnutá strata za šesť mesiacov roku 2023 a výplata dividend vo výške 4,9 milióna eur vo februári,“ priblížil úrad.

Štátna VšZP v reakcii uviedla, že výška jej straty je porovnateľná s výškou straty súkromných zdravotných poisťovní v pomere k veľkosti a náročnosti poistného kmeňa. „Dosiahnuté straty v sektore verejného zdravotného poistenia sú spôsobené hlavne nedostatočným rozpočtovým krytím potrieb a očakávaní zdravotného sektora v roku 2023,“ doplnila pre TASR Ivana Štefúnová z oddelenia komunikácie VšZP.

VšZP podľa jej slov na problémy vo financovaní zdravotníckeho sektora upozorňuje od jesene minulého roka, keď bol predstavený rozpočet verejnej správy na tento rok v oblasti verejného zdravotného poistenia.

Súkromná zdravotná poisťovňa Dôvera považuje stratu v súkromných zdravotných poisťovniach za ojedinelý jav ako dôsledok zle nastaveného financovania zdravotníctva. „V štátnej poisťovni, ktorá bola opakovane dotovaná, je to už chronický problém,“ skonštatoval pre TASR PR špecialista ZP Matej Štepiansky.

Dôvera upozornila, že úrad prehliadal prehlbujúce sa finančné problémy štátnej poisťovne. „Namiesto toho sa venoval svojej vojne so súkromnými aktérmi v zdravotníctve,“ doplnila v stanovisku. Skritizovala, že si ÚDZS bez väčších námietok nechal odňať právomoc zakročiť v prípade finančných problémov zdravotných poisťovní. „De facto sa tým stal úradom, ktorý nemôže razantne konať, iba sa nečinne prizerať, ako pomyselná loď klesá ku dnu,“ dodala.

(tasr, freepik)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x