23.1 C
Nitra
utorok, 21 mája, 2024

Poplatky na urgentoch a ambulantných pohotovostiach by sa mali ZVÝŠIŤ

Poplatky na urgentoch a ambulantných pohotovostiach by sa mali zvýšiť. Zhodli sa na tom zástupcovia ambulancií a nemocníc počas utorkového okrúhleho stola na pôde rezortu zdravotníctva. Konsenzus našli aj v otázke skrátenia ordinačných hodín ambulantných pohotovostných služieb (APS) pre deti. Po rokovaní o tom informoval minister zdravotníctva Michal Palkovič. Zmeny ešte musí odobriť parlament.

Zástupcovia odborných spoločností sa podľa ministra zhodli na súbore opatrení, ktoré majú pomôcť stabilizovať ambulantnú sféru a súčasne podporiť nemocnice. „Najprv ho prerokujeme s premiérom a následné kroky budeme iniciovať v legislatívnom konaní, tak ako je nutné,“ ozrejmil.

Ordinačné hodiny APS by sa mali podľa návrhu od roku 2024 skrátiť z 22.00 h na 20.00 h. Výška poplatkov za neodôvodnené zneužívanie ambulantných pohotovostí či urgentov nemocníc by sa mala zvýšiť približne 2,5-násobne. Výška poplatku by tak na pohotovostiach bola päť eur a na urgentoch 25 eur.

Poplatky na urgentoch a ambulantných pohotovostiach by sa mali ZVÝŠIŤ

Zefektívniť by sa mala aj dostupnosť pediatrických ambulancií a to tak, že budú musieť fungovať sedem hodín denne, päť dní v týždni. V súvislosti s avizovanou konsolidáciou ambulantných detských pohotovostí sa odborníci zhodli na potrebe ich presunu bližšie k nemocniciam i na podmienke, že na pohotovosti musí slúžiť aspoň 15 lekárov. Nutné je tiež podľa nich zvýšiť paušálne úhrady za poskytovanie zdravotnej starostlivosti na pohotovostiach, o čom chce rezort hovoriť aj so zdravotnými poisťovňami.

Okrem iného sa odborníci zhodli napríklad na podpore vzniku nových ambulancií či potrebe posilniť kompetencie administratívnych pracovníkov, sestier i lekárov. Dôležité je tiež podľa nich vzdelávanie laickej verejnosti v tom, kedy treba navštíviť ambulantnú pohotovosť či urgent. Odborníčka rezortu zdravotníctva pre všeobecné lekárstvo pre deti a dorast Elena Prokopová aj šéf Asociácie nemocníc Slovenska Marián Petko vyzvali poslancov, aby navrhované zmeny legislatívne podporili.

(tasr)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x