15.1 C
Nitra
streda, 22 mája, 2024

Zamestnanci pozor! Viete, kedy vám firma musí dať príspevok na rekreáciu? A viete, že si môžete pýtať aj viac ako 275 eur?

Dnešná doba mnohých zamestnaných v práci doslova „vycicia“ aj o posledné zvyšky síl a človek príde domov nie raz zbitý ako pes. Aj preto sa ľudia tešia na oddych strávený na miestach, ktoré sa im na to zdajú najvhodnejšie. Nie raz na to ich rozpočet síce nestačí, ale v súčasnosti už majú nárok aj na príspevok od zamestnávateľa.

Príspevok zamestnávateľa na rekreáciu vydobyl šéf SNS Andrej Danko, na čo bol aj právom pyšný. A veru, dá sa povedať, že má byť aj na čo, pretože inak by si mnohí ľudia o nejakej rekreácii mohli nechať iba zdať. Príspevok na rekreáciu sa síce týka iba zamestnávateľov, ktorí zamestnávajú viac ako 49 zamestnancov, tí sú však zo zákona povinní poskytnúť zamestnancovi, ktorý pracuje u neho nepretržite najmenej 24 mesiacov, príspevok na rekreáciu v sume 55 % oprávnených výdavkov. Viac o príspevku na rekreáciu informuje portál uzitocna.pravda.sk, pričom zamestnanci sa dozvedia pre nich užitočné veci.

Príspevok na rekreáciu môžete dostať aj formou poukazu

Napríklad aj takú, že o príspevok musí zamestnanec požiadať, pričom najviac môže dostať za kalendárny rok príspevok v sume 275 eur. U zamestnanca, ktorý má dohodnutý pracovný pomer na kratší pracovný čas, sa najvyššia suma príspevku na rekreáciu za kalendárny rok znižuje v pomere zodpovedajúcom kratšiemu pracovnému času. Príspevok na rekreáciu môže za rovnakých podmienok a v rovnakom rozsahu však môže zamestnancovi poskytnúť aj zamestnávateľ, ktorý zamestnáva menej ako 50 zamestnancov. Splnenie podmienok na poskytnutie príspevku na rekreáciu sa posudzuje ku dňu začatia rekreácie. Príspevok na rekreáciu sa zaokrúhľuje na najbližší eurocent nahor.

Chystáte sa na dovolenku autom? Tieto RADY by vám mohli pomôcť ako ušetriť a nemať problémy

Zamestnávateľ sa môže rozhodnúť, že príspevok na rekreáciu poskytne zamestnancovi napríklad prostredníctvom rekreačného poukazu. Pri poskytovaní takéhoto príspevku na základe zmluvy s vydavateľom rekreačného poukazu je výška poplatku za sprostredkovanie služieb maximálne 3 % z hodnoty rekreačného poukazu. Dôležité je tiež vedieť, že zamestnanec môže za kalendárny rok požiadať o príspevok na rekreáciu len u jedného zamestnávateľa. Zamestnanca, ktorý požiada o príspevok na rekreáciu, nemožno žiadnym spôsobom znevýhodniť v porovnaní so zamestnancom, ktorý o tento príspevok nepožiada.

Aké výdavky si možno uplatniť

Oprávnenými výdavkami sú preukázané výdavky zamestnanca na

  • služby cestovného ruchu spojené s ubytovaním najmenej na dve prenocovania na území Slovenska
  • pobytový balík obsahujúci ubytovanie najmenej na dve prenocovania a stravovacie služby alebo iné služby súvisiace s rekreáciou na území Slovenska
  • ubytovanie najmenej na dve prenocovania na území Slovenska, ktorého súčasťou môžu byť stravovacie služby
  • organizované viacdenné aktivity a zotavovacie podujatia počas školských prázdnin na území Slovenska pre dieťa zamestnanca navštevujúce základnú školu alebo niektorý z prvých štyroch ročníkov gymnázia s osemročným vzdelávacím programom. Za dieťa zamestnanca sa považuje aj dieťa zverené zamestnancovi do náhradnej starostlivosti na základe rozhodnutia súdu alebo dieťa zverené zamestnancovi do starostlivosti pred rozhodnutím súdu o osvojení alebo iné dieťa žijúce so zamestnancom v spoločnej domácnosti

Príspevok na rekreáciu sa vyplatí po predložení účtovných dokladov

Oprávnenými výdavkami sú aj preukázané výdavky zamestnanca na manžela, vlastné dieťa, dieťa zverené zamestnancovi do náhradnej starostlivosti na základe rozhodnutia súdu alebo na dieťa zverené zamestnancovi do starostlivosti pred rozhodnutím súdu o osvojení a na inú osobu žijúcu so zamestnancom v spoločnej domácnosti, ktorí sa so zamestnancom zúčastňujú na rekreácii. Ak nebol príspevok na rekreáciu poskytnutý prostredníctvom rekreačného poukazu, zamestnanec preukáže zamestnávateľovi oprávnené výdavky najneskôr do 30 dní odo dňa skončenia rekreácie predložením účtovných dokladov, ktorých súčasťou musí byť označenie zamestnanca.

Z bratislavského letiska by sa v letnej sezóne malo opäť lietať do Chorvátska

Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi príspevok na rekreáciu po predložení účtovných dokladov v najbližšom výplatnom termíne určenom u zamestnávateľa na výplatu mzdy, ak sa zamestnávateľ nedohodne so zamestnancom inak. Ak nebol príspevok na rekreáciu poskytnutý prostredníctvom rekreačného poukazu, na žiadosť zamestnanca sa príspevok na rekreáciu, ktorá sa začala v jednom kalendárnom roku a nepretržite trvá v nasledujúcom kalendárnom roku, bude považovať za príspevok na rekreáciu za kalendárny rok, v ktorom sa rekreácia začala. Toľko teda niekoľko dôležitých informácií o nárokoch zamestnanca na rekreačný poukaz. Veríme, že vám aspoň trochu pomohli.

Dodo Púchovský

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x