16.1 C
Nitra
nedeľa, 23 júna, 2024

Chystáte sa na dovolenku autom? Tieto RADY by vám mohli pomôcť ako ušetriť a nemať problémy

Deti už majú pár dní prázdniny, ktoré odštartovali aj čas dovoleniek, a mnohí sa na ne vybrali svoji autami. Viete však, ako pripraviť auto na dlhšiu cestu a pritom čo-to ušetriť na stále drahších a drahších PHM?

Chystáte sa na dovolenku autom? Tieto RADY by vám mohli pomôcť ako ušetriť a nemať problémy

Na dovolenku sa nepripravujú iba ľudia, ale aj autá. A práve o ne sa je pred cestou treba postarať viac ako o samých seba. Ak je auto správne pripravené, vie vám počas dlhšej cesty ušetriť pekných pár eur. Viete však, ako si správne pripraviť svojho štvorkolesového tátoša? Ak nie, tu je niekoľko cenných rád.

Čisté auto, skontrolované kvapaliny

Auto si pred cestou umyte. Špina a rôzne nečistoty dokážu na karosérii a spustiť koróziu. Rovnako tak treba povysávať vnútro auta a vytriasť rohože, pretože použitím ventilácie by stará špina v kabíne vírila.

Po vonkajšom umytí vozidla je ho dobré navoskovať, lebo navoskovaná karoséria sa ľahšie čistí od rozličných nečistôt. Skontrolovať je potrebné aj funkčnosť stieračov a všetky prevádzkové kvapaliny.

Jazdite na letných pneumatikách

Na letnú dovolenku by ste sa nemali vybrať na zimných pneumatikách, lebo tie v lete zvyšujú spotrebu, predlžujú brzdnú dráhu a sú hlučnejšie ako letné. Navyše, majú oveľa nižšiu odolnosť voči aquaplaningu, pretože „behúň“ letných pneumatík má vyšší počet drážok a je konštruovaný na lepší odvod vody z pneumatiky.

Zákonom stanovená minimálna hĺbka letného dezénu je síce 1,6 mm, odborníci ale odporúčajú pneumatiky nepoužívať už pod 3 mm. Avšak pozor, ak chcete zimné pneumatiky používať aj v lete, musia mať predpísanú normu zimných pneumatík 3 mm. Ak ste na jar po výmene letných pneumatík neabsolvovali geometriu vozidla, pred dlhšou cestou na dovolenku ju nechajte spolu s tlakom určite skontrolovať v servise.

Pamätáte sa ešte na vaše „socíkovské“ dovolenky? Neboli síce pohodlné, no mali svoje neopísateľné čaro

Výhodou je funkčná klimatizácia

V horúcom lete je pri dlhej ceste klimatizácia často doslova záchranou. Ak ste ju v zime nepoužívali, môže byť nefunkčná a cítiť zatuchnutým pachom. Dajte ju preto odborne vyčistiť, doplniť kvapalinu a prípadne vymeniť, čo treba. Vhodné je každoročne vymeniť interiérový filter a dezinfikovať prieduchy sústavy. Optimálne je nastaviť klimatizáciu na 21 až 23 °C.

Chystáte sa na dovolenku autom? Tieto RADY by vám mohli pomôcť ako ušetriť a nemať problémy

Ak cestujete na dlhú trasu, teplotu ešte o nejaký ten stupeň znížte, pred vystúpením alebo cieľom si ale zvýšte. Predídete tak prechladnutiu či iným zdravotným problémom. Niekoľko minút pred samotným ukončením jazdy klimatizáciu vypnite úplne, pootvorte okná a zvýšte otáčky ventilátora, aby došlo k vysušeniu výparníka a predchádzalo sa tvorbe zápachu pri opätovnom zapnutí klimatizácie.

Jazdite šetrne a najmä efektívne

Správne plánovanie trasy vám ušetrí nielen čas a kilometre, ale aj úspornú a efektívnu jazdu. Pomôcť môže navigácia, ktorá sa vie v reálnom čase vyhnúť dopravným zápcham. Je potrebné predvídať a vyhýbať sa zbytočne razantnému pridávaniu s následným silným brzdením.

Na spotrebu má obrovský vplyv aj rýchlosť jazdy rovnako ako správny tlak v pneumatikách. Podhustené gumy majú vyšší valivý odpor, čo znamená vyššiu spotrebu paliva. Znížiť spotrebu pomôže aj dobrý manažment teploty v kabíne vozidla. Aby sa znížilo využívanie klimatizácie treba parkovať v tieni. Úsporná však nie je ani jazda s otvorenými okienkami. Ak je už teplo neúnosné, radšej si pustite klimatizáciu, pretože pri nej je spotreba paliva nižšia ako pri otvorených oknách.

Na pamäti majte aj to, že spotrebu paliva zvyšujú i akékoľvek predmety na streche auta, ako sú strešné boxy či nosiče na bicykle, ktoré je lepšie voziť na nosičoch za vozidlom.

Dovolenka v kúpeľoch: Vyskúšajte aj tie naše, domáce

Preverte odlišnosti predpisov

Pred cestou by ste si mali skontrolovať aj všetky potrebné doklady, a to vrátane dokumentácie k vozidlu. Skontrolujte si najmä platnosť zelenej karty, asistenčnú kartu, platnosť pasov a potrebné kontakty. Nezabudnite ani na cestovné poistenie, ktoré vám môže pomôcť vyriešiť finančné následky zdravotných problémov, straty batožiny či škôd spôsobených cudzím osobám.

Pozorní buďte aj vtedy keď si so sebou beriete svojho zvieracieho miláčika. Tomu nezabudnite zvierací pas, a tiež označenie (tetovanie, mikročip) či doklady o očkovaní. Všetky potrebné doklady majte poruke.

Pred cestou si je potrebné pozrieť všetky prípadné odlišnosti v dopravných predpisoch jednotlivých štátov, cez ktoré pôjdete, a tiež povinnú aj doplnkovú výbavu. Pozor dajte aj na predpísaný počet viest vo vozidle podľa predpisov jednotlivých štátov a tiež na stav a expiráciu lekárničky.

Predvídajte rozličné situácie

Dovolenková sezóna je neodmysliteľne spojená aj s kolónami na cestách. Vždy majte preto dostatočnú zásobu pitnej vody a jedla pre celú posádku. Najlepšie sú minerálne vody, ktoré telu dodajú aj ďalšie dôležité živiny. Dostatok jedla, ktoré by malo byť najlepšie uložené v cestovnej chladničke, môže posádku zachrániť pred zbytočnou nervozitou.

Odporúča sa jazdiť tak, že vždy máme naplnenú aspoň polovicu nádrže. Pre prípady dlhého státia v kolónach majte pri sebe aj nabíjačku na mobil a na ostatné elektronické zariadenia.

Dodo Púchovský

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články