2 C
Nitra
štvrtok, 30 novembra, 2023

Zákon o brannej bezpečnosti: Mobilizačná pripravenosť záloh sa zvýši

Mobilizačná pripravenosť záloh ozbrojených síl sa zvýši. Vyplýva to z vládnej novely zákona o brannej povinnosti, ktorú v stredu poslanci Národnej rady SR posunuli do druhého čítania.

Zavádza sa nový proces zaradenia registrovaného občana do aktívnych záloh tak, aby mohol uzatvoriť dohodu o zaradení do aktívnych záloh bez predchádzajúceho absolvovania dobrovoľnej vojenskej prípravy, ak spĺňa podmienky pre prijatie do aktívnych záloh. Návrh do parlamentu predložil dočasne poverený minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO). Vysvetlil, že zálohy ozbrojených síl slúžia ako základný zdroj doplňovania ozbrojených síl vycvičenými vojakmi. V súvislosti so zvyšovaním počtov vojakov v aktívnych zálohách je potrebné rozšíriť okruh osôb, ktoré môžu byť zaradené do aktívnych záloh.

„Registrovaný občan sa uzatvorením dohody o zaradení do aktívnych záloh stane vojakom v zálohe a bude vymenovaný do vojenskej hodnosti vojak prvého stupňa. Rovnaký postup sa bude uplatňovať aj v prípade vojakov v zálohe bez vojenskej hodnosti, ktorými sú občania, ktorí boli odvedení, ale v dôsledku zmeny zákona o brannej povinnosti nevykonali základnú vojenskú službu a branná povinnosť im trvá,“ vysvetlilo MO SR s tým, že registrovaní občania a vojaci v zálohe, ktorí nevykonali vojenskú službu, vykonajú základný vojenský výcvik a odborné kurzy v rámci pravidelného cvičenia po uzatvorení dohody o zaradení do aktívnych záloh. Cieľom je teda získať do aktívnych záloh mladých ľudí ako aj špecialistov a odborníkov z civilného prostredia.

Ďalším cieľom schváleného návrhu je aj úprava odmeňovania vojaka mimoriadnej služby s prihliadnutím na náročnosť výkonu vojenského povolania počas mimoriadnej služby.

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x