12.1 C
Nitra
streda, 10 apríla, 2024

Záhony ROZUMA: Vyrábajú si vodu, hnojivo. Bohuš Buday na ceste za zdravou organickou zeleninou

Záhony, ktoré si sami vyrábajú vodu, hnojivo a to navyše bez namáhavej práce? Znie to fantasticky, no sci-fi to nie je. Chceli by ste viacej informácií ako to teda funguje? Porozprávala som sa s autorom pripravovanej knihy o takomto spôsobe pestovania, s  Bohušom Budayom.

Záhony ROZUMA: Vyrábajú si vodu, hnojivo. Bohuš Buday na ceste za zdravou organickou zeleninou
Záhony Rozuma

Bohuš, zdá sa že už čoskoro vyjde tvoja kniha Záhon Rozuma – Ako si dopestovať zdravú zeleninu bez rýľovania, okopávania a zbytočného polievania. Ako to celé začalo?

Celé to začalo tým, že sme sa presťahovali do okrajovej štvrte mesta. Kúpili sme si dom s 10 árovou záhradou. Nebol to zámer, slušne veľká záhrada bola skôr náhoda. Susedia nás varovali, nech sa veľmi netešíme, vraj sa narobíme a výsledok aj tak nestojí za to. V kamenistej pôde na svahu sa voda dlho nezdrží a jediné, čo sa na nej oplatí pestovať, je vinič. My sme ale chceli zdravú organicky vypestovanú zeleninu bez toho, aby sme sa v záhrade nadreli. Zo začiatku to vyzeralo ako neriešiteľný problém, zvažovali sme, že zeleninu budeme pestovať len na menšom úseku, kde dali naši predchodcovia naviezť kvalitnejšiu pôdu. Väčšina susedov v okolí pestuje zeleninu na navážke. Pri štúdiu organického pestovania zeleniny na internete som narazil na niečo, čo nám dalo nádej využiť na pestovanie celú plochu. Boli to záhony Rozuma, ktoré si dal patentovať na Ukrajine Volodymyr Rozum. Záhony, ktoré regenerujú pôdu, skvapaľňujú vzdušnú vlhkosť a spracúvajú všetok bioodpad zo záhrady i domácnosti. Skúsil som spraviť štyri také záhony v našej kamenistej pôde a všetko, čo sa o nich písalo, sa nám potvrdilo. Dopestovali sme krásnu úrodu bez rýľovania a okopávania a polievali sme trikrát menej, než ľudia v susedstve. Pochválil som sa výsledkami v internetovej skupine, ktorú som založil a hoci sú v nej všetky potrebné informácie, ľudia sa začali pýtať na dostupnú literatúru. Žiadna nebola, podujal som sa teda túto medzeru vyplniť sám.

Kniha bude plná tvojich vlastných skúseností. Čo presne to znamená?

Na záhonoch Rozuma sa pestuje trochu inak ako na bežných záhonoch. Skúšam rôzne postupy odporúčané samotným autorom záhona, alebo jeho dlhoročných používateľov. V knihe sú odskúšané postupy, ktoré priniesli dobré výsledky. Typický príklad je sadenie zemiakov po jednotlivých klíčkoch bez motyky, len pomocou paličky sadičky. Mali sme peknú úrodu zemiakov a to v čase, keď sa jeden zo susedov posťažoval, že ho už sadenie zemiakov nebaví, lebo ich zo zeme vytiahne len o niečo viac, než ich do nej vložil.

Bohuš Buday: Už viac žiadne rýľovanie a okopávanie. Vyskúšajte si doma záhony ROZUMA

Kedy sa môžeme na knihu tešiť? Dá sa prípadne objednať už teraz?

Nemáme presný dátum vydania knihy, predpokladaný termín je september. Všetko záleží od úspechu v crowdfundingovej kampani v StartLabe. Keď vyzbierame dostatok prostriedkov, dokončia sa všetky práce na knihe a môže ísť do tlače. Kniha sa dá predobjednať formou podpory nášho projektu v StartLabe. Za finančnú podporu si ako odmenu môže človek vybrať knihu o záhone Rozuma.

Záhony ROZUMA: Vyrábajú si vodu, hnojivo. Bohuš Buday na ceste za zdravou organickou zeleninou
Takto vyzerajú záhony Rozuma

Kto a ako ti pomáha knihu pripraviť?

Mám šťastie na skvelých ľudí. Spomedzi spolupracovníkov spomeniem aspoň troch. Ilustrácie pripravuje renomovaná výtvarníčka Katka Jahnová. Jej obrazy bolo možné vidieť na výstavách vo viacerých krajinách, nedávno vystavovala v Starom biskupskom hostinci v rodnej Nitre. Grafickú podobu dáva knihe Lubo Balko (elfo.sk), ktorý sa profesionálne zameriava na vplyv sadzby textu a grafických prvkov na prijímanie informácií čitateľom. Vytlačenie knihy si zobral na starosti Štefan Minárik, jeho rukami prešla napríklad špeciálna tlač knihy, ktorá získala viacero medzinárodných ocenení.

Podelíš sa s nami o nejaký vtipný záhradkársko-spisovateľský príbeh? 

Vtipné sa mi zdalo, keď nás prišla navštíviť jedna známa. Učím sa na otázku Ako sa máte? nevybafnúť hneď na každého: Máme sa dobre, robíme záhony Rozuma. Rozprával som sa s ňou o jej problémoch, až kým sama nezačala s témou pestovania zeleniny. Pozval som ju prezrieť si záhony. Prešla po chodníku povedľa viniča a zastala na okraji našej permakultúrnej záhrady. Rozhliadla sa a vraví: A kde budete sadiť? Zastavila sa zrakom na kuse holej zeme, ktorú pripravujeme pod bazén. Ukázala naň rukou a pýta sa: Tu? Už máme zasadené, odpovedám, tamto je cesnak, za ním cibuľa, tu sú reďkovky hrach a šalát.  Aha už to vidím, odpovedala.

Klasickému záhradkárovi myseľ nedovolí vidieť medzi zarastenými trávnatými chodníkmi vysadený cesnak či cibuľu spolunažívajúci s pupencom a hviezdicou prostrednou, ktoré nepovažujem za burinu. Dnes som napríklad mojej osemdesiat ročnej mame ukazoval, kde si môže natrhať kôpor. Vybrala sa poň rovno cez produktívny hrebeň a výživový žľab neuvedomujúc si, že chodí priamo po záhone Rozuma.

Záhony ROZUMA: Vyrábajú si vodu, hnojivo. Bohuš Buday na ceste za zdravou organickou zeleninou
Zelenina dopestovaná v záhone Rozuma

Ponúkaš okrem knihy aj niečo špeciálne?

Čo sa týka crowdfundingovej kampane, tak áno. Medzi odmenami za podporu je napríklad workshop tvorby záhona Rozuma alebo komentovaná prehliadka záhrady. V kampani je možné tiež získať aj originály ilustrácií knihy od Katky Jahnovej.

Prezradím, že knihou tvoj sen nekončí. Povedala by som, že to je iba začiatok. Plánuješ rozbehnúť organizáciu, respektíve družstvo, podporujúce organické pestovanie na záhonoch Rozuma. V čom vidíš pridanú hodnotu?

Rozhodol som sa pre družstvo, lebo je to kolektívna forma podnikania. Veľmi dobre sa v ňom uplatnia nadšenci organického pestovania, s ktorými spolupracujem. Záhradkári venujúci sa regeneratívnemu pestovaniu majú svoje špecifické potreby v biologických prostriedkoch ochrany rastlín, semenách, špeciálnom náradí, poradenstve, kurzoch, literatúre.  Všetko sa to dá nájsť ale nie na jednom mieste. Informácie o pestovaní zeleniny a ovocia sa nedajú brať ako zo švédskeho stola, chce to ucelený systém a ten plánujeme ponúknuť. Vidím to neustále okolo seba, ľudia napríklad drvia vaječné škrupiny aby nimi posypali pôdu, lebo niekde čítali, že sa to má. Sypú ich aj do alkalickej pôdy plnej vápenca. Zásaditá pôda sa tak stáva ešte zásaditejšou. Nesprávnym použitím biopreparátov môžu vzniknúť väčšie škody. Skombinujem napríklad viacero druhov mykoríznych húb, veď čím viac tým lepšie, pričom jedny mi pozabíjajú všetku chrobač vrátane užitočnej a iné vyhubia všetky pôdne huby ktoré sa už nachádzali v pôde.

Aké aktivity by mala táto organizácia vykonávať?  A ako by som sa mohla k tejto vízii pridať?

Činnosť je rozdelená na etapy, v prvej pôjde o workshopy, webináre, literatúru a eshop s odporúčanými biopreparátmi. Pridať sa k vízii v tejto etape je najlepšie podporou projektu na stránkach StartLabu.

Čo by si chcel dosiahnuť povedzme do 10 rokov?

Stanovil som si cieľ 10-10-10, teda aby do 10 rokov malo minimálne 10% záhradkárov aspoň 10 metrov záhona Rozuma. Splnenie cieľa bude znamenať tisíce rodín so zdravými potravinami, množstvo uhlíka stiahnutého z atmosféry do pôdy, zregenerovanie pôdy v záhradách, zníženie spotreby vody, lepšie využitie bioodpadu…

Čo býva najväčším, resp. najčastejším dôvodom, pre ktorý sa ľudia rozhodujú pre tento typ pestovania?

Z ankety, ktorú som robil, vyplynulo, že najväčšej skupine ľudí vyhovuje, že záhon zabezpečuje rastliny kompletnou výživou bez hnojenia. V iných systémoch organického pestovania sa nezaobídete bez kompostu. Záhon Rozuma nepotrebuje nič, len organický odpad.

Záhony ROZUMA: Vyrábajú si vodu, hnojivo. Bohuš Buday na ceste za zdravou organickou zeleninou
Záhon Rozuma

Ako vnímaš záujem o organické pestovanie v porovnaní mladí vs. staršia generácia? 

Poznám staršiu pani, takmer osemdesiat ročnú, ktorá si zmenila celú záhradu na záhony Rozuma. Poznám tiež mladých manželov, ktorý začali záhradkárčiť tým, že postriekali pozemok glyfosátom. Ak by som to bral podľa skupiny na facebooku, ktorú spravujem, tak o organické pestovanie majú najväčší záujem ženy nad 45 rokov.

Chcel by si ešte niečo našim čitateľom prezradiť?

Asi len pripomenúť to, čo je všeobecne známe: bude stále teplejšie a suchšie, zelenina v hypermarketoch bude mať ešte menej výživných látok a biozelenina bude stále drahšia.

Pýtala sa Lucia Balagová

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x