19.1 C
Nitra
nedeľa, 26 mája, 2024

Začal sa Medzinárodný Novohradský folklórny festival, potrvá päť dní

Na hrade Šomoška v okrese Lučenec sa začal v poradí 27. ročník Medzinárodného Novohradského folklórneho festivalu. Bohatý päť dní trvajúci program, ktorého súčasťou budú slovenskí i zahraniční účinkujúci, sa uskutoční vo viacerých mestách a obciach v slovenskej i maďarskej časti regiónu. TASR o tom informovala Michaela Baboľová, hovorkyňa mesta Lučenec, ktoré je spoluorganizátorom podujatia.

„Festival je unikátny v tom, že simultánne prebieha na oboch stranách štátnou hranicou rozdeleného historického regiónu Novohrad. Celkovo sa festivalové vystúpenia konajú v 12 obciach a mestách. Vďaka tomuto podujatiu kvalitné domáce a zahraničné súbory potešia divákov aj v menších obciach, ktoré by si pozvanie takýchto súborov samy nemohli dovoliť,“ uviedol riaditeľ Novohradského osvetového strediska v Lučenci Stanislav Spišiak.

Začal sa Medzinárodný Novohradský folklórny festival, potrvá päť dní

Medzinárodný Novohradský folklórny festival odštartuje v stredu popoludní slávnostným otvorením na hrade Šomoška, vo štvrtok (27. 7.) sa program presunie do Salgótarjánu a obcí Mihálygerge a Kazár. Dejiskom festivalu sa v piatok (28. 7.) a počas víkendu stanú i mestá Lučenec, Fiľakovo a Poltár či obce Cinobaňa, Halič, Vidiná, Divín a Dolná Strehová. Podujatie v nedeľu (30. 7.) vyvrcholí galaprogramom v podaní zahraničných folklórnych súborov v maďarskej obci Bánk.

Hlavný program festivalu v Lučenci sa začne v sobotu (29. 7.) podvečer krojovým sprievodom mestom a pokračovať bude galaprogramom so svadobnou tematikou na amfiteátri v mestskom parku. Nasledovať budú vystúpenia zahraničných hostí z Burundi, Španielska, Maďarska a Turecka. V rámci sprievodných aktivít sa lučenecký mestský park premení na Park remesiel, na ktorom sa predstavia rôzni ľudovo-umeleckí remeselníci.

Medzinárodný Novohradský folklórny festival organizuje Novohradské osvetové stredisko v Lučenci v spolupráci s viacerými partnermi zo Slovenska i Maďarska. Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

(tasr)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x