17.1 C
Nitra
streda, 22 mája, 2024

Dni európskeho kultúrneho dedičstva bude na Slovensku hostiť Žilina

Dni európskeho kultúrneho dedičstva (DEKD) bude na Slovensku hostiť v septembri mesto Žilina. Tohtoročnou celoeurópskou témou je Dedičstvo ži!. TASR o tom informovala hovorkyňa mesta Zuzana Holienčíková.

Doplnila, že otvárací ceremoniál a pestrý program radnica zorganizuje 8. septembra. „Oceňujeme a vážime si príležitosť, že Žilina môže ako mesto s bohatou kultúrnou históriou hostiť toto významné podujatie. Intenzívne dokončujeme program, ktorý určite ocenia obyvatelia i návštevníci mesta. Pripravujeme výstavy, komentované prehliadky aj odbornú konferenciu,“ povedal primátor Žiliny Peter Fiabáne.

Program zahŕňa napríklad odbornú konferenciu v Rosenfeldovom paláci či výstavy. „Prvá bude venovaná žilinskému architektovi Ferdinandovi Čapkovi. Spoluautorovi žilinského Bulváru, železničnej stanice, budovy elektrární, ako aj horského hotela na Popradskom plese či hotela Boboty. Výstavu mesto Žilina pripravuje v spolupráci so Slovenskou národnou galériou. Druhá výstava bude pripomínať dielo priemyselníka Rudolfa Krupca. Stál na začiatku príbehu viacerých významných žilinských priemyselných podnikov (cementáreň, celulózka, tehelňa) a inicioval vznik slovenskej Banky Tatra v roku 1884,“ uviedla.

Sprievodnými akciami budú podľa nej viaceré komentované prehliadky žilinských pamiatok. „Pešia komentovaná prechádzka po žilinských nápisoch vo verejnom priestore s riaditeľom Považského múzea či bicyklový výlet po žilinských pamätníkoch, predovšetkým z obdobia socializmu. Všetky podstatné informácie o Dňoch kultúrneho dedičstva 2023 sú dostupné v odkaze dekd.sk,“ dodala.

DEKD sa konajú v 50 štátoch Európy, ktoré podpísali Európsky kultúrny dohovor. Cieľom podujatia je zvyšovanie povedomia o bohatstve a kultúrnej rozmanitosti Európy či informovanie o potrebe ochrany kultúrneho dedičstva pred novými hrozbami. „Počas podujatia otvárajú dvere tisíce pamiatok a lokalít, pričom niektoré z nich sú po zvyšok roka verejnosti neprístupné. Obyvatelia a návštevníci miest môžu bezplatne navštíviť a spoznať spoločné kultúrne dedičstvo a stať sa súčasťou ochrany európskeho kultúrneho dedičstva pre súčasné i budúce generácie,“ uzavrela hovorkyňa mesta.

(tasr)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x