23.1 C
Nitra
piatok, 12 apríla, 2024

Začal sa súdny proces s guvernérom NBS P. Kažimírom, vinu odmieta

Na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS) v Pezinku sa v pondelok začalo hlavné pojednávanie v korupčnej kauze guvernéra Národnej banky Slovenska (NBS) a exministra financií Petra Kažimíra. Vinu z podplácania odmieta.

Podľa obžaloby ako minister financií opakovane požadoval od vtedajšieho šéfa finančnej správy Františka Imreczeho, aby okrem iného zabezpečil prednostné vyplatenie nárokov na nadmerný odpočet DPH pre viaceré firmy v objeme vyše troch miliónov eur. Imreczemu podľa obžaloby odovzdal úplatok 48.000 eur.

Kažimír na hlavnom pojednávaní vyhlásil, že je nevinný. „Obžalobu považujeme za nezákonnú, podanú predčasne a nesúladnú s dôkazmi, ktoré boli vykonané v prípravnom konaní,“ povedal jeho obhajca Ondrej Mularčík. Skutok obžaloby je podľa neho nelogický a nenadväzuje na dokazovanie. „Je v podstate len akýmsi zbožným prianím niekoho, kto usiluje o to, aby pána Kažimíra zbavil funkcie guvernéra NBS,“ podotkol. Poukázal na to, že nebolo umožnené posudzovať prípad generálnou prokuratúrou podľa ustanovenia paragrafu 363 Trestného poriadku.

„Počas výkonu funkcie ministra financií som nikdy neovplyvňoval žiadne daňové konanie v prospech a ani v neprospech žiadneho daňovníka. Nikdy som so žiadnym daňovým konaním nemanipuloval,“ zdôraznil obžalovaný. Dodal, že Imreczemu žiadne finančné prostriedky neodovzdal. Avizoval, že na otázky bude odpovedať až po výsluchu všetkých svedkov.

Samosudca ŠTS Milan Cisarik ešte na začiatku pondelkového hlavného pojednávania priblížil, že na 13.00 h je predvolaný exšéf Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) Branislav Zurian.

Svedka, ktorý sa dostavil na hlavné pojednávanie v pondelok popoludní, navrhla vypočuť obhajoba. Povedal, že o obžalobnom skutku nemá informácie a s Kažimírom sa nepozná. V rámci jednej z odpovedí na otázky obhajcu poukázal na dávnejšie stretnutie s Imreczem. Exšéf finančnej správy mal podľa Zuriana na stretnutí povedať, že Smer-SD si ho „hýčkal“ na funkciu ministra, ale všetko mu prekazil Kažimír.

Po výsluchu svedka bolo hlavné pojednávanie v pondelok popoludní prerušené. V utorok (4. 7.) bude pokračovať čítaním listinných dôkazov. Guvernéra NBS opätovne obvinili z prečinu podplácania vlani na jeseň. Predtým mu obvinenie zrušila Generálna prokuratúra SR. V apríli vydal sudca ŠTS trestný rozkaz, ktorým Kažimíra neprávoplatne uznal za vinného z podplácania a uložil mu peňažný trest vo výške 100.000 eur. Keďže prokuratúra aj Kažimír podali proti trestnému rozkazu odpor, koná sa hlavné pojednávanie.

(tasr)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x