21.1 C
Nitra
štvrtok, 30 mája, 2024

Začal sa proces v korupčnej kauze s exšéfom SNS Jánom S., vinu odmieta

Na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS), pracovisko Banská Bystrica, sa začalo hlavné pojednávanie s exšéfom SNS a bývalým primátorom Žiliny Jánom S. Obžalovaný je z korupcie, vinu odmieta. Prípad súvisí s ovplyvňovaním žilinského krajského súdu.

Ján S. čelí obžalobe pre účastníctvo na zločine prijímania úplatku formou pomoci. Podľa prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) mal Ján S. vybavovať na žilinskom krajskom súde miernejší trest pre muža, ktorý bol prvostupňovým súdom odsúdený na nepodmienečný trest. U právoplatne odsúdeného exsudcu Pavla Polku mal mužovi v odvolacom konaní vybaviť zmiernenie trestu na podmienku.

Exšéf SNS pred súdom vyhlásil, že sa cíti nevinný. Podľa obhajoby je obžaloba účelová, nedôvodná a postavená na nezákonne získaných dôkazoch. „Od nikoho som nezobral nijaké peniaze a nikomu som ich ani neodovzdal,“ povedal Ján S. s tým, že muža, pre ktorého mal miernejší trest vybavovať, nepozná a nikdy sa nestretli. Bývalý predseda SNS po svojom vyhlásení požiadal sudcu ŠTS, aby hlavné pojednávanie pokračovalo v jeho neprítomnosti. Ako dôvod uviedol bolesti, na súd prišiel s ťažkosťami, pri chôdzi si pomáhal barlou. Po odchode z pojednávacej miestnosti pre médiá uviedol, že celá kauza je spolitizovaná a vyšetrovatelia chceli, aby vypovedal proti iným verejne činným osobám. „Je to jeden veľký humbug. Všetci vravíte, aký som bohatý. Ja sa mám ulakomiť a ešte som mal robiť pre niekoho, koho som v živote nevidel?“ povedal Ján S.

Hlavné pojednávanie po odchode Jána S. pokračovalo výpoveďou svedkov. Vinník dopravnej nehody, pre ktorého mal exšéf SNS podľa obžaloby vybavovať na žilinskom krajskom súde zmiernenie trestu, pred súdom hovoril o úplatkoch vo výške 5000 a 10.000 eur. Ďalší svedok, sprostredkovateľ, ktorý mal peniaze pre sudcu Polku odovzdať Jánovi S., vypovedať odmietol, na súde sa preto čítala zápisnica z jeho výsluchu.

„Sme presvedčení, že k spáchaniu skutku nedošlo. Podľa nášho názoru ide o zástupný spor, ktorého účelom zrejme bolo získať nejaké informácie pre orgány činné v trestnom konaní vo vzťahu k iným osobám, ktoré ich zaujímali,“ uviedol pre médiá obhajca Jána S. Roman Hriadel.

Zo zločinu prijímania úplatku spáchaného v spolupáchateľstve obvinila exšéfa SNS Národná kriminálna agentúra (NAKA) v marci 2022 v súvislosti s vybavovaním rozhodnutí žilinského krajského súdu v roku 2018. Neskôr mu pribudlo aj ďalšie obvinenie z korupcie. Vyšetrovateľ žiadal pre Jána S. vlani na jar väzbu, ŠTS v Pezinku ho však prepustil zo zadržania na slobodu. Preventívnu väzbu nahradil dohľadom probačného a mediačného úradníka, Najvyšší súd mu neskôr obmedzenia a povinnosti sprísnil takzvaným elektronickým monitorovacím náramkom.

(tasr)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x