7.1 C
Nitra
utorok, 27 februára, 2024

Za smrť pacientky musí galantská nemocnica platiť! Mame dievčaťa vyplatí 75-tisíc eur

Jozef Uhlárik

Vyplateniu odškodného za smrť svojho pacienta sa nevyhla ani galantská nemocnica. Ako rozhodol Okresný súd, za smrť 38-ročnej ženy musí jej matke zaplatiť 75-tisíc eur. Rozsudok ale ešte nie je právoplatný, informovali noviny.sk.

Za smrť pacientky musí galantská nemocnica platiť! Mame dievčaťa vyplatí 75-tisíc eur
Zuzana vždy chodí k hrobu svojej dcéry Zuzky vyplakať sa. Bola totiž pre ňu celým jej životom. Zdroj: screenshot tvjoj

Nemocnica v Galante je ďalšou, ktorá musí platiť za zlyhanie svojho personálu. V tomto prípade je to lekár, ktorý mal svojou nezodpovednosťou spôsobiť smrť 38-ročnej žene. Ako informuje portál noviny.sk nemocnica v Galante musí jej matke zaplatiť ako odškodné 75-tisíc eur.

S matkou sa lúčili slovami: „Vaša dcéra iba spinká“ O pár hodín bola mŕtva!

Všetko sa to začalo 20. marca 2015. Vtedy 38-ročná Zuzana spadla v kúpeľni a zlomila si palec. Záchranka ju odviezla do galantskej nemocnice, kde absolvovala röntgenové vyšetrenie, po ktorom sa jej ale priťažilo, začala zvracať a stratila vedomie. „Mala veľké bolesti a tak jej pichli injekciu. Po nej zachrčala a upadla do kómy. Oni povedali, že to bola silná injekcia, a len spinká,“ opísala Zuzanina matka, rovnako Zuzana, začiatok konca svojej dcéry. Neuveriteľné je aj to, že lekár na centrálnom príjme odmietol mladú ženu hospitalizovať. 

Po tom všetkom, teda že dcéra iba „spinká“, poslali Zuzanu aj s ňou o pol štvrtej ráno domov. Žiaľ, o pár hodín neskôr zomrela. Podľa lekárskej správy dostala v osudnú noc epileptický záchvat. Zuzka ale odmalička trpela ešte jednou závažnou diagnózou – detskou mozgovou obrnou. Krvný obraz ukázal, že mala zníženú hladinu sodíka a chloridov, a naopak zvýšenú hladinu bielych krviniek i cukru v krvi. Vyšetrenie tiež potvrdilo v jej tele zápal. Diagnóza tak znela: rozvrat vnútorného prostredia. Prípad posudzovalo niekoľko súdnych znalcov a prizvaní boli aj konzultanti z odvetvia traumatológie a neurológie.

Za smrť pacientky musí galantská nemocnica platiť! Mame dievčaťa vyplatí 75-tisíc eur

Zdravotná starostlivosť zo strany nemocnice nebola poskytnutá správne

Stanovisko Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou bolo ale jasné. „Na základe vykonaného dohľadu úrad skonštatoval, že zdravotná starostlivosť zo strany NsP sv. Lukáša Galanta, a. s., nebola pacientke poskytnutá správne. U pacientky s prítomným rozvratom vnútorného prostredia nebola zabezpečená dostatočná observácia zdravotného stavu, prípadne hospitalizácia v zariadení ústavnej starostlivosti. Úrad vyhodnotil podnet ako opodstatnený.“ Zuzana preto žiadala od lekára v rámci civilného sporu nemajetkovú ujmu v hodnote 130-tisíc eur. „Ako zadosťučinenie toho, že oni mi zobrali môj celý život, nie len jej, ale aj môj,“ vysvetľovala Zuzana, ktorá sa tak po šiestich rokoch konečne dočkala. Za smrť jej dcéry Zuzky jej musí galantská nemocnica zaplatiť 75-tisíc eur.

„Tak predsa sme sa dočkali pravdy. Veľmi pekne ďakujem súdu a všetkým, čo mi pomohli fyzicky a psychicky,“ netajila radosť Zuzana Vászondyová, mama nebohej Zuzky. „To základné o čo nám išlo, a to je spravodlivosť a morálka, tej bolo dané za dosť. Mojej klientke však nejde o to, aby sa obohacovala. Suma vzhľadom na rozhodovaciu prax je veľmi slušná, ba priam až nadštandardná,“ skonštatoval na margo rozhodnutia Okresného súdu v Galante Peter Koscelanský, Zuzanin advokát.

Zuzana mohla mať pri podaní adekvátnej liečby až 75% šancu na prežitie

Sudkyňa Okresného súdu v Galante vo svojom rozhodnutí považovala za nosné práve vyjadrenie Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, ktorý jednoznačne poukázal na pochybenie lekára na centrálnom príjme. Dôležitými na určenie viny boli tiež forenzný posudok a výpovede viacerých znalcov z oblasti medicíny. Práve tí na poslednom pojednávaní uviedli, že odmietnutím hospitalizovať Zuzanu prakticky odsúdili na smrť. Pri podaní adekvátnej liečby však mohla mať až 75% šancu na prežitie. Súd vyčítal nemocnici aj to, že v čase vyšetrenia nebohej sa na urgente nenachádzal zo zákona dostatočný počet odborníkov, čím boli porušené právne predpisy.

Za smrť pacientky musí galantská nemocnica platiť! Mame dievčaťa vyplatí 75-tisíc eur
Nemocnica v Galante musí za pochybenie zdravotníkov zaplatiť odškodné 75-tisíc eur. Zdroj: facebook.com

„Už som mu dávno aj odpustila, nech si to vysporiada v sebe on sám,“ povedala smutne Zuzanina mama. Rozsudok Okresného súdu v Galante však zatiaľ nie je právoplatný, nemocnica má totiž po doručení rozsudku 15 dní na odvolanie. „Najskôr si podrobne preštudujeme písomné vyhotovenie rozsudku a potom rozhodneme o ďalšom právnom postupe,“uviedla vo svojom stanovisku nemocnica. „Keby sa odvolávali, tak to jedine zo zlomyseľnosti a z naťahovania času,“ myslí si advokát Koscelanský.

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články