20.1 C
Nitra
nedeľa, 14 apríla, 2024

Z. Čaputová a E. Heger blahoželajú novému českému prezidentovi k inaugurácii

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová zablahoželala vo štvrtok k inaugurácii novej českej hlave štátu Petrovi Pavlovi. Verejný odkaz mu napísala prostredníctvom sociálnej siete Twitter. Na tej istej platforme Pavlovi gratuloval aj dočasne poverený premiér SR Eduard Heger, informuje TASR.

Z. Čaputová a E. Heger blahoželajú novému českému prezidentovi k inaugurácii
Na snímke bývalý český prezident Václav Klaus a jeho manželka Lívia počas inaugurácie novozvoleného českého prezidenta Petra Pavla vo Vladislavskej sále Pražského hradu, v Prahe vo štvrtok 9. marca 2023. Armádny generál vo výslužbe Petr Pavel zložil na Pražskom hrade prezidentský sľub do rúk predsedu Senátu Parlamentu ČR Miloša Vystrčila a stal sa tak v poradí štvrtým prezidentom samostatnej Českej republiky. (Tasr)

„Som rada, že na čele štátu, ktorý je Slovensku najbližší, je človek, s ktorým máme rovnaké hodnoty. Želám Vám veľa dobrých rozhodnutí. Teším sa na spoluprácu a už čoskoro aj na stretnutie v Bratislave,“ napísala Čaputová.

V súlade s tradíciou českých prezidentov Pavel uskutoční svoju prvú zahraničnú cestu na Slovensko, a to už na budúci pondelok (13. marca).

Z. Čaputová a E. Heger blahoželajú novému českému prezidentovi k inaugurácii
Nový český prezident Petr Pavel odchádza z Pražského hradu po jeho inaugurácii v Prahe 9. marca 2023. Armádny generál vo výslužbe Petr Pavel zložil na Pražskom hrade prezidentský sľub do rúk predsedu Senátu Parlamentu ČR Miloša Vystrčila a stal sa tak v poradí štvrtým prezidentom samostatnej Českej republiky. (tasr)

Čaputová bola Pavlovi zablahoželať k volebnému víťazstvu v jeho štábe v Prahe krátko skončení hlasovania v druhom kole prezidentských volieb 28. januára. Na Pavlovu inauguráciu však nemohla ísť, keďže v tom čase bol na Slovensku na návšteve holandský kráľ Viliam-Alexander s manželkou kráľovnou Maximou. Pavel preto na svoju inauguráciu nepozval ani prezidentov ďalších susedných krajín.

Z plánovanej Pavlovej cesty na Slovensko na budúci týždeň vyjadril potešenie aj Heger. „Gratulujem prezidentovi Petrovi Pavlovi k dnešnej inaugurácii. Vážim si, že aj on bude pokračovať v tradícii a jeho prvá zahraničná cesta bude smerovať na Slovensko,“ uviedol Heger.

(tasr)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x