12.1 C
Nitra
streda, 10 apríla, 2024

Významné uznanie: Cena za vedu a techniku pre zamestnankyňu UKF

Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR a Centrum vedecko-technických informácií SR udelilo 11. novembra 2022 v rámci Týždňa vedy a techniky na Slovensku pätnástim osobnostiam Cenu za vedu a techniku. 

Odovzdali ju v piatich kategóriách: Osobnosť vedy a techniky, Osobnosť vedy a techniky do 35 rokov, Celoživotné zásluhy v oblasti vedy a techniky, Vedecko-technický tím roka a Popularizátor vedy. Práve v poslednej kategórii si ocenenie prevzala zamestnankyňa našej univerzity, doc. PaedDr. Ľubomíra Valovičová, PhD.

Zamestnankyňa Katedry fyziky FPVaI cenu získala za dlhoročnú prácu v oblasti popularizácie vedy a neformálneho prírodovedného vzdelávania prostredníctvom rôznych popularizačných aktivít. Konkrétne ide o organizáciu podujatí, ako sú tábory FAJN, Fyzika naživo/Fyzika všetkými zmyslami, VEDET, Vedecký jarmok, Fyzikálny kufor či Hráme sa na Einsteina.

2022 11 11 422 TVT2022 CenaVaT

Docentka Valovičová považuje tieto aktivity skôr za svoju srdcovú záležitosť ako za prácu. „Všetky uvedené aktivity vznikli spontánne, z rôznych dôvodov a nikdy som si nemyslela, že by som za ne mohla byť ocenená. Išlo mi hlavne o to ukázať krásu fyziky a neskôr aj krásu všetkých prírodných vied,“ prezradila pedagogička, ktorá si cenu, samozrejme, veľmi váži.

 „Potešilo ma, že si niekto moju prácu všimol a ocenil ju.“ Na popularizáciu vedy má ocenená jednoznačný názor, ktorý sa dotýka aj veľmi aktuálnej témy hoaxov „Treba si uvedomiť, že popularizácia je pre vedu dôležitá. Bez nej si ľudia budú o vedcoch myslieť, že sú divní, majú dlhú bradu, pracujú v noci a podobné nezmysly. A v dnešnej dobe je popularizácia vedy potrebná aj na to, aby napomáhala k informovanosti ľudí a znižovala tak mieru hoaxov.“

2022 11 11 442 TVT2022 CenaVaT
doc. PaedDr. Ľubomíra Valovičová, PhD. Zamestnankyňa Katedry fyziky FPVaI

Spracovala: Tímea Kamenická, R – Kancelária rektora Foto: tyzdenvedy.sk

Zdroj: ukf.sk

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články