12 C
Nitra
sobota, 2 marca, 2024

Výstava v gemerskom múzeu ukáže knižné kovania zo zaniknutého kláštora

V rámci prezentačnej aktivity predmet mesiaca vystavuje Gemersko-malohontské múzeum (GMM) v Rimavskej Sobote knižné kovania zo zaniknutého kláštora pri obci Slavec, v miestnej časti Gombasek. TASR o tom informoval archeológ múzea Alexander Botoš s tým, že objavené nárožné kovania pochádzajú z obdobia 15. až 16. storočia. Vystavené budú v priestoroch múzea v Rimavskej Sobote do 30. novembra.
      Ako dodal, GMM robilo v roku 2018 v spolupráci s Katedrou archeológie Univerzity Eötvösa Loránda v Budapešti medzinárodný archeologický výskum na zaniknutom kláštore. Ten bol založený v roku 1371 a zničený bol v roku 1566. „Súčasti knižného kovania z obalu neskorostredovekého kódexu boli objavené v priestore zaniknutého kláštorného kostola,“ spomenul a doplnil, že nálezy knižných kovaní nepatria k najbežnejším.

Pripomenul tiež, že počas archeologického výskumu bolo objavených šesť bronzových kovaní z predného a zadného obalu kódexu. Kovania sú štvorcového tvaru, v centrálnej časti je vystupujúca puklička, okolo ktorej sú kruhovito usporiadané vpichy. „Nárožné kovania sú unikátne zachované. Zachovali sa totiž aj s fragmentmi drevenej knižnej dosky, ktorá bola potiahnutá kožou a tvorila obal kódexu,“ zhrnul Botoš.

Podľa neho počas archeologického výskumu bola objavená aj háčiková spona s prierezovou záchytkou. Pochádza z neskorogotického obdobia a na historických knihách bola dôležitým a praktickým prvkom v knižnej väzbe. Masívne tvary knižných blokov museli byť stále stlačené, aby sa knižné dosky pod tlakom listov samočinne neroztvárali. Zároveň chránili knihu pred vlhkosťou a prachom, ako aj pred plesňou a hmyzom.

Zdroj: TASR

Foto: Archív NN

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články