0.7 C
Nitra
utorok, 7 decembra, 2021

Výstava v gemerskom múzeu predstaví viac ako 750-ročnú históriu R. Soboty

Gemersko-malohontské múzeum (GMM) priblíži pri príležitosti výročia prvej upresňujúcej zmienky o Rimavskej Sobote jej viac ako 750-ročnú históriu. Dominantou výstavy bude 10 metrov dlhá časová os prezentujúca najvýznamnejšie míľniky z histórie mesta. TASR o tom informoval archeológ múzea Alexander Botoš.
      
Prvá upresňujúca písomná zmienka o Rimavskej Sobote pochádza z roku 1271, kde je nazvaná Rymoa Zumbota, v najstaršej zachovanej písomnej zmienke o meste z roku 1268 je už sídlo pomenované Zumbothel. Názov v preklade znamená Sobota alebo Sobotište a viaže sa k dňu, keď sa v pôvodnej osade konali miestne trhy.
      „Osady a trhoviská so sobotnými trhmi začali vznikať v Uhorsku od druhej polovice 11. storočia po tom, ako panovník Belo I. pre zvýšenie počtu veriacich na nedeľných omšiach zakázal nedeľné trhy a presunul trhový deň na sobotu,“ vysvetlil Botoš.
      GMM chce plánovanou výstavou prostredníctvom zbierkových predmetov predstaviť viac ako 750 rokov existencie Rimavskej Soboty. Výstava je rozdelená do niekoľkých tematických okruhov, ktoré návštevníkov, okrem nálezov z obdobia stredoveku, tureckých vojen či protihabsburgských povstaní, oboznámia aj s pravekým osídlením mesta od obdobia neolitu. Dominantou výstavy bude 10 metrov dlhá časová os s najvýznamnejšími míľnikmi 750-ročnej histórie Rimavskej Soboty.
      Výstava bude obohatená aj o moderné interaktívne prvky v podobe QR kódov či prvky virtuálnej reality. „Návštevník výstavy si bude môcť vychutnať virtuálnu prechádzku uličkami Rimavskej Soboty v druhej polovici 18. storočia. Bude obdivovať jednotlivé domy mešťanov a pôvodný gotický kostol svätého Jána Krstiteľa na súčasnom Hlavnom námestí, ako aj jednoduchšie príbytky sedliakov v bočných uličkách,“ prezradil Botoš.
      Vernisáž výstavy s názvom Rimavská Sobota 1271 – 2021 sa uskutoční v utorok (26. 10.) o 15.00 h, návštevníci ju budú môcť v priestoroch GMM vidieť do 31. marca 2022.

Zdroj: TASR

Foto:

Prečítajte si tiež

Najnovšie články