14.1 C
Nitra
sobota, 25 mája, 2024

Výstava Pozri, Prešporok! ukazuje rôzne spôsoby zobrazovania dnešnej Bratislavy

Pozri, Prešporok! je názov výstavy, ktorá v Galérii mesta Bratislavy (GMB) v Mirbachovom paláci predstavuje rôzne spôsoby zobrazovania mesta, dnešnej Bratislavy, v dielach umelcov stredoeurópskeho okruhu. Tvoria ju grafické veduty, kresby, akvarely a olejomaľby a tiež fotografie od prvých zobrazení Prešporka v roku 1563 až po rok 1918.

Podoby Bratislavy v minulosti môžu návštevníci spoznať prostredníctvom autorov, ako Matthäus Merian (1593 – 1650), Friedrich Bernhard Werner (1690 – 1778), Jozef Anton Lántz (činný okolo 1820), Johann Vincenz Reim (1796 – 1858) a ďalších.

Vizuál niekdajšej Bratislavy sprítomnia návštevníkom výstavy aj fotografi pôsobiaci priamo v meste, zastúpení menami ako Ede (Eduard) Kozics (1829 – 1874), Károly (Carl) Körper (1845 – 1923) a Alois Krauss (Alojz Krausz, činný okolo 1904).

„Výstava ako prechádzka historickým mestom Prešporkom nám ukazuje jeho časti v rôznych pohľadoch, rôznych médiách i úplne odlišných časových obdobiach,“ približuje GMB výstavu. Jej úvodnú časť doplnili o výber knižných sprievodcov a historických máp, ktoré pomáhali novým návštevníkom zorientovať sa v meste, rozprávali o jeho histórii a upozorňovali na miesta hodné návštevy.

Divákov môžu osloviť panorámy mesta a veduty Prešporka, teda celkové pohľady, či už „ideálne“ alebo aspoň dokumentárne. Odtiaľ pokračuje k čiastkovým pohľadom na námestia, ulice a vybrané stavby.
Podľa jednotlivých lokalít sa predstavujú dejiny spojené s hradom, podhradím, Dómom sv. Martina, centrom mesta či jeho okolím.

„Zobrazenia približujú korunovácie, zasadnutia snemov, tragédie a iné udalosti v meste, spoznávame cez ne dobovú spoločnosť, výletné miesta či dopravné výdobytky, ako ich zachytili rôzni umelci. Viaceré pohľady ukazujú mnohé už neexistujúce miesta a stavby,“ dodáva GMB.

Vystavené diela pochádzajú zo zbierky starej maľby, grafiky a kresby GMB. Fotografický materiál dopĺňajú exponáty zo zbierok Múzea mesta Bratislavy, SNM – Historického múzea, Archívu výtvarného umenia SNG, Univerzitnej knižnice v Bratislave a Slovenského národného archívu.

Výstava potrvá do 3. septembra.

(tasr)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x