Stredoslovenské múzeum (SSM) v Banskej Bystrici otvorí príbeh žobravých reholí v Uhorsku. Návštevníkom podujatia Stretnutia s minulosťou o nich 26. apríla o 17.00 h v Thurzovom dome porozpráva historik Katolíckej univerzity v Ružomberku Miroslav Huťka. TASR o tom informovala manažérka múzea Dana Kurtíková.
„Vznik žobravých, mendikantských reholí súvisí s prebiehajúcou náboženskou reformou, ktorá niekedy v 11. storočí zachvátila Európu a doznievala až do 19. storočia. Mendikanti boli esenciou apoštolského života a túžob i predstáv po dokonalom nasledovaní Krista ľudí 12. až 15. storočia. Ich pôsobenie bolo revolučné v mnohých ohľadoch, no zároveň v určitých kruhoch vzbudzovalo nedôveru. Obrovská popularita, ktorej sa tešili, však bola prejavom nadšenia ľudových más z odpovedí na otázky, ktoré ich vo svojej dobe trápili,“ priblížil historik.
Snahou žobravých reholí bolo uchytiť sa v kostoloch či iných sakrálnych stavbách na danom území. V prvých desaťročiach ich existencie v mestách však farári, ktorí vykonávali pastoračnú činnosť v jednotlivých sídlach, neboli spokojní s prítomnosťou mníšskych rádov. Mendikanti postupne nemali na výber a museli si vybudovať vlastné kláštory, v ktorých mohli voľne pastoračne pôsobiť.
„Žobravé rehole si veľmi rýchlo po svojom vzniku našli cestu aj do Uhorska. Ich rozšírenie u nás bolo rýchle a mendikanti zaujali prvé miesto v počte kláštorov. Stredobodom nášho záujmu na prednáške budú žobravé rehole – františkáni, dominikáni, augustiniáni a karmelitáni, ako aj procesy, ktoré sprevádzali ich príchod, rozšírenie a pôsobenie v stredovekom Uhorsku so zreteľom na územie dnešného Slovenska,“ dodal Huťka.
(tasr)