12 C
Nitra
sobota, 2 marca, 2024

Vymyslite to ako vám poviem ja

Píše Lucia Balagová

Povedal vám niekto niekedy, že nie ste tvorivý? Alebo sa tak dokonca cítite vy sami? Mnohých nás často brzdia iba predstavy. Predstavy o tom, čo  kreativita vlastne znamená. Predstavy naše vlastné alebo aj predstavy tých druhých. Mám však pre vás dobrú správu. My sa tvoriví rodíme. Prečo však tvorivosť strácame? Nuž, častokrát to začína takto: „Vymyslite to ako vám poviem ja.“

Pamätám si ako som na ZŠ dostala z výtvarnej výchovy štvorku. Téma bola „Vlasy“. Ako jediná som namaľovala kučeravé vlasy. Keďže som sama ich vlastníčkou, dôverne ich poznám. Po tomto ohodnotení  som dlho pozerala na svoj výkres a na seba v zrkadle a snažila sa porozumieť, kde je chyba. Rada sa zlepšujem. Chybu som však nenašla a tak som sa musela spýtať. A pochopila som. Skrytá téma bola „rovné vlasy“.

Vymyslite to ako vám poviem ja

Poznáte to? Určite každý z nás. A možno to prežívate aj teraz. V inej forme. V inom náleve. Áno, náleve. Pretože je uhorka a je nálev. A uhorka chutí podľa toho, v akom náleve pláva. Nedávno som počúvala jeden veľmi zaujímavý podkast – Tvorivosť je liek. Pani Valachová v ňom vravela, že v čase krízy (a krízou chápme všeličo) chytila do rúk farebné ceruzky a štvorčekový papier a začala štvorčeky vyfarbovať. Nevie totiž maľovať, ale mala potrebu pracovať s farbami. A tento farebný štvorčekový papier sa stal pre ňu inšpiráciou.

Vymyslite to ako vám poviem ja

Nuž, možno ani vy neviete maľovať. Ani ja nie. A pritom práve maľovanie je úžasným štartérom tvorivosti. A nie iba maľovanie. A ja mám pre vás hneď druhú dobrú správu. Tvorivosť je základnou potrebou duše. A dá sa obnoviť. Nie je dôležité, či viete maľovať. Dôležité je, že máte z toho čo robíte radosť. Možno tak ako mali radosť naši predkovia, keď objavili maľovanie v jaskyni. Maľovali zážitky, spomienky, túžby, odkazy. Maľovali na steny, neskôr na hrnce, na zbrane, na šperky. Tvorili. A síce rôzne tie čiarky, krúžky a inotvary nemožno zaradiť hneď do oblasti – umenie – no poslúžili svojmu účelu.

Ak neviete maľovať vyfarbujte! Dnes existuje množstvo kreatívnych možností, čo sa dá vyfarbovať. Antistresové omaľovanky, maľované krížovky, mandaly. Ja vám odporúčam maľovanie podľa čísel. Zdá sa vám to nudné? No, chce to trpezlivosť a čas. Ale skúste to! Poznám množstvo ľudí, ktorí to skúsili. Dnes si nevedia vynachváliť. Že neviete ako sa maľuje podľa čísel? Je to jednoduché. Nevyžaduje to od vás vzdelanie ani špeciálne schopnosti. Farba má číslo a každá plocha na predlohe má číslo. Stačí správne trafiť. A ak náhodou netrafíte? Verte mi, nikto si to nevšimne. Isto sú aj ďalšie pravidlá, ale tie som ja nikdy neskúmala. Pravidlá môžu občas aj škodiť.

Vymyslite to ako vám poviem ja

Na internete existuje množstvo podkladov. Ja preferujem www.zuty.sk. Vyberajte podľa témy, ktorú máte radi. Podľa farieb, ktoré na vás dobre pôsobia. Už to bude pre vašu myseľ pozitívne. Maľujte pre seba alebo namaľujte obraz niekomu. Jednoducho maľujte pre radosť. A ak budete mať jedného dňa ten problém, čo mám ja – čo s toľkými vymaľovanými obrazmi – no tak je tu Facebook. Možno ich niekto od vás kúpi, niekomu ich darujete alebo si ich vezme nejaká reštaurácia, či kaviareň na vyzdobenie svojich priestorov. Skúšajte. Kreativite sa medze nekladú.

Ja napríklad jeden z mojich obrazov dám do súťaže Nitranoviny.sk na Facebooku…:)

Napíšte autorke na: reaguj.lucia@azet.sk

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články