8.7 C
Nitra
pondelok, 19 februára, 2024

Vyhlásenie vedenia OZ KOVO k útokom na predsedu ZO OZ KOVO DS Beluša

Nedávno sme písali o katastrofálnej situácii v strojárskej spoločnosti Booster Precision Components. Firma izolovala niektorých zamestnancov od ostatných a dokonca začala ich prácu nahrádzať agentúrnymi zamestnancami. Celú napätú situáciu v podniku riešia miestne odbory, no ani tie nemajú jednoduchú pozíciu. Ich šéf Miloš KAPUŠ odmietol opustiť stretnutie zamestnancov so zamestnávateľom a tak konateľ spoločnosti nariadil na neho zavolať strážnu službu. Dnes je odborár Miloš KAPUŠ vo firme nežiadúcou osobou.

Vyhlásenie vedenia OZ KOVO k útokom na predsedu ZO OZ KOVO DS Beluša
Odborári z Beluše

Voči týmto tvrdeniam sa ohradili nielen členovia Základnej organizácie OZ KOVO DS Beluša, ale aj zamestnanci spomínanej firmy (vrátane agentúrnych zamestnancov), ktorí na podporu predsedu odborovej organizácie pridávajú svoje podpisy k prehláseniu podpredsedníčky miestnej odborovej organizácie a zároveň jeho zástupkyne – Vyjadrenie dôvery a podpory predsedovi ZO OZ KOVO DS Beluša.

STARÉ HORY: Ak niekto predáva energiu za neúmerne vysokú cenu, tak ho považujem úžerníka, hovorí starosta Marián GAJDOŠ

Konanie manažmentu ostro odsudzuje aj vedenie Odborového zväzu KOVO, ktorého právnici sa už spomenutými upozorneniami na adresu predsedu zaoberajú a považujú ich za nedôvodné.

Naopak, OZ KOVO intenzívne vníma stupňujúci sa tlak a útoky vedenia firmy na osobu Miloša KAPUŠA, ktorých jediným cieľom je zlikvidovať odbory v Beluši jeho psychickým zneisťovaním a zastrašovaním. Zároveň pritom narúšajú sociálny zmier vo firme a negujú rozbehnuté kolektívne vyjednávanie, ktorého súčasťou je aj spomínaný predseda odborovej organizácie.

Takéto počínanie zamestnávateľa je neprimerané a zarážajúce, a vedenie OZ KOVO ho týmto VYZÝVA, aby od neho upustil. Zároveň chce domácemu manažmentu – i vedeniu nadnárodnej spoločnosti – adresovať listy, v ktorých poukáže na neadekvátny a neprofesionálny postup zo strany vedenia belušskej spoločnosti i na zlyhávajúcu komunikáciu v tomto smere.

Predseda Výboru ZO OZ KOVO DS Beluša, Miloš KAPUŠ, bol členmi odborov demokraticky zvolený, je súčasťou vyjednávacieho tímu a zamestnávateľ to musí rešpektovať!

OZ KOVO pevne stojí za svojim členom a zároveň predsedom základnej organizácie. 

Odbory a zamestnanci v tejto spoločnosti dokázali v lete 2021 svojou vytrvalosťou, odhodlaním a solidárnosťou uspieť v niekoľkodňovom okupačnom štrajku za zlepšenie mzdových a pracovných podmienok tunajších pracovníkov, vrátane tých agentúrnych. Je smutné, že napriek tomu (či práve preto) sa sociálny dialóg v tejto spoločnosti teraz premieta do osobných útokov na predsedu odborovej organizácie – a to na úkor zintenzívnenia komunikácie, resp. kolektívneho vyjednávania a obojstrannej snahy zlepšiť pracovné prostredie ľuďom, ktorí pre firmu pracujú a vytvárajú zisky.

KATASTROFÁLNA situácia v BPC Beluša. Je to NEÚNOSNÉ, hovorí predseda miestnych odborov Miloš KAPUŠ, ktorého sa chce vedenie firmy zbaviť

Osoba predsedu Miloša KAPUŠA a jeho statusy na sociálnej sieti sú pritom jeho súkromnou záležitosťou a nemali by byť hlavnou témou kolektívneho vyjednávania. Kolektívne vyjednávanie je dialóg medzi zamestnávateľom a odborovými organizáciami a má sa týkať predloženého návrhu kolektívnej zmluvy, resp. dodatku ku kolektívnej zmluve. Odborový zväz KOVO je preto pripravený poskytnúť predsedovi M.KAPUŠOVI adekvátnu právnu pomoc i osobnú podporu a podnikne všetky kroky, aby sa od perzekúcie jeho osoby upustilo.

Predsedníctvo Rady OZ KOVO

Dnes o 14.30 sledujte @nitranoviny na facebooku. Prinesieme tlačovú besedu týkajúcu sa diania okolo odborára Miloša Kapuša.

(nn)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x