19.1 C
Nitra
nedeľa, 26 mája, 2024

Vráble: Mesto začalo s reštauráciou chránených hrobov významných osobností

Mesto Vráble v spolupráci s občianskymi združeniami sídliacimi v meste začalo s postupným čistením a ošetrením náhrobných kameňov chránených hrobov významných osobností. Ako prvý chránený hrob bol obnovený náhrobok rodiny Schickovcov, ktorá vlastnila vo Vrábľoch pálenicu, sýpku, parný mlyn a liehovar. Vybudovala známe domy pre správcov statku na Levickej ulici a založila vinohrad, informoval Ľuboš Trubíni, komunikačný manažér mesta.

Smernicu o chránených hroboch významných osobností, ktoré sú pochované na území mesta, prijalo mesto Vráble v apríli tohto roka. Podobné usmernenie v minulosti chýbalo, v dôsledku čoho došlo k znehodnoteniu a zrušeniu niektorých významných hrobov, skonštatoval Trubíni. Prijatím smernice o chránených hroboch na území mesta chce samospráva nielen prejaviť úctu a spomienku významným osobnostiam, ktoré v meste žili a pôsobili, ale takéto hroby aj chrániť, reštaurovať a uchovať ako historické dedičstvo mesta pre budúce generácie.

Dôležitou podmienkou pre označenie chráneného hrobu je skutočnosť, že v samotnom hrobe alebo v krypte sú pochovaní členovia rodiny, ktorá sa významným spôsobom zaslúžila o rozvoj mesta alebo širšieho regiónu. Rovnako môže byť súčasťou zoznamu aj pomník, ktorý je významný svojím vzhľadom a estetickou hodnotou alebo sa naň viaže určitá historická udalosť.

(tasr)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x