21.1 C
Nitra
sobota, 25 mája, 2024

Nitra: Na Predmostí pribudla bronzová socha patróna mesta Andreja-Svorada

V Nitre na Predmostí pribudla nová bronzová socha svätého pustovníka Andreja-Svorada, od roku 1739 patróna mesta. Sochu dalo zhotoviť Nitrianske biskupstvo na počesť svätca, ktorý je spolu so svätým Beňadikom aj hlavným patrónom Nitrianskej diecézy. Dielo sochára Juraja Brišáka je osadené na skale v mieste, kde v minulosti stála socha svätého Jána Nepomuckého, informovalo Biskupstvo Nitra. V závere uplynulého týždňa ju požehnal biskup Viliam Judák.

Svorad pochádzal pravdepodobne z územia Poľska. Na Slovensko prišiel okolo roku 1020. Neďaleko Nitry, v benediktínskom kláštore svätého Hypolita na Zobore, ho prijal opát Filip, od ktorého dostal rehoľné meno Andrej. Andrej-Svorad sa po istom čase spoločného života utiahol do samoty a viedol pustovnícky život, žil veľmi prísnym asketickým životom. Zomrel okolo roku 1030. Jeho pozostatky sú uložené v nitrianskej Katedrále sv. Emeráma. Najväčšia časť relikvií je v Pálffiovom relikviári z roku 1674.

(tasr)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x