14.1 C
Nitra
nedeľa, 26 mája, 2024

Vojna z ľudí so zdravotným znevýhodnením robí väzňami vo vlastnej krajine, hovorí Dominik Drdul z OĽANO

Vojna komplikuje život omnoho viac ľuďom so zdravotným znevýhodnením, ako bežným ľuďom. Uviedol to v novom OĽANOcaste poslanec parlamentu Dominik Drdul. Títo ľudia vnímajú konflikt na Ukrajine omnoho dramatickejšie a horšie, pretože oveľa viac zasahuje do ich osobnej autonómie a slobody. „Robí ich doslova väzňami vo vlastnej krajine, meste a byte“.

Pri prijímaní utečencov so zdravotným znevýhodnením sme viazaní celým radom zmlúv a dohovorov. Podľa Drdula Musíme v tejto oblasti spĺňať mnoho špecifických povinností, ale Slovensko to zvláda.

„Najväčšie bariéry, ktoré musia osoby so zdravotným znevýhodnením prekonávať, sú bohužiaľ v našich hlavách. S diskrimináciou a predsudkami, šuflíčkami a zásuvkami, ktoré sme si vytvorili,“ povedal Drdul. Ako spoločnosť máme podľa neho pred sebou veľmi dlhú cestu, aby sme boli schopní poskytnúť osobám so zdravotným znevýhodnením normálnu kvalitu života. „Môžete nastaviť najlepší a najkrajší systém, v ústave garantovať tie najširšie práva osobám so zdravotným postihnutím, ale ak máte stereotypnú spoločnosť, ktorá má sklon k odsudzovaniu, vyčleňovaniu a obchádzaniu pravidiel, tento systém nebude fungovať,“ zdôraznil.

Vo vzťahu k ľuďom so zdravotným postihnutím musíme byť ľudskí, vnímaví a otvorenejší a nebáť sa toho, že je niekto iný. Nehľadať prekážky, ale ako veci pohnúť ďalej. „Stačí byť na začiatok všímavý, pozorný, nebáť sa komunikovať, spýtať sa a pristupovať rovnocenne,“ uviedol Drdul a zdôraznil, že „každý systém je iba tak dobrý, ako ľudia v ňom. Poďme spájať, nerozbíjajme a nerozdeľujme. Budujme spoločnosť bez predsudkov, pretože rôznorodosti sa netreba báť“.

YouTube video

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články