20.1 C
Nitra
piatok, 21 júna, 2024

Richard Takáč zo Smeru: 11 opatrení, ktorými môže vláda účinne bojovať proti zdražovaniu

Predseda strany SMER – sociálna demokracia Robert Fico na dnešnej tlačovej besede skonštatoval, že občania Slovenska sú dennodenne konfrontovaní stále s ďalšími a ďalšími zdražovaniami. Minister financií Matovič sa dokonca vyjadril, že treba otvoriť slovenský rozpočet kvôli Ukrajine. Rozpočet sa predtým otváral kvôli covidu.

Robert Fico sa teda pýta, kedy sa bude otvárať kvôli ľuďom, aby zvládli, čo ich denne čaká na benzínových pumpách a v potravinách. „My sme sa pokúsili už šesťkrát presvedčiť Národnú radu Slovenskej republiky a kolegov z koalície, aby sme predvolali na rokovanie národnej rady vládu. A aby vláda predložila racionálny zoznam opatrení, ktoré chce prijať proti zdražovaniu. Šesťkrát sme boli odmietnutí tým štýlom, že bez akéhokoľvek zaváhania chladnokrvne stlačili hlasovacie tlačidlo proti takejto schôdzi. Tu by sa mali prerokovávať všetky najpodstatnejšie veci. A zdražovanie je najpodstatnejšia vec, ktorá najviac trápi ľudí na Slovensku. Ak to takto ďalej bude pokračovať, tak z národnej rady sa stáva len poslušný stroj na výkon želaní vlády a ministrov,“ uviedol R. Fico.

Richard Takáč zo Smeru: 11 opatrení, ktorými môže vláda účinne bojovať proti zdražovaniu
Čaká nás zdražovanie?

Preto SMER – SD mení stratégiu a nebude viac žiadať na mimoriadnej schôdzi Národnej rady (NR) SR vládu, aby prišla a niečo sama predložila. Vládni predstavitelia to nechcú a nevedia. Preto dnes SMER – SD predloží návrh na zvolanie mimoriadnej schôdze NR SR, ktorá musí byť zvolaná do sedem dní, kde ponúkne vláde „kuchársku knihu“, 11 opatrení, čo by vláda mala robiť, aby pomohla v boji proti zdražovaniu. Tá je výsledkom niekoľkotýždňového opakovaného dialógu s potravinármi, ktorí jasne vyjadrili, čo potrebujú od vlády. Odborným garantom tejto témy je podpredseda strany Richard Takáč, ktorý bude materiál predkladať na schôdzi NR SR.

Šokujúce informácie o ovplyvňovaní sudcov ŠTS príslušníkmi NAKA. Je to neprípustné, kritizuje Fico

Ten vyjadril presvedčenie, že poslanci prvýkrát otvoria mimoriadnu schôdzu k tejto téme, nakoľko je neúnosné, ako rapídne sa zvyšujú ceny potravín. R. Takáč priblížil niekoľko opatrení, ktoré po odbornej diskusii vedia pomôcť k tomu, aby sa ceny v reťazcoch zastabilizovali, zároveň je to pomoc pre potravinárov a spracovateľov. „Sú to opatrenia, ako regulácia cien energií, daňovo-odvodové úľavy pre zamestnávanie zamestnancov u výroby potravín a v poľnohospodárskej prvovýrobe. My sme navrhovali aj časovo limitované kompenzácie povinných príplatkov od daní a odvodov za prácu v sobotu, nedeľu a za nočnú prácu na jeden kalendárny rok. Navrhujeme a myslím si, že s týmto sa už stotožňujú aj samotní potravinári, poľnohospodári a jednotlivé komory, že treba teraz aktuálne pristúpiť k zníženiu DPH,“ vymenoval R. Takáč. Ďalej je to dokončenie implementácie pravidiel ekonomicky oprávnených nákladov pre potravinárov, tiež zákon, kde vieme vecne riešiť stropovanie cien potravín alebo podpora prvovýrobcov a potravinárov v rámci odberateľsko-dodávateľských vzťahov s obchodnými reťazcami, ktoré si žijú fantastický život, nakoľko majú čisté zisky na úrovni 10%. Preto je nevyhnutné mimoriadnu schôdzu otvoriť, aby na pôde NR SR vedela prebehnúť odborná a vecná debata, ako pomôcť ľuďom na Slovensku.

YouTube video

Zdroj:TS

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články