18.1 C
Nitra
štvrtok, 23 mája, 2024

Erik JENDRIŠEK: Bolo zvláštne, keď sa majiteľovi Jánovi Karovi rozpadá futbalový tím a on príde na novom Jaguari

Bolo že to slávy, keď v januári prišiel pod Zobor hrať futbalový svetobežník a bývalý 37-násobný reprezentant Erik Jendrišek (34). Po uplynulej sezóne, v lete, však odišiel v tichosti. A nielen to, ale najmä sklamaný z toho, ako sa k nemu klub FC Nitra a jeho funkcionári zachovali.

Erik JENDRIŠEK: Bolo zvláštne, keď sa majiteľovi Jánovi Karovi rozpadá futbalový tím a on príde na novom Jaguari
Spojenie Erik Jendrišek a FC Nitra je už minulosť. Pre hráča to bola najhoršia skúsenosť v jeho kariére. Zdroj: fcnitra.com

FC Nitra totiž Jendrišekovi podľa portálu sport.aktuality.sk neuhradil tri chýbajúce výplaty ani v lehote desiatich dní. Pred uplynutím zmluvy sa teda náš skúsený hráč, ktorý reprezentoval Slovensko na MS 2010 a v nemeckej Bundeslige odohral za Hannover 96. 1. FC Kaiserslautern, FC Schalke 04 a SC Freiburg takmer 140 zápasov, rozhodol jednostranne ukončil zmluvu a opustiť klub. Jeho cesty teraz vedú do AS Trenčín, ktorý mal o jeho služby záujem už v zimnom prestupovom období.

Erik JENDRIŠEK: Bolo zvláštne, keď sa majiteľovi Jánovi Karovi rozpadá futbalový tím a on príde na novom Jaguari
Erik hrával aj v poľskej najvyššej súťaži za Cracoviu Krakow. Zdroj: facebook.com

FC Nitra? Najhoršia skúsenosť v Jendrišekovej bohatej kariére

Príchod do FC Nitra riešil Erik Jendrišek s nemeckými investormi, ktorí mu predstavili ich víziu a jeho úlohu. „So všetkým som sa stotožnil, lenže problém bol v tom, že mi povedali, že už sú majiteľmi klubu, čo ale neboli. Úprimne poviem, keby som vtedy poznal pravdu, možno sa rozhodnem inak,” priznal Erik, lenže už „s krížkom po funuse“. Nemcom vraj dôveroval aj preto, že Peter Hammer, jeden z dvoch hlavných spoločníkov, asistoval pri jeho prestupoch do a v rámci Bundesligy. „On mi pomohol na začiatku kariéry v Nemecku, a tak som mu to chcel nejako oplatiť pri jeho štarte na Slovensku. Až po pár týždňoch som sa dozvedel, že Nitra má stále slovenských majiteľov,“ priznal smutne Erik s tým, že aj Nemci urobili chyby. „Určite si mali zmluvy o prevzatí klubu ošetriť profesionálnejšie. Keby nevystupovali len ako splnomocnenci, Nitra nemusela dopadnúť takto,“ myslí si Jendrišek, ktorý sa im vraj ani nečuduje, že po údajnom nedodržaní dohôd zo strany súčasného vedenia, ktoré nemalo vyrovnané dlhy a zabezpečenú licenciu na nasledujúcu sezónu, nechceli kúpiť zadlžený klub.

Erik JENDRIŠEK: Bolo zvláštne, keď sa majiteľovi Jánovi Karovi rozpadá futbalový tím a on príde na novom Jaguari
Jendrišek nastúpil za bundesligové Schalke 04 v troch zápasoch. Zdroj: facebook.com

Po januárovom príchode do klubu sa mu všetko javilo v poriadku. „Januárová výplata prišla všetkým načas, keď sme požiadali o základné veci, ako napríklad iontové nápoje, dostali sme ich. Nebol ani náznak toho, že sa to neskôr až takto pokazí,” hovorí sklamaný Jendrišek, ktorý dodáva, že veci začali naberať rýchly spád po odchode Nemcov. „Bolo to asi v polovici marca a odvtedy začali každodenné problémy so všetkým možným. Navyše, prestali nám chodiť aj výplaty a klub neplatil nájom za byty určené pre hráčov,“ šokuje skúsený futbalista, ktorý zároveň priznáva, že to bola jeho najhoršia skúsenosť v kariére. „Je smutné, keď hráčovi Fortuna ligy povie mama, nech sa už postaví na vlastné nohy a nájde si robotu. Potom sa nečudujme, že nám okolité krajiny unikajú míľovými krokmi. Mnohí chalani mali šťastie, že sa o nich ešte starajú rodičia a nemusia si platiť bývanie alebo živiť rodinu. Zažil som, že spoluhráč nemal na benzín, tak prišiel na tréning peši z Klokočiny, čo mal takmer hodinu chôdze od štadióna,” šokuje Erik Jendrišek.

Erik JENDRIŠEK: Bolo zvláštne, keď sa majiteľovi Jánovi Karovi rozpadá futbalový tím a on príde na novom Jaguari
Za slovenskú reprezentáciu nastúpil Erik Jendrišek (vľavo) v 37 zápasoch a dal štyri góly. Zdroj: facebook.com

Nemci mu dali dve výplaty, skutoční majitelia však ani jednu!

Skúsený futbalista pôsobil v FC Nitra šesť mesiacov, na ktoré by najradšej zabudol. Klub mu navyše dlhuje peniaze za výplaty. „Dostal som len januárovú a februárovú, júnová výplata má splatnosť o pár dní. Ani na tú, rovnako ako za marec apríl a máj si veľké ilúzie nerobím,“ priznáva Erik. Podobne ako on sú však na tom aj ďalší hráči. „Nemci odišli v polovici marca, februárové výplaty mali splatnosť 20. marca. Spoluhráči dostali na jar peniaze len za január. Mne Nemci na základe ústnej dohody pred podpisom zmluvy vyplatili aj február,“ dodáva Jendrišek, podľa ktorého sa súčasné vedenie vyhováralo, že Nemci mali podpísané splnomocnenie do konca marca a za prvé tri mesiace im mali zaplatiť oni. „Peniaze sme však nevideli ani za nasledujúce mesiace po ich odchode,” priznáva Erik a dodáva, že celú situáciu už riešia právnici. „Prípad pôjde na komoru SFZ, možno aj na súd. Úprimne ani neviem, aký je postup. Som v týchto veciach nový, nič podobné som predtým nezažil. Navrhol som vedeniu snáď desať spôsobov, ako sa rozísť normálne. Bohužiaľ, márne…,” netají sklamanie hráč s bohatými skúsenosťami.

Doslova šokujúci bol ale aj jeho odchod z klubu, aký za celú svoju kariéru nezažil. Osobne som sa prišiel dohodnúť na ukončení spolupráce, nech sa aspoň v rámci normy rozlúčime ako ľudia. Namiesto toho som od generálneho manažéra Martina Peška schytal spŕšku nadávok najhrubšieho zrna a vyhodili ma zo štadióna. Z tohto, čo som zažil som bol v šoku pár dní,” priznáva znechutene Erik, ktorý mal pri odchode napriek všetkému zmiešané pocity. „Nitra mi prirástla k srdcu a je mi ľúto, ako to s ňou dopadlo. Klub, mesto či fanúšikovia si nezaslúžia takéto zaobchádzanie od majiteľov Karovcov a vedenia. Chcel som sa realizovať v normálnych podmienkach a pomôcť mladším hráčom. Žiaľ, nefutbalových vecí sme riešili viac ako futbalových,” konštatuje Jendrišek.

Erik JENDRIŠEK: Bolo zvláštne, keď sa majiteľovi Jánovi Karovi rozpadá futbalový tím a on príde na novom Jaguari
V drese nemeckého prvoligistu 1. FC Kaiserslautern nastúpil Erik Jendrišek v troch sezónach na 90 zápasov a strelil v nich 34 gólov. Zdroj: facebook.com

Klub neplatil za prenajatý byt, a tak z neho musel odísť preč!

Erik pochádza z Ružomberka, takže v Nitre musel bývať. Dostal do prenájmu byt, ktorý mal platiť klub. „Okrem môjho pobytu však neuhradil ani mesiace predtým, a tak ma prakticky vyhodili. Keď za mnou prišiel majiteľ bytu už štvrtýkrát a klub to stále ignoroval, zbalil som si veci a odovzdal mu kľúče. Pred posledným zápasom proti Michalovciam som už dochádzal z Ružomberka,” opäť šokuje Jendrišek, ktorý opísal, že podobné problémy mali v Nitre aj legionári. „Každý deň mi zvonil telefón, že ich vyhadzujú z prenájmov a čo majú teraz robiť. Dennodenne sme v kabíne riešili veci, ktoré vôbec nesúviseli s futbalom, a ktoré by ste nemali riešiť v žiadnom zamestnaní. Prirodzene, tieto problémy sa preniesli aj na ihrisko,” netají Erik, podľa ktorého bolo biedne aj materiálne zabezpečenie. „Trénovali sme v niekoľkých súpravách, pretože žiadna nebola kompletná. Bola to trošku improvizácia, no všetko základné sme mali.”

Podľa Jendrišeka bolo zvláštne, keď sa majiteľovi Jánovi Karovi rozpadá futbalový tím a on príde na novom Jaguari. „Nekúpite si predsa drahé auto, keď vám na dome zateká strecha. Nehovoriac o bilbordoch po Nitre, na ktorých kritizovali predchádzajúce vedenie. Radšej mohli zaplatiť mladým hráčom tých pár stovák, ktoré im dlhovali a oni ich veru potrebovali,“ krúti Erika hlavou nad pomermi v FC Nitra. Ján Kara dokonca podľa viacerých svedectiev mal prísť s doslova šialenou ideou, že hráčov budú vyplácať na základe nabehaných kilometrov! A generálny manažér Martin Peško mal vyhlásiť, že klub za jarné výkony nemá potrebu platiť hráčom! „Pán Kara sa ani netají tým, že futbalu nerozumie. Avšak najviac ma mrzí to, že Martin Peško, ktorý futbal sám hrával, sa stavia k veciam tak, ako sa stavia. Nitra vypadla z prvej ligy, nezískala licenciu na druhú a napriek tomu aj dnes tvrdí, že klub je na dobrej ceste,“ krúti hlavou nad nitrianskou anomáliou Erik Jendrišek.

Erik JENDRIŠEK: Bolo zvláštne, keď sa majiteľovi Jánovi Karovi rozpadá futbalový tím a on príde na novom Jaguari

Kroky súčasného vedenia určite nie sú v prospech záchrany klubu

Podľa skúseného futbalistu a svetobežníka sa v FC Nitra všetko riešilo namiesto debaty nadávkami a vyhrážkami. „Takto nemôže fungovať žiadny klub a už vôbec nie profesionálny. Bizarných príhod mám viacero. Za všetky hovorí skutočnosť, koľko hráčov sa počas sezóny premlelo Nitrou a koľkí dokončili súťaž,” pridáva ďalšiu osobnú čiernu skúsenosť Erik, ktorý sa o všetko rozhodol nemlčať. „Keďže som podpísal zmluvu s Nemcami, na rozdiel od spoluhráčov som v nej nemal niekoľkoročnú mlčanlivosť. Keď klub nič neskrýva a robí všetko poriadne, nie je dôvod na takúto klauzulu. Bohužiaľ, v Nitre sa stala jedinou zbraňou vedenia, aby sa verejnosť nedozvedela o dianí v klube. Dúfam, že moje slová niečomu pomôžu. Klub mi prirástol k srdcu, no nestotožňujem sa s jeho vedením,” netají skúsený futbalista, ktorý ale ďalšiu púť FC Nitra ružovo nevidí.

„Kroky súčasného vedenia určite nie sú v prospech záchrany klubu a ja vážne pochybujem, že s takouto nálepkou ešte nájdu nejakého investora. So sponzormi bude tiež ťažko, keďže problém bol už vo Fortuna lige. Ak klub do roka nepostúpi do II. ligy, príde o štatút akadémie, a to bude preň ďalší klinec. Bodaj by sa Nitra znovu postavila na nohy, ale skôr sa obávam čierneho scenára ako v prípade Tatrana Prešov,” myslí si Erik Jendrišek, ktorý sa teraz za fortunaligovým futbalom presunul pod hrad Matúša Čáka. Tam sa mu zrejme to, čo zažil v Nitre, na sklonku jeho kariéry už nestane. A to najmä preto, že AS Trenčín má zázemie holandských majiteľov, ktorí futbal, na rozdiel od tých v FC Nitra, robiť vedia.

Jozef Uhlárik

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články