24.1 C
Nitra
utorok, 21 mája, 2024

Vodič nákladiaku smrti, po ktorom zostalo 12 obetí, dostal osem rokov nepodmienečne. Zatiaľ neprávoplatne

Tragédia, aká sa nemala stať, ale bude sa na ňu so smútkom a žiaľom spomínať ešte dlhé roky, mala dnes na Okresnom súde v Nitra pokračovanie. Pred sudcu totiž predstúpil vodič nákladného auta, ktorého vinou zahynulo dvanásť ľudí, z toho päť tínedžerov, pričom najstaršia obeť mala 70 rokov.

Písal sa 13. november roku 2019 a pre 12 cestujúcich v autobuse smerujúcemu z Nitry do Jelenca to bol nielen najčernejší, ale najmä posledný deň v ich živote. Po zrážke autobusu a nákladného auta iba pár kilometrov za Nitrou, na ceste známej ako cesta smrti, došlo k nehode, ktorú podľa polície a prokurátora zavinil vodič nákladného auta Július F. zo Žiaru nad Hronom vezúci na korbe svojho vozidla štrk a stavebný odpad. Práve on sa dnes postavil pred sudcu, aby sa na prvom hlavnom pojednávaní za svoj čin zodpovedal. Zo súdu odchádzal s osemročným nepodmienečným trestom, ktorý ale zatiaľ nie je ešte právoplatný.

Vodič nákladiaku smrti, po ktorom zostalo 12 obetí, dostal osem rokov nepodmienečne. Zatiaľ neprávoplatne
Vodič nákladnej Tatry 813 Július F. dostal od sudcu za 12 mŕtvych ľudí v autobuse osemročný trest. Zatiaľ však ešte neprávoplatný. Zdroj: Jozef Uhlárik ml.

Dôvodom tragédie boli podhustené pneumatiky

Od jednej z najväčších cestných tragédií, pri ktorej zahynulo 12 ľudí a ďalších sedemnásť utrpelo rozličné zranenia, uplynuli takmer štyri roky. Až sa niektorí pozostalí, ktorí na súd prišli, pozreli do očí mužovi, ktorý pripravil o život ich najbližších. V linkovom autobuse smerujúcom z Nitry do Jelenca sedelo asi 30 ľudí, prevažne mladých, ktorí sa vracali zo škôl pod Zoborom domov. Najviac na zrážku doplatili tí, ktorí sedeli v strede autobusu, ktorého vodič nedokázal urobiť nič aby zrážke zabránil. Obaja vodiči akoby zázrakom tragickú nehodu prežili, hoci toho z autobusu museli predsa len ošetriť privolaní záchranári. Ten z nákladiaku sa zrejme druhýkrát narodil, pretože kabína jeho auta bola totálne zničená.

Vodič nákladiaku smrti, po ktorom zostalo 12 obetí, dostal osem rokov nepodmienečne. Zatiaľ neprávoplatne
Takto vyzeral autobus smrti krátko po jeho vyzdvihnutí z priekopy. Smrť v ňom našlo dvanásť ľudí a sedemnásť utrpelo rozličné zranenia. Zdroj: PZ NR kraj

Podľa svedkov na mieste tragédie Júliusovu Tatru 815, ktorá išla dole z kopca, rozkývalo a už naklonená na jednu stranu vrazila do zhruba polovice autobusu. Ten odhodilo do priekopy vedľa cesty, kde sa prevrátil. Ani jeden z vodičov síce pred jazdou alkohol nepil, Tatra 813, ako neskôr ukázalo policajné vyšetrovanie, mala podhustené vonkajšie pneumatiky, ktoré napokon viedli k hroznej tragédii. Práve tie mali totiž podľa znalca najväčší vplyv na to, že keď nákladné auto vyšlo na nerovnosť, tá ho rozkolísala a zrážke s oprotiidúcim autobusom sa už zabrániť nedalo. Vodič nákladiaku síce išiel rýchlosťou 90 km/h, zrovnať vozidlo tak, aby nedošlo k nárazu však nedokázal. Po náraze zišiel autobus z cesty a prevrátil sa do priekopy, nákladné auto sa prevrátilo na cestu a vysypala sa z neho zemina a kamenie.

Vodič nákladiaku smrti, po ktorom zostalo 12 obetí, dostal osem rokov nepodmienečne. Zatiaľ neprávoplatne
Mimoriadne tragická nehoda nákladného auta a autobusu pri Nitre si vyžiadal dvanásť, zväčša mladých obetí. Zdroj: facebook.com

Vodič nákladiaku smrti si nechal čas na premyslenie

Obrovská tragédia sa stala v stredu 13. novembra v čase, keď sa z oblohy rinuli prúdy vody. Bolo krátko po trinástej hodine keď vodič nákladnej Tatry 815 nezvládol svoje vozidlo naložené asi 30 tonami štrku a kameňa a po balansovaní na ceste zboku narazil do linkového autobusu smerujúceho z Nitry do Jelenca. Viezli sa v ňom prevažne študenti vracajúci sa zo školy, ale aj starší ľudia, ktorí si boli v meste vybavovať rozličné záležitosti. Hrôza, pri ktorej zomrelo 12 ľudí sa azda najtragickejšie dotkla obce Kolíňany, z ktorej pochádzalo až deväť mŕtvych. Ďalší traja zo zomrelých boli z neďalekého Jelenca. Svojich kamarátov a spolužiakov oplakávali aj na Strednej odbornej škole v Nitre, kam chodili až štyri mladé obete. Jedna bola prváčkou, jedna druháčkou, ďalšie dievča a chlapec chodili už do tretej triedy.

Vodič nákladiaku smrti, po ktorom zostalo 12 obetí, dostal osem rokov nepodmienečne. Zatiaľ neprávoplatne
Kabínu nákladiaku po náraze do boku autobusu doslova odtrhlo a jeho vodič, ktorú tragickú nehodu spôsobil, sa prakticky druhý raz narodil. Zdroj: PZ NR kraj

Podľa obžaloby Július F. neprispôsobil jazdu svojim schopnostiam, povahe a stavu vozovky ako aj nákladu. Navyše, šoféroval vozidlo, ktoré malo nevyhovujúci technický stav. Vodič nákladného auta Július F. po prečítaní obžaloby prokurátorom napokon na súde vyhlásil svoju vinu a sudca ho odsúdili na osem rokov nepodmienečne. Zároveň má desaťročný zákaz viesť motorové vozidlo. Vodič nákladiaku smrti si nechal čas na premyslenie, či sa voči rozsudku súdu odvolá. S náhradou škody súd poškodených odkázal na civilné konanie. „Po Polomke z roku 2009, kedy pri nehode autobusu a vlaku zomreli tiež 12 ľudia, je to rovnaká tragédia. Na mieste zasahovalo 30 hasičov z Nitrianskeho, Trnavského, Bratislavského a Banskobystrického kraja a tragédiu dokumentovalo aj 15 policajtov. V blízkej obci Jelenec sme zriadili intervenčné centrum, kde je 16 psychológov od hasičov a 10 od polície. Prítomní sú i kňazi,“ uviedla krátko po nehode vtedajšia ministerka vnútra Denisa Saková.

Vodič nákladiaku smrti, po ktorom zostalo 12 obetí, dostal osem rokov nepodmienečne. Zatiaľ neprávoplatne
Po tragickej zrážke zostalo nákladná Tatra 813 prevrátená na ceste na boku, vedľa nej bol vysypaný jej náklad a v priekope prevrátený autobus s 12-timi mŕtvymi. Záchranári aj hasiči mali pri záchrane preživších plné ruky práce. Zdroj: Jozef Uhlárik ml.

Dodo Púchovský

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x