Tragédia, aká sa nemala stať, ale bude sa na ňu so smútkom a žiaľom spomínať ešte dlhé roky, mala dnes na Okresnom súde v Nitra pokračovanie. Pred sudcu totiž predstúpil vodič nákladného auta, ktorého vinou zahynulo dvanásť ľudí, z toho päť tínedžerov, pričom najstaršia obeť mala 70 rokov.
Písal sa 13. november roku 2019 a pre 12 cestujúcich v autobuse smerujúcemu z Nitry do Jelenca to bol nielen najčernejší, ale najmä posledný deň v ich živote. Po zrážke autobusu a nákladného auta iba pár kilometrov za Nitrou, na ceste známej ako cesta smrti, došlo k nehode, ktorú podľa polície a prokurátora zavinil vodič nákladného auta Július F. zo Žiaru nad Hronom vezúci na korbe svojho vozidla štrk a stavebný odpad. Práve on sa dnes postavil pred sudcu, aby sa na prvom hlavnom pojednávaní za svoj čin zodpovedal. Zo súdu odchádzal s osemročným nepodmienečným trestom, ktorý ale zatiaľ nie je ešte právoplatný.
Dôvodom tragédie boli podhustené pneumatiky
Od jednej z najväčších cestných tragédií, pri ktorej zahynulo 12 ľudí a ďalších sedemnásť utrpelo rozličné zranenia, uplynuli takmer štyri roky. Až sa niektorí pozostalí, ktorí na súd prišli, pozreli do očí mužovi, ktorý pripravil o život ich najbližších. V linkovom autobuse smerujúcom z Nitry do Jelenca sedelo asi 30 ľudí, prevažne mladých, ktorí sa vracali zo škôl pod Zoborom domov. Najviac na zrážku doplatili tí, ktorí sedeli v strede autobusu, ktorého vodič nedokázal urobiť nič aby zrážke zabránil. Obaja vodiči akoby zázrakom tragickú nehodu prežili, hoci toho z autobusu museli predsa len ošetriť privolaní záchranári. Ten z nákladiaku sa zrejme druhýkrát narodil, pretože kabína jeho auta bola totálne zničená.
Podľa svedkov na mieste tragédie Júliusovu Tatru 815, ktorá išla dole z kopca, rozkývalo a už naklonená na jednu stranu vrazila do zhruba polovice autobusu. Ten odhodilo do priekopy vedľa cesty, kde sa prevrátil. Ani jeden z vodičov síce pred jazdou alkohol nepil, Tatra 813, ako neskôr ukázalo policajné vyšetrovanie, mala podhustené vonkajšie pneumatiky, ktoré napokon viedli k hroznej tragédii. Práve tie mali totiž podľa znalca najväčší vplyv na to, že keď nákladné auto vyšlo na nerovnosť, tá ho rozkolísala a zrážke s oprotiidúcim autobusom sa už zabrániť nedalo. Vodič nákladiaku síce išiel rýchlosťou 90 km/h, zrovnať vozidlo tak, aby nedošlo k nárazu však nedokázal. Po náraze zišiel autobus z cesty a prevrátil sa do priekopy, nákladné auto sa prevrátilo na cestu a vysypala sa z neho zemina a kamenie.
Vodič nákladiaku smrti si nechal čas na premyslenie
Obrovská tragédia sa stala v stredu 13. novembra v čase, keď sa z oblohy rinuli prúdy vody. Bolo krátko po trinástej hodine keď vodič nákladnej Tatry 815 nezvládol svoje vozidlo naložené asi 30 tonami štrku a kameňa a po balansovaní na ceste zboku narazil do linkového autobusu smerujúceho z Nitry do Jelenca. Viezli sa v ňom prevažne študenti vracajúci sa zo školy, ale aj starší ľudia, ktorí si boli v meste vybavovať rozličné záležitosti. Hrôza, pri ktorej zomrelo 12 ľudí sa azda najtragickejšie dotkla obce Kolíňany, z ktorej pochádzalo až deväť mŕtvych. Ďalší traja zo zomrelých boli z neďalekého Jelenca. Svojich kamarátov a spolužiakov oplakávali aj na Strednej odbornej škole v Nitre, kam chodili až štyri mladé obete. Jedna bola prváčkou, jedna druháčkou, ďalšie dievča a chlapec chodili už do tretej triedy.
Podľa obžaloby Július F. neprispôsobil jazdu svojim schopnostiam, povahe a stavu vozovky ako aj nákladu. Navyše, šoféroval vozidlo, ktoré malo nevyhovujúci technický stav. Vodič nákladného auta Július F. po prečítaní obžaloby prokurátorom napokon na súde vyhlásil svoju vinu a sudca ho odsúdili na osem rokov nepodmienečne. Zároveň má desaťročný zákaz viesť motorové vozidlo. Vodič nákladiaku smrti si nechal čas na premyslenie, či sa voči rozsudku súdu odvolá. S náhradou škody súd poškodených odkázal na civilné konanie. „Po Polomke z roku 2009, kedy pri nehode autobusu a vlaku zomreli tiež 12 ľudia, je to rovnaká tragédia. Na mieste zasahovalo 30 hasičov z Nitrianskeho, Trnavského, Bratislavského a Banskobystrického kraja a tragédiu dokumentovalo aj 15 policajtov. V blízkej obci Jelenec sme zriadili intervenčné centrum, kde je 16 psychológov od hasičov a 10 od polície. Prítomní sú i kňazi,“ uviedla krátko po nehode vtedajšia ministerka vnútra Denisa Saková.
Dodo Púchovský