20.1 C
Nitra
piatok, 24 mája, 2024

Vo Vihorlatskom múzeu v Humennom opäť oživujú remeslá

Návštevníci skanzenu Vihorlatského múzea v Humennom sa aj toto leto môžu zapojiť do letného programu remeselno-folklórneho cyklu tradičných remeselných dielní. Oživené remeslá – Tvorivé a vzdelávacie podujatia otvorili v nedeľu. Z múzea o tom TASR informovala Jana Fedičová s tým, že súčasťou tvorivých dielní je aj prehliadkový program areálu skanzenu.

V rámci úvodného podujatia si záujemcovia budú môcť v areáli Expozície ľudovej architektúry a bývania vyskúšať remeselný fortieľ korytárov, ktorých starobylé remeslo predstaví Milan Karľa zo Sniny.
Tvorivé remeselné dielne, tematické výstavy a sprievodný program sa tu budú od 14.00 do 18.00 h konať aj nasledujúce tri nedele.

Techniku hrnčiarskej výroby naživo záujemcov priučí lektor Jaroslav Lechan z Topole počas poslednej júlovej nedele (30. 7.). Spracovanie tkaniny na krosienkach s ukážkami plstenia vlny predvedie lektorka Ľubica Talarovičová zo Sniny 13. augusta, keď je na programe aj autentická ukážka kováčskeho remesla a podkúvania koní s lektorom Štefanom Barančíkom z Kamenice nad Cirochou. V závere prázdninového cyklu remeselných tvorivých dielní 27. augusta predstavia rezbársku výrobu pastierskych píšťaliek a drevených holubičiek manželia Mária a Ladislav Horváthovci z Kolonice.

„Múzejný program je koncipovaný ako vzdelávací a zábavný exkurz do pôvodných remeselných reálií našich predkov s odkazom na ich zručnosť, tradičné remeselné výrobky regiónu a uchovávané remeselné postupy, ktoré sú súčasťou kultúrneho dedičstva regiónu, ako aj priestorom budúceho rozvoja,“ uviedla Fedičová s tým, že harmonogram podujatí oslovuje detských i dospelých návštevníkov, vytvára prostredie aktívnej zábavy pre rodiny s deťmi, priestor na inšpiráciu či spoznávanie histórie i vlastných zručností.

(tasr)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x