18.1 C
Nitra
pondelok, 24 júna, 2024

Vládni poslanci si robia z ľudí žarty, keď úmyselným blokovaním rokovania parlamentu prehlbujú chaos v krajine, povedal Fico

Predseda strany SMER – slovenská sociálna demokracia Robert Fico na tlačovej besede reagoval na aktuálne politické dianie v Národnej rade Slovenskej republiky (NR SR), kde povedal, že národná rada si robí žarty z ľudí.

Všetci hovoria o tom, že parlamentné voľby by mali byť čo najskôr, lebo štát je čím ďalej, tým v horšom stave, ale súčasne parlamentná väčšina robí všetko pre to, aby voľby boli v termíne 30. septembra. Robert Fico považuje za hanebné, keď sa takto nakladá s návrhom na zvolanie mimoriadnej schôdze, na ktorej sa má rokovať o vážnej veci. SMER – SD stále navrhuje termín 30. jún 2023.

Vládni poslanci si robia z ľudí žarty, keď úmyselným blokovaním rokovania parlamentu prehlbujú chaos v krajine, povedal Fico

Napriek tomu, že sála bola plná poslancov, vždy sa zaprezentovalo iba okolo 50 poslancov, čo znamená, že väčšina úmyselne mimoriadnu schôdzu blokuje, napriek slovám, že údajne chcú voľby skôr ako 30. septembra. „Nechcem byť zlý, ale nie je možné, aby sme podriaďovali rokovania národnej rady tomu, či niekto chce ísť lyžovať alebo chce mať dovolenku. Viem, že teraz sa budú možno mnohí poslanci hnevať, čo poviem, ale štát je v troskách a prioritou väčšiny v národnej rade bolo ukončiť rokovanie dnes preto, aby sme budúci týždeň mali možnosť sledovať významných lyžiarskych expertov z radov vládnej koalície, ktorí sa budú po svahoch naháňať po celej Európe a možno po celom svete,“ podotkol R. Fico.

Ten sa opätovne obrátil na prezidentku s výzvou, aby nebola vyplašená. Zjavne sa však podľa slov Roberta Fica „bojí vziať zodpovednosť do vlastných rúk“. Jej povinnosťou je zabezpečovať riadny chod ústavných orgánov, pričom ona sama vyvolala tento chaos. Dochádzame do stavu, kedy sa budú poslanci hádať o nepodstatných veciach, ako klietkovom chove sliepok či o poľovníkoch. Ale pokračuje zdražovanie, nefungujú mechanizmy náhrady podnikateľom, ľuďom, pokiaľ ide o obrovské ceny energií. Jediné, čo funguje je posielanie zbraní na Ukrajinu. To, čo tak znižuje pohľad ľudí na národnú radu a politický systém, sa dá ukončiť jedným vyhlásením prezidentky, že pokiaľ do siedmich dní neschválite v NR SR nové uznesenia a neurobíte voľby 24. júna, okamžite pristupujem k vymenovaniu úradníckej vlády. Robert Fico pripomenul, že v tejto situácii je to jediné možné riešenie; SMER – SD je pripravený sa baviť s prezidentkou na tému, ako by mala úradnícka vláda vyzerať, aký by mala program a čo sa bude diať v nasledujúcich mesiacoch.

SMER – SD považuje za znevažujúce, ak národná rada dvakrát po sebe – hoci vie, že musí rokovať o predčasných voľbách – bola akože neuznášaniaschopná. Návrh uznesenia, ktorý SMER – SD predložil (s termínom 24. júna) parlament prerokuje v marci. „V marci nám uplynú všetky lehoty a môžeme potom akurát tak uvažovať, že urobíme parlamentné voľby okolo 17. júla, keď bude v Bratislave a na Slovensku vonku 40 stupňov. Čo to je za nezmysel? Čo to je za znevažovanie takého dôležitého návrhu, ako je diskusia o predčasných parlamentných voľbách? Nám nezostáva nič iné, iba opätovne dostať tému volieb v júnovom termíne na rokovanie národnej rady. Ale počuli ste to vyjadrenie?! Ak to dáme dnes, tak sa o tom bude rokovať dnes a urobia to isté, čo urobili dvakrát, budeme tam všetci sedieť, ale nebudú sa prezentovať a budú sa tváriť, že tam nie sú, budú sa hrať na prázdne stoličky,“ uviedol predseda SMERu.

Preto zrejme príde ďalší návrh na mimoriadnu schôdzu, pokiaľ ide o voľby v júni, ktorý bude spojený s výzvou prezidentke, aby dala vládnej koalícii ultimátum. Návrh bude predložený tak, aby sa o ňom rokovalo v priebehu budúceho týždňa, najneskôr v pondelok 27. februára. Ak sa ani vtedy nebude rokovať o predčasných voľbách, dá sa konštatovať, že ubehli všetky termíny nie vďaka neaktivite strany SMER – SD, ale kvôli nezáujmu vládnej koalície, a potom sa s touto nešťastnou vládou v demisii budeme trápiť až do 30. septembra.

YouTube video

(ts)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x