1.1 C
Nitra
nedeľa, 5 februára, 2023

Vláda SR nesúhlasí s návrhom skupiny poslancov Národnej rady SR (NR SR) na vyslovenie nedôvery vláde

Vláda SR nesúhlasí s návrhom skupiny poslancov Národnej rady SR (NR SR) na vyslovenie nedôvery vláde. Argumenty, ktoré návrh používa, sú podľa vlády postavené na nepodložených, všeobecných, veľmi vágnych, a v niektorých prípadoch i nepravdivých tvrdeniach.

Vyplýva to z nesúhlasného stanoviska, ktoré dnes prerokoval vládny kabinet. Vláde je vyčítané ohrozovanie demokracie, vyplývajúce z neschopnosti zmanažovať krízy, čo vedie k ohrozeniu obyvateľstva a následnému stupňovaniu napätia i nedôvery v inštitúcie a systém. Kabinet s tým nesúhlasí, tvrdí, že tento argument je založený alebo na úmyselnom zavádzaní, alebo na nevedomosti. „Žiadna vláda nemala skúsenosti s krízovými situáciami. Riadenie štátu v krízových situáciách bolo potrebné nastaviť tak, aby reflektovalo na aktuálne potreby. Zároveň boli pripravené adresné schémy pomoci, či už počas pandémie, energetickej, či inflačnej krízy,“ uviedla vláda v stanovisku. Svoje doterajšie kroky vláda považuje za upevňujúce pre hodnoty demokracie a ústavnosti.

Vláda sa ohradzuje aj voči kritike budúcoročného rozpočtu, a to tým, že po odchode ministrov zo strany SaS boli ich miesta obsadené odborníkmi bez straníckej príslušnosti. „Ani jedno meno nebolo v odborných kruhoch žiadnym spôsobom spochybňované. Podobný meter platil napríklad pri kreovaní Plánu obnovy a odolnosti SR, z ktorého financujeme obnovu krajiny po pandémii, patrí medzi najlepšie hodnotené Európskou komisiou. Súčasná vláda robí rozhodnutia na základe odborných podkladov a diskusií,“ uvádza sa v stanovisku. Vláda v tomto smere pripomína, že rozpočet na rok 2023 je rozpočet pomoci ľuďom, a zároveň je rozpočtom historických rozhodnutí vlády. Mal by pomôcť napraviť krivdy na viacerých roky ignorovaných profesiách. Kabinet v stanovisku zdôraznil, že prijatie rozpočtu a odmietnutie rozpočtového provizória podporili aj prezidentka SR, Konfederácia odborových zväzov SR, Lekárske odborové združenie, školskí odborári či zamestnávatelia, ale aj prezident Únie miest Slovenska Richard Rybníček, predseda ZMOS Branislav Tréger a predseda združenia samosprávnych krajov SK8 Jozef Viskupič.

Návrh na vyslovenie nedôvery poukázal aj na zlyhania vlády pri rokovaní so zdravotníkmi, čím ohrozila zabezpečovanie zdravotnej starostlivosti občanov. Vláda nesúhlasí ani s tým, že by zlyhala pri rokovaniach so zdravotníkmi či v oblasti ochrany základných práv a osobných slobôd, a to v kontexte teroristického útoku a vraždy. Predkladatelia tvrdia, že agóniu vlády dokresľuje aj neschopnosť čo i len minimálne pomôcť LGBTI+ ľuďom a jednoznačne zaujať postoj k odsúdeniu verbálnych útokov voči tejto menšine, pričom niektorí vládni predstavitelia prispeli k zvyšovaniu napätia. Vláda to odmieta. „Predseda vlády, a teda aj vláda SR, k tragickým udalostiam okamžite zaujali jasný postoj. Nielen symbolicky, ale boli podniknuté konkrétne kroky, a to na zabezpečenie bezprostrednej bezpečnosti všetkých komunít, ale aj na posilnenie ich práv. Faktom je, že toto je prvá vláda SR, ktorá to myslí s posilnením práv menšín vážne,“ uviedol kabinet v stanovisku.

Návrh na vyslovenie nedôvery predložila skupina poslancov predsedovi parlamentu 1. decembra. Ten na základe neho zvolal schôdzu NR SR, aby tento návrh poslancov prerokovali.

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články