19.8 C
Nitra
piatok, 12 apríla, 2024

Vláda sľubovala prosperitu a nové pracovné miesta, miesto toho v Bardejove, Košťanoch aj v Leviciach hromadne prepúšťajú!

Jozef Uhlárik

COVID-19 síce mohutne zasiahol do ekonomík štátov na celom svete, slovenská vláda sa búcha do pŕs a chváli sa aká je úspešná. Žiaľ, z ukazovanej prosperity nie je vôbec nič. Nielenže idú ceny všetkého smerom nahor, ale podniky navyše hromadne prepúšťajú ľudí pre to, lebo zatvárajú svoje brány.

Vláda sľubovala prosperitu a nové pracovné miesta, miesto toho v Bardejove, Košťanoch aj v Leviciach hromadne prepúšťajú!

Naši vládni politici sa nám stále snažia nahovoriť, že naša ekonomika rastie. Ak je to pravda, tak potom informácie z rozličných kútov republiky o hromadných prepúšťaniach sú zrejme iba výmyslom. Žiaľ, nie sú, pretože šéf strany socialisti.sk Artur Bekmatov v statuse informuje o hromadnom prepúšťaní vo firme Trim leader a portál tvnoviny.sk zase opisujú situáciu so zrušením firmy Kasai. Ide pritom o zahraničné spoločnosti, ktoré u nás plánovali rozsiahle investície.

Na ulici skončili zamestnanci s „unikátnou manuálnou zručnosťou“

Ukončenie výroby a hromadné prepúšťanie oznámil podnik Trim leader pri Martine. Zamestnancov z Turca si síce vedenie firmy nevedelo na svojom webe vynachváliť a hovorilo o nich ako o nenahraditeľných, teraz ich hádže cez palubu a berie im robotu. „Zamestnanci našej spoločnosti disponujú unikátnou manuálnou zručnosťou, vďaka ktorej nové poťahy v autách získavajú elegantný a luxusný dizajn. Pri mnohých úkonoch sú totiž nenahraditeľní, zastúpiť ich nedokážu ani najkvalitnejšie roboty,“ napísala o zamestnancoch z Turca na svojom webe spoločnosť Adient, ktorá je väčšinovým akcionárom Trim leaderu. „Miesto toho, aby týmto zamestnancom s „unikátnou manuálnou zručnosťou“ ruky bozkávali a vyvažovali ich zlatom, tak závod v Košťanoch zatvárajú,“ píše vo svojom statuse šéf socialistov Artur Bekmatov.

„Dôvodom ukončenia výroby je podľa spoločnosti skutočnosť, že „výroba v tomto závode nie je z pohľadu nákladov, vrátane mzdových, konkurencieschopná pri získavaní nových zákaziek“. Podľa vedenia Trim leaderu teda mali zamestnanci v Košťanoch nadsadené mzdové požiadavky,“ konštatuje Bekmatov a dodáva, že ešte v marci hľadal Trim leader posily práve do Koštian, a to s nástupným platom 645 eur. „To môže byť možno nástupný plat, ktorý sa časom zvýši. My, ktorí tu robíme už viac ako 10 či 15 rokov máme, samozrejme, o nejakú tú stovku viac,“ prezradila Janka, ktorá v podniku tiež pracovala. „Ale aj z tejto vyššej výplaty sa tu v Martine ťažko žije. Ak by manžel nepracoval v zahraničí, tak by sme na tom boli zle,“ priznala Janka.

Trim leader prepustil 920 zamestnancov, Kasai ďalších 260

Zatvorenie závodu v Košťanoch nad Turcom je len dohrou prepúšťania z novembra minulého roka. Koncom roka totiž spoločnosť Trim leader zatvárala závod v Bardejove. Vtedy manažment tvrdil, že zatvárať bude len bardejovský závod, v ktorom prepustilo 360 ľudí. Ďalších 70 mali prepustiť v Košťanoch, kde ešte na jeseň pracovalo takmer 560 zamestnancov. V Košťanoch momentálne pracuje 440 zamestnancov, lenže aj tí o prácu prídu. Celkovo spoločnosť Trim leader prepustila 920 zamestnancov v Turci a okolí Bardejova. Žiaľ, rovnaké starosti majú aj v Leviciach, kde svoj podnik zatvára a veľké prepúšťania ohlasuje japonská firma Kasai. Tú pritom otvorili iba pred necelými štyrmi rokmi a súviselo to s automobilkou Jaguar Land Rover v Nitre.

V Leviciach začali s výrobou plastových komponentov pre autá, najmä obloženia dverí, bočných častí a batožinového priestoru. Prezident spoločnosti Kasai Koji Hori pri otvorení hovoril, že plánujú rozšíriť služby a poskytovať výrobky aj pre iných výrobcov, ako je BMW či Suzuki v Českej republike. Žiaľ, ani tento úmysel sa mu už splniť nepodarí, lebo aj japonská spoločnosť sa rozhodla svoj levický závod úplne zavrieť a hromadné prepúšťanie už nahlásili aj na ústredí práce. O prácu vo firme totiž príde všetkých 260 ľudí. O dôvodoch prepúšťania vedenie firmy hovoriť nechcelo a iba odkázalo, že pre záchranu fabriky urobili všetko. K prepusteným zamestnancom sa vraj zachovali korektne a vyplatili im aj odstupné.

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články