10.1 C
Nitra
nedeľa, 3 marca, 2024

Takto vyzerajú problémy pacientov po prekonaní COVID-19, pretrvávajú aj niekoľko mesiacov

Najväčší počet rehabilitácií pacientom s postcovidovým syndrómom poskytli zdravotníci z oddelenia fyziatrie, balneológie a liečebnej rehabilitácie nemocnice v Bánovciach nad Bebravou počas marca, apríla a mája. Opätovný nárast očakáva oddelenie na základe predikcie odborníkov v zime, informovala v stredu vedúca fyzioterapeutka bánovskej nemocnice Libuša Klamárová.
      „Pacienti, ktorí prekonali ochorenie COVID-19, často trpia dlhé mesiace chronickým únavovým syndrómom. Mnoho z nich vykazuje poškodenie pľúc ešte aj tri mesiace po vyliečení,“ uviedla Klamárová.            
      Rehabilitácia pre týchto pacientov je podľa nej zameraná na rehabilitáciu vnútorného prostredia orgánov, zvýšenie kapacity pľúc a plnohodnotné okysličenie krvi. „U pacientov s neurologickými problémami, ako je myopatia, polyneuropatia je dôležitá intenzívna rehabilitácia na odstránenie neurologických komplikácií,“ ozrejmila.
      Častým zdravotným problémom po prekonaní COVID-19 sú ťažkosti s dýchaním. „Neodmysliteľnou súčasťou fyzioterapie sú rôzne druhy dychových cvičení, ktoré zabezpečujú udržiavanie a zlepšenie funkcie dýchania. Využívali sme statickú dýchaciu gymnastiku, zameriavali sme sa na horné, stredné a dolné dýchanie, dychovú vlnu. Ďalej na dynamické dýchanie spojené s jednoduchými pohybmi horných a dolných končatín a trupu,“ priblížila Klamárová s tým, že pred a po cvičení zdravotníci merali pacientom hodnotu saturácie kyslíka.
      Výnimkou na rehabilitáciách nie sú ani pacienti, ktorých priebeh ochorenia COVID-19 si nevyžiadal hospitalizáciu v nemocnici. V bánovskej nemocnici im poskytovali program komplexnej rehabilitačnej starostlivosti, išlo o pacientov s pretrvávajúcimi ťažkosťami v zmysle dušnosti, rýchlej únavy a malej tolerancie záťaže.
      „Na zlepšenie dýchacích funkcií je potrebné venovať sa aeróbnemu cvičeniu, skvelý je napríklad tanec či beh na mieste v dobre vetranom prostredí, výrazne prospievajú aj prechádzky. Podstatou je správna technika dýchania – nádych nosom, výdych ústami. Postupne je potrebné zvyšovať aktivitu aspoň 150 minút denne,“ odporučila vedúca fyzioterapeutka.  
      Pacienti by podľa nej nemali fajčiť, piť alkohol, vyvarovať sa podľa možnosti stresovým situáciám, jesť veľa ovocia, zeleniny, nezabúdať na pitný režim a na vitamín D, ktorý súvisí s lepšou funkciou pľúc.

zdroj: TASR

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články