23.1 C
Nitra
utorok, 21 mája, 2024

Vinári majú dobrú i zlú správu. Terajšie dažde hroznu neublížili, júnová peronospóra ale áno

Poľnohospodári veľmi dobre vedia aký ťažký je ich boj s prírodou. V ostatných rokoch je tento boj ešte ťažší, pretože výkyvy počasia sú naozaj extrémne. Prejavilo sa to i v posledných týždňoch, keď doslova tropické horúčavy vystriedali mohutné dažde.

Veľmi hákliví sú na počasie aj vinári, ktorí zápasia nielen s vysokými teplami, ale aj jarnými mrazmi či septembrovými dažďami. Je síce len začiatok augusta, po dňoch úmorných teplotách však prišlo obdobie dažďov. Portál nitranovin.sk preto zisťoval, aké škody na úrode hrozna napáchali najnovšie mohutné dažde a predtým zase veľké horúčavy a sucho.

Vinári majú dobrú i zlú správu. Terajšie dažde hroznu neublížili, júnová peronospóra ale áno
Terajšie dažde zatiaľ vinohradom neublížili. Zlo môže narobiť následná peronospóra, prípadne väčšie dažde v septembri. Zdroj: archív nn

Hrozna bude oproti vlaňajšku o čosi menej

„Terajšie dažde by na úrodu hrozna vplyv mať nemali. Nie je to síce ideálne, ale horšie by to bolo, keby takto pršalo v septembri. To by bolo pre vinohrady naozaj zlé a asi by nám to všetko pohnilo,“ priznal v úvode výrobný riaditeľ Chateau Topoľčianky Miloš Ševčík. „Áno, môže byť ešte múčnatka, ale keď sa hrozno včas postrieka, tak by škody nemali byť takmer žiadne. Vody padlo síce veľa, ešte je to však znesiteľné. Ak už prestane pršať, tak ako hlásia, až taká katastrofa by to nemala byť,“ dodal na záver Miloš Ševčík. „Úrody bude určite menej, asi tak o 15 až 20 percent, a to na celom Slovensku, ale so súčasným daždivým počasím to veľký súvis nemá,“ skonštatoval obchodný riaditeľ vinárstva Predium Vráble Milan Solár, podľa ktorého bol najväčším problémom peronospóra (pleseň viničová – pozn. autora), ktorá vo vinohradoch šarapatila.

Ľadové víno predsa len bude! Bude ho však podstatne menej ako inokedy

„My sme mali menenej kvetov už na začiatku, takže to bude mať vplyv na našu úrodu. Následne na to bol v čase kvitnutia, teda niekedy v júni, silný tlak na peronospóru, ktorú sme, našťastie včasnou ochranou, ekopostrekom viniča, zvládli. Toto obdobie ale mnohí podcenili, čo sa im vypomstilo, pretože ošetrenie viniča v tom období bol otázka hodín. Kto neošetril, teda nepostriekal včas, ten na to doplatil. Tieto dažde na úrodu zatiaľ vplyv mať nebudú, ale ešte sa môže vrátiť, a aj sa vráti, peronospóra, a to bude horšie,“ pridáva Solár, podľa ktorého nedávne horúčavy na vinohrady negatívny vplyv nemali, zato májové dažde áno. „My budeme mať menej hrozna kvôli menšej násade a nie pre to, že by bolo poškodené, lebo jeho ošetrenie sme v potrebnom období včas zvládli,“ uviedol na záver Solár, podľa ktorého práve pre júnovú peronospóru niektorí vinári na Vrábeľsku ani úrodu zberať nebudú.

Dodo Púchovský

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x