17.6 C
Nitra
pondelok, 4 marca, 2024

Verdikt v prípade Štefana Á. vyhlásia 12. októbra


Senát Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku prerušil hlavné pojednávanie so Štefanom Á. v kauze televíznych zmeniek do 12. októbra, keď aj vynesie verdikt.
      „Tá porada senátu pred vynesením rozsudku je nevyhnutná. Odzneli za dva dni nové veci, s ktorými sa musí súd vyrovnať,“ uviedol predseda senátu. V stredu odzneli záverečné reči všetkých procesných strán.
      „Dôkazná situácia z môjho pohľadu bola úplne v súlade s prípravným konaním. Dôkazne sa nezmenili žiadne podstatné skutočnosti, čo z môjho pohľadu potvrdzuje dôvodnosť podania obžaloby a ako som navrhoval, aj uznanie viny za tento trestný čin. Čakal som pravdu povediac, že skončíme dnes, ale tento termín, 12. októbra, bol v pláne pojednávaní. Takže súd pokračuje podľa pôvodného plánu pojednávaní, čo beriem na vedomie,“ uviedol médiám prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Ján Šanta.
      Šanta navrhol uznať obžalovaného za vinného a navrhol mu trest odňatia slobody vo výške 14 rokov. Trest by si mal podľa jeho návrhu odpykať v ústave so stredným stupňom stráženia. „Celý čas hovorí tento obžalovaný, že sú to jeho zmenky a celý čas z nich uplatňoval právo a očakával výnos,“ uviedol.
      Pojednávanie so Štefanom Á. sa začalo minulý rok v závere novembra. Obžalovaný vinu popiera a vyhlasuje, že žiadne zmenky v sume 34,5 milióna eur nesfalšoval a sú pravé. V minulosti figuroval ako obvinený v kauze, v ktorej v januári Najvyšší súd SR právoplatne odsúdil exriaditeľa TV Markíza Pavla Ruska a podnikateľa Mariana Kočnera na 19-ročné tresty odňatia slobody. Štefana Á., označovaného v kauze Gamatex za pravú ruku Kočnera, napokon vylúčili na samostatné konanie. Počas procesu s odsúdenou dvojicou vypovedal ako svedok v júli 2019.

Zdroj: TASR

Foto: Ilustračné

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články