10.1 C
Nitra
sobota, 2 marca, 2024

VEĽKÝ KÝR: Boli ste na vínnom festivale? Takéto akcie treba podporiť, myslí si viceprimátor Nitry Dano Balko

Včera sa vo Veľkom Kýre konal opäť vínny festival.

VEĽKÝ KÝR: Boli ste na vínnom festivale? Takéto akcie treba podporiť, myslí si viceprimátor Nitry Dano Balko
foto: fb Čerdavin Veľký Kýr

Ako pochválil Rado Pavelka z Nitránskych Rečí, nitriansky región je takmer celý pokrytý vinohradníckymi rajónmi. „Víno je náš typický a tradičný produkt, ktorý sa za posledné roky vďaka odbornému rastu vinohradníkov výrazne posunul. Nielen niekoľko stovák evidovaných výrobcov, ale aj „bežní“ vinohradníci už vedia dorábať kvalitné vína. A čo je rovnako dôležité, skvalitňujú sa aj samotné pivničné hajlochy. To je príklad aj vinohradníckeho rajónu Čerdavin vo Veľkom Kýre. Na rozdiel od iných viničných oblastí, tu sú pivničky jedna vedľa druhej a vytvárajú uzavreté „námestie“. V tom sa to podobá na Egerské vínne údolie, ktoré je medzinárodnou gastronomickou atrakciou. Aj Veľký Kýr to má dobre našliapnuté. Desiaty ročník otvorených pivníc už hovorí o udržateľnom projekte zážitkovej gastronómie. No tato krásna lokalita má oveľa väčší potenciál. Po vzore funkčných vínnych ciest by sa preto hodilo dobudovať centrálny objekt, kde by bolo infocentrum, obchod s regionálnymi produktami, zázemie pre účinkujúcich a udržiavané sociálne zariadenia. Pár pivníc by mohlo byť otvorených každý víkend a celý pivničný rad by sa mohol stať celosezónnou atrakciou. Nachádza sa tu spolu vyše 70 pivníc a niekoľko desiatok z nich je už naozaj veľmi pekne obnovených s príjemným sedením pred pivnicami pod stromami.“

Ako dodal jeho kamarát a nitriansky viceprimátor Dano Balko, „aj preto sa snažím, aby sa dobudovanie takýchto zážitkových ciest, postavených na domácich produktoch dostalo do zoznamu podporovaných investícií v rámci nového programového obdobia. Už najbližšiu stredu k tomu budeme mať u nás na Mestskom úrade v Nitre spoločné celokrajské stretnutie so zástupcami starostov i oblastných organizácií cestovného ruchu. Verím, že sa dohodneme.

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články